Jak se „tlučou“ Fyto a Estro mezi sebou

18. února 2016 v 0:55 | Andrea |  Aktuálně
Je hodně věcí, které chce člověk nějak souhrnně napsat a vyhodnotit a dát tomu ty správné proporce a posouzení a … . Na druhou stranu, někdy člověk musí napsat své pocity, když jsou ještě "živé", a tak jsem se do toho pustila taky.

Ten první týden HRT byl zajímavý, jak jsem už psala. Nejdříve nic, za pár dní pak divně a po týdnu se vše nějak stabilizovalo. To co jsem ale nenapsala, bylo to, že jsem si přestala brát fytoestrogeny (budu psát dál jen FYE, je to moc dlouhé), hlavně tedy Ainterol. Organismus si sice na Estrofem zvykl, ale trochu pobolívala hlava a jiné drobné nevýrazné pocity. Vzhledem ale k tomu, že už se mi podařilo konečně shromáždit různé materiály, které chci použít na článek o FYE, a všechny taky znovu přečíst (i ty co jsem ještě neznala), rozhodla jsem se FYE znovu začít brát. Proč?

Týden se nedá moc hodnotit, není to objektivní a stačí, když máte náběh na chřipku a všechno co cítíte je blábol. Jenže já chřipku neměla a jiný problémy (subjektivně) taky ne, ale dostala jsem se do nějakého útlumu. Nějak se mi více chtělo spát, byla jsem unavená … Znovu jsem, po důkladném studiu, nabyla přesvědčení, že se nepoperou. Alespoň v normálních dávkách ne. Ve vysokých dávkách by ale mohli působit samozřejmě proti sobě, tedy antagonisticky. Vysoká dávka ale není 2 tobolky Ainterolu denně. Takže jsem dávkování rozložila takto:

- Ráno 6:30 2mg Estrofemu
- Cca v 10:00 500mg Ainterolu
- Cca v 14:00 500 mg Ainterolu + 200 mg Ostropestřec (popis dále)
- Večer 19:00 2mg Estrofemu

Takže takto to beru už týden. Nechci tady a teď zdůvodňovat všechny důvody proč takto, ale pár jich vyjmenuji.

1. Po ranní dávce Estrofemu, by měla být už po desáté hodině hladina estrogenu v krvi mimo hlavní špičku. V mnoha pramenech je uvedeno, že maximum je tak za hodinu a pak rychle klesá. Za tři až čtyři hodiny je v krvi dost bídná koncentrace (ne v tkáních, tam je to jinak). Takže moje alfa receptory si už tři hodiny užívají lázeň. FYE se na ně zajedno neváží a za druhé ani by neměly proč, je tam estrogen. Beta receptory si užily lázeň taky, jen s tím rozdílem, že se na ně FYE váží, ale při rozumné koncentraci nemohou vytlačit Estrogen. Takže se naváží, jen když ho není dost. A to je fajn.

2. V době nižší koncentrace Estrogenu v krvi (ta je, když ji zprůměrujete bídná vlastně pořád, kromě špičky po podání), vylepším situaci alespoň FYE. Tělo je totiž v takovém stavu diabetika - normální člověk má inzulín stabilní, diabetik hodně po injekci a mezitím je to bída. No a tak jsme na to i my. "Píchneme" 2mg ráno, 2mg večer a mezi tím tělo "kulí" oči, protože kde nic, tu nic. Chtělo by to Estrogenovou pumpu, stejně jak existuje inzulínová pumpa.

3. No a třetí důvod je v tom, že Ainterol obsahuje, kromě Daidzin - Daidzein - Genistin - Genistein (což považujeme za "klasické" FYE) , i Puerarin, a to je ještě jiné "kafe".

4. Ostropestřec není FYE ale chrání moje játra (mám přece jen jedny), a o tom píšu dále.

"Daidzin - Daidzein - Genistin - Genistein" známe všichni a popisovat je v tomhle článku tedy ani nechci. Jde o klasické fytoestrogeny, popsané snad všude. Takže to je můj přídavek k Estrogenu, aby ho nebylo snad málo.

