První dny na HRT

9. února 2016 v 10:21 | Andrea |  Aktuálně
Původně jsem si říkala, že k HRT a jeho průběhu nic psát nebudu. Nakonec blogy ostatních holek jsou plné popisu pocitů, očekávání i subjektivního hodnocení stavů - po týdnu, po měsíci, po roce, po dvou … až je to přestane bavit. Nakonec jsem se, ale rozhodla něco přece napsat.

První čtyři dny moc fajn nebyly. Jednoduše první a druhý den se nedělo nic a pak přišly různé obtíže. Třetí den se mě zvýšil krevní tlak a tep, přibližně o nějakých 10%. Dost na to, aby to bylo opakovatelně určitelné měřením. Nic moc příjemného to není. Třetí den jsem navíc nemohla spát, měla jsem tlak v hlavě a všechno ke mně doléhalo jakoby z dálky. Celkově na mě zároveň přišla nějaká hyperaktivita. Žádné příjemné pocity se prostě moc nekonaly. Ne že bych si ale myslela, že nějaké budou.

Čtvrtý den to ale začalo odeznívat a dneska, šestý den, je to pryč. Svět se nějak ustálil a přestal bláznit a já taky. Tep se mi stabilizoval a hlava už taky nebojí. Trochu mi zůstalo zle od žaludku, ale uvidíme, třeba to přejde taky.

Je to jako když se dáváte do kupy z nějakého průšvihu, z něčeho co vás potká. Pár dnů je vám zle, ale pak se to zlepší a začnete se dávat do pořádku. Takže teď, kdy jsem v těle vyměnila vlastně jedny hormony za druhé, mě čeká dlouhá rekonvalescence. Několik let. A pak budu, možná, úplně normální zdravá holka. Možná. Nebo ne?

Jsem zvědavá. Jsem zvědavá na mnoho věcí. Proč? Spíše možná kvůli mé celoživotní lásce k psychologii a psychoanalýze. Jsem zvědavá jak změna hormonů v těle, a s nimi souvisejících biologických procesů, změní moje vnímání. Jak změní senzorické vjemy, jak změní vnímání interakcí s lidmi kolem mě a podobně. Samozřejmě chápu, že moje poznání bude pouze subjektivní, ale to nevadí. Objektivita, nás lidí, je obvykle stejně naprosto bídná a příliš to nevylepší ani čas ani naše poznání a zkušenosti.

Myslím, a je to pouze můj subjektivní pohled, že HRT ani SRS tu ženu, uvnitř nás, nijak nezmění. S tou jsme se už narodili a je, jaká je. Její stav, chování, cítění, sociální inteligence a mnoho dalších věcí zůstane taková, s jakou jsme se jako ženy narodily, a může se jen rozvíjet, kolik psychika dovolí. Všechny tyhle věci změní jen tělo, aby bylo blíž nám, našemu ženskému já uvnitř. Na druhou stranu, to je právě jejich úkol.

Je ale důležité, tohle si uvědomovat. Někdy totiž říkáme - "potřebuji mnoho věcí, preparátů, suplementů, hormonů, hlasových změn …." abych byla ženská. Opak je pravdou. Nepotřebuju nic z toho, abych ženská byla. Já totiž buď ŽENA JSEM, NEBO NEJSEM od narození. Všechno co podstupuju, co jím, na jaké operace a edukace půjdu, změní jen to, jak mě budou vnímat ostatní.

Pokud jsem se jako žena narodila, jsem žena, i když mám hluboký hlas, svaly, pleš … a kde co jiného. Pokud mám pocit, naopak, že potřebuju všechny ty