Takže spíše - co Puerarin? No v podstatě to není FYE. Dovolím si drobně citovat (velmi zkráceně, a hodně věcí jsem vypustila) z odborné literatury:

"Puerarin je hlavní biologicky aktivní složkou izolovanou z kořene Pueraria lobata. V čisté formě byl puerarin z tohoto zdroje izolován v roce 1950. Od té doby jsou intenzivně studovány jeho farmakologické vlastnosti. Příznivé účinky puerarinu u různých chorob jsou dány jeho širokým spektrem farmakologických vlastností, jako jsou vasodilatace, kardioprotekce nebo neuroprotekce. Má antioxidační, protinádorové a protizánětlivé účinky, zmírňuje bolesti, podporuje tvorbu kostí a tlumící rezistenci na inzulín. Přestože puerarin je intenzivně studován a o jeho biologických účincích již existuje více než tisíc vědeckých publikací, hlavní molekulární mechanismy jeho účinku zůstávají stále nejasné. Protože puerarin má neuroprotektivní účinky a zlepšuje učení a poruchy paměti předpokládá se jeho využití v oblasti neurodegenerativních onemocnění. Použití puerarinu jako potenciálního léčiva je zdůvodňováno jeho neuroprotektivním účinkem a skutečností, že zlepšuje mikrocirkulaci krve v mozku."

No a pak ještě něco k doplňku - "Ostropestřec mariánský". Taky to není FYE. Taky radši trochu citace:

"Semena ostropestřce obsahují tři základní látky mající ochranný vliv na játra: silibinin, silidianin a silikristin. Těmto látkám se souhrnně říká silymarin. Obsah silymarinu ve zralých semenech je 4 - 6%. Silymarin má na játra hned několik léčebných účinků. Váže se na receptory na membránách jaterních buněk, které propouštějí jedovaté látky, a tím zabraňuje jejich vniknutí do jaterní tkáně. Je to silný antioxidant, který chrání jaterní buňky před chemickými procesy zodpovědnými za většinu poškození. Je výkonější v ochraně buněk před vysoce reaktivními molekulami než vitamíny C a E. Dále povzbuzuje obnovu poškozených buněk jater a posiluje imunitní systém. Účinky silymarinu jsou tak výrazné, že se úspěšně používá dokonce i pro regeneraci silně poškozených jater u drogově závislých a léčených alkoholiků, nebo lidí s poškozenými játry následkem dlouhodobého užívání syntetických preparátů, po chemoterapii nebo otravách jedy nejrůznějšího druhu."

Takže extrémně shrnuto a zlidštěno (nebijte mě, já sama nejlíp vím, že jsem to zjednodušila hodně, ale jinak by to nebylo čitelné):

- Puerarin mi může pomoci, aby po tomhle Estrofemovém a FYE koktejlu, který jsem do sebe nacpala, byl chráněno moje srdce, můj cévní systém, moje mozkové buňky … takže to hlavní je v pohodě.

- Pokud přidám ještě "Ostropestřec mariánský", pomůžu svým játrům, aby to "přežily" taky.

- >>>> Výsledkem by mělo být, že Estrogen a FYE, které si do těla dávkuji zvenčí, budou sloužit k feminizaci, a ne k systematickému ničení mého organismu.

Na druhou stranu, jak jsem už napsala dříve, tělo je velmi složitý systém, takže to takhle nemusí fungovat u každého a vždy. U většiny lidí to ale takhle bude.

Zkusila jsem to zlidštit a zjednodušit, takže kdo se v tomhle opravdu odborně vyzná, ať si kritiku vynechá, píšu to pro holky ne pro vědce.

A jak jsem na tom já? No beru to a nemám zatím žádné příznaky problémů se svým tělem. Funguje v klidu, ale mezi náma - týden přežijete cokoliv, takže to nic zatím neznamená. Jak "feminizuje", uvidíme až za pár měsíců. Jak dopadne srdce, játra, cévy a moje neurony, uvidíme za pár měsíců taky.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 6:03

Není ten Ostropestřec proti estradiolu? Jelikož podporuje jeho vylučování z těla, takové jsou zdroje...

Naopak jsou i asi výzkumy, co jsem zahledála, že estradiol regeneruje játra. Je tam dost receptorů pro něj.

2 Andrea Andrea | 18. února 2016 v 10:53

[1]: Někde se píše, že podporuje játra ve zpracování/vylučování estradiolu. To ale přímo neznamená, že tím sníží >>> přímo <<< jeho hladiny. On nesnižuje přímo hladinu ale podporuje jeho "zpracování", tak jako u mnoha jiných látek. Takže bych se nebála.
To by muselo být prokázáno přímé působení. Ostropestřec prostě jen játra podporuje v jejich funkcích.
Cílem není se "utopit" v estradiolu, ale vytvořit koncentraci, zapojit ho do procesů, nechat ho udělat svoji práci a pak ho taky relevantně vyloučit.
Takže bych se nebála.

3 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 10:59

[2]: Nemám to ověřeno, ale mám tkaový pocit, když jsem právě pila čaj z Ostropestřce, tak jsem měla hladinu třetí den po injekci jen 1nmol/l a jindy zase 4.den 1nmol/l

Mohlo to být čímkoliv jiným samozřejmě...

4 Andrea Andrea | 18. února 2016 v 12:13

[3]: Když člověk nezná ostatní věci, třeba tehdejší zdravotní stav, jiné věci které jsi jedla a pila atd... nelze to jednoduše posoudit.
Je ale samozřejmě možné kde co, "mezi nebem a zemí", a TS holky jsme trochu mezi peklem a nebem určitě.
Fakt je ale ten, že zvlášť v našem případě je detoxikace organismu, ke které patří i dobrá funkce jater, moc důležitá. Silně se například projeví na stavu kůže, mikrovrásek, barvě pleti a mnoha jiných věcech.
Takže kolem a kolem, nebála bych se.

5 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 13:04

[3]:[4]: Tady je trochu paradox. Játra metabolizují E. Čím horší játra, tím vyžší hladiny. Kdyby jste játra sestřelily úplně, tak stačí vzít E jednou a on po tom těle bude obíhat na věčné časy. Což bez jater budou jednotky dní.

pointa estrogen je levnej, nové játra drahý. IMHO žrát ten ostrostřepec a přidat E.

6 Andrea Andrea | 18. února 2016 v 13:30

[5]:Dobrý nápad, nepopírám

7 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 14:27

[5]: Pointa i je, že játra se dokáží super regenerovat. Zrovna tu právě platí :"víra tvá tě uzdraví" :D  A to i bez nějákého zásahu zvenčí.

A tedka jsme bila mimo a zatím tvým E , jsem hledala vitamín E :D

Hlavně k HRT nepřistupovat jako k šíleným rizikům, to pak příjde efekt nocebo :D Někdy mi to tak při HRT příjde, znechucování HRT a zveličování rizik.

Takhle to je přesně v Brně - HRT nemá žádný efekt, ale o rizicích se mluví pořád...aby nebyla nasazena.
no se nedivím, dávají 1mg estrofemu :D takže ten bude mít spíše nežadoucí učinky, než pozitivní. :D

Při tom každá žena ví, že je nejtěžší pro ženu mít mužské tělo. to je největší riziko.

8 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 14:36

[2]: Vlastní E si nevyrobíte. (malinko jó) Vezmu si 2mg E.  Když ho játra zpracují, tak už nemůže být v krvy.
Jsem blbej a línej abych dokázal tu příčinnou souvislost, ale zas tak těžké to být nemusí.
kouknu se na metabolismus E. www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/16112414/

Pak mi stačí najít, s kterým enzimem z toho hýbe ten ostrostřepec. Sežrat ostrostřepec, změřit P450 (CYP) před a po...

9 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 14:45

"bila mimo". Hlavně že jinak jsi první grammar nazi. Jesti nejseš ještě na jiným Éčku.

Tak já nejstarším. Dávám konkrétní čísl. Androcur prostě ty játra ničí. U tebe ne. Ty ho máš jen 10 mg. A kombinace androcur+ estrofem prostě zvyšuje riziko trombózy. Oběd zadarmo neexistuje.

10 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 15:16

[9]: Asi jsem prohodila  mapu znaků na klávesnici...

hlavně stále není jasno, proč estrofem má mít riziko trombozy a u gelu, náplastí, injekci je menší.

Jediný vysvětlení - estrofem dělá  špatnej poměr estronu ku estradiolu. Ten je i v těhotenství.

A pořád z informací tu, co mám tak před rokem 90 se neblokoval testosteron u nás, ale podával se injekčně estradiol...ale nevím, co to bylo za dávky :))
Ale jestli jeli podle Benjamina z šedesátých let, tak možná až 240mg, kam jsme to v roce 2016 dopracovali :D

11 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 15:54

1) FYE se váže i na ERα,  ale míň než na β. Hlavně ERα v XY těle moc není. Jsou ehm jenom varlatech. Nevím co přesně tam dělají.  
2) Tak pro cisF jsou nějaké estrogenové tělíska. Jak to funguje nevím.

Ta únava by mohla být způsobená snížením T. Bylo by zajímavé zjistit, nakolik to ty 4mg PO snižují.

12 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 16:06

[2]:[8]: www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/25028567/
že by.
Ten bodlák zvýší P450 a ten pak katalyzuje přeměnu více E.

13 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 17:04

[11]: Skoro vůbec, právě, že dost trans poposuje na HRT příznaky jak ženy v menopauze, z toho se dost dobře dá také odvodit, že ten efekt nic moc není.

Pak tu jsou holky na 5mg neofollinu u někoho...a poslední dny je jim blbě, doktor to obkecává snížením hladiny prudokům...ale ona ta hladina celkem pravidelně padá celý týden...
spíše to odhaduji, že padnou na hladinu, kterou tělo moc nebere, takže ten jeden den mají menopauzu :D

14 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 17:05

[13]:prudokům = prudkým

15 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 17:44

[3]: Si asi nerozumíme. Samotné 4 mg estrofemu ti udělají hladinu v krvi řekněme bude kolísat z 0.5 na 0,2nM.

Mě zajímalo, na kolik se jenom estrofemem sníží hladina testosteronu přez ten zpětnovazební mechanismus?
(z 28nM na 3-4nM testosteronu)

Přidáš androcur a s hladinami E< 0,3nM a T <1nM máš pěknou menopauzu.

ps:aby ten Ainterol působil proti E tak je ho AFAIK potřeba hodně. Přičemž hodně odhaduju na celou krabici najednou, možná víc.

16 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 19:35

[10]: gel i estrofemu je obojí účinná látka Estradiolum hemihydricum-Hemihydrát estradiolu. Prostě 17β estradiol. Kde si vzala estron?

goo.gl/1b9gTR Tady to vysvětlují zas těmi játry. Respektive tím prvním oběhem u PO

17 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 20:35

[15]: Ale rozumíme, říkám, že na estrofemu jsou hladiny, které ženy mají v menopauze.
Takže estrofem + androcur může být menopauza a s ní spojené příznaky.

[16]: Takhle z příbalovýho estrofemu: 17ß-estradiol je oxidován na estron, který je dále přeměněn na estron-sulfát. K oběma přeměnám
dochází hlavně v játrech. Estrogeny jsou vylučovány do žluče, a poté zpětně vstřebávány ze střeva.
Během tohoto enterohepatického oběhu dochází k odbourávání. 17ß-estradiol a jeho metabolity jsou
vylučovány močí (90–95 %) jako biologicky inaktivní glukuronid a síranové konjugáty nebo stolicí
(5–10 %), většinou v nekonjugované formě.

A prostě u vstřebávání u gelů, injekcí a náplasti, se tolik estronu nevytvoří, tím, že vstřebávání do těla není z jater.
I teoreticky rozpuštění pod jazykem estrofemu by mělo ten poměr udělat lepší...

pěkná studie, ale nechápu vůbec z toho textu, proč by to mělo mít na tý různe markery protrombinu...jediný rozdíl prostě vidím v tom estronu, estradiolu...ale tím se tam vůbec nezabývají.

18 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 18. února 2016 v 22:09

[17]: No, ale ty dodáváš v obou případech 17β, by se ta oxidace na estron musela dít mimo játra. Proč játra se stejným 17β udělají 2 různé věci,  toť otázka. Pragmatický řečeno, nám stačí vědět, že při TD se riziko nezvyšuje.

19 Lenka Lenka | 18. února 2016 v 22:38

[18]: Ano děje, ale ne v takové míře jako v játrech, při first pass efektu.

20 Nikita Nikita | 20. února 2016 v 16:48

Fajn napsný článek. V jednoduchosti je krása.
u mě
4.30 Estrofem a Androcur
8.00 Oestrogel na tvář 1mg
10.00 Ainterol 500mg
16.30 Estrofem
22.00 Ainterol 500 mg a sprej Ultimate

a jak jste na tom vy Lenko?

21 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 20. února 2016 v 21:05

@Andrea
k tomu bodu 1) Mě jsou furt divný, ty prameny, co mají uvádět, že u estrofemu je max po jedné hod a pak to rychle padá.
V letáku od estrofem 2mg píšou (Aspoň v PDF na SUKL bod 5.2)  "...maximální plazmatické koncentrace přibližně 44pg/ml (rozmezí 30-53pg/ml)  (pozn 0.16nM;0.11-0.19nM) je dosaženo během 4-6 hodin...poločas 17β estradiolu je 14-16h...
A sedělo by to +- i s tímto grafem. goo.gl/SXfkch (via lonely. cz) Kde je viděť, že při klasickém polykání PO jsou ty hodnoty poměrně stabilní. Lítá to +-v nějaké statistické chybě.

[20]:[19]: zajímavé by ten přesný rozpis u Lenky byl. V minulé diskusi psala o reakci na 4nM. To z estrofemu mít nebude. I kdyby ho sežrala i s letákem a krabicích. :)

22 Lenka Lenka | 20. února 2016 v 21:54

[21]: u rozpuštění jo :)) jenže byhc musela rozpouštět tak, aby hlaidna vydržela aspon 2-3hodiny, to mi tělo nějak na tu hladinu zareaguje...teda minimálně část těla. Co dělá zbytek tkání nevím.

23 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 22. února 2016 v 5:36

je to tady trochu OT, a jsem trochu opožděnej. Vrátím se ještě k minulé diskusi a k argumentaci 147+149

-Starka nemusí mít pravdu. To bych se musel dívat, nakolik pečlivě dělaly ty klinické studie hirtuismus a jestli znich opravdu plyne, to co nám Lenka předžvejkala. Jestli to není taková studie, chyba měřenní je větší než veličina nebo do skupiny abstinentů zařídím ty co si již játra prochlastaly a hurá alkohol v malých dávkách neškodí v jakékoliv množství.
Ale stím, že si myslel, že v roce 1900 nemůže stroj těžší než vzduch létat je to trochu argumentační faul.
- tehdejší parní motor byl pro letadlo nepoužitelný. OK. Ale to není důkaz, nemožnosti. Navíc už před rokem 1900 by se daly možná najít nějaké kluzáky, a možná i nějaký model na gumu, drak. To hádam, na wiki asi dějiny letectví budou líp. Ptáci na to kašlali celou dobu a lítali si vesele dál.

Jestli v Starkovi je slepá klinická studie, podle které má ve skupině s placebem reakci X a. ve skupině s cyprem reakci Y. Tak to je poměrně silný důkaz příčinné souvislosti mezi koncentrací látky a reakcí těla.

Zase jestli Lenka popisuje souvislost mezi hladinou E a bolestí prsou, tak proč bych tam intuitivně neměl tu příčinnou souvislost hledat? No měl bych jí udělat test s placebem.

24 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 22. února 2016 v 5:51

Ps.: Ženskou se samopalem i ženskou v maskáčích furt poznám goo.gl/w3hJZq ;)

Pokud to nebude vysloveně hejkal.

25 Lenka Lenka | 22. února 2016 v 13:42

[23]: Ještě bych podotkla - citlivosti se liší i na jednotlivých částech těla. Tzn. reaguje mi hlavně jedna prsní žláza více, ta druhá méně. Ta prsní žláza, která má větší citlivost je lépe rozvinutá a taky lépe tvarovaná - symetrická více, zakulacená než ta druhá.

Tak jak na to půjdeme s placebem? Jaktože jedna prsní žláza věří více, že jsem žena? :D

Ne skutečně by si měli i naši lékaři uvědomit, že gender dysforie je natolik závažná tělesná vada, že by k tomu měli přistupovat lépe.

Definice:" Gender dysphoria refers to discomfort or distress that is caused by a discrepancy between
a person’s gender identity and that person’s sex assigned at birth (and the associated gender role
and/or primary and secondary sex characteristics)" Fisk, 1974; Knudson, De Cuypere, & Bockting,
2010b).

Samozřejmě, když někdo nepocituje rozpor mezi přirazeným pohlavím a pocitovaným, tak asi nemá gender dysforii. Rozpor mezi oblečením je něco jinýho :D A možná v tom je problém, proč tu je slabší HRT, když má někdo problém s oblečením, nebude chtít vypadat jako žena.

26 Lenka Lenka | 22. února 2016 v 14:05

A z WPATH:
Some people seek maximum
feminization/masculinization, while others experience relief with an androgynous presentation
resulting from hormonal minimization of existing secondary sex characteristics (Factor & Rothblum,
2008). Evidence for the psychosocial outcomes of hormone therapy is summarized in Appendix D.
Hormone therapy must be individualized based on a patient’s goals, the risk/benefit ratio of
medications, the presence of other medical conditions, and consideration of social and economic
issues. Hormone therapy can provide significant comfort to patients who do not wish to make
a social gender role transition or undergo surgery, or who are unable to do so (Meyer III, 2009).
Hormone therapy is a recommended criterion for some, but not all, surgical treatments for gender
dysphoria (see section XI and Appendix C).

Prostě má být individuální přístup a ten u nás zcela chybí.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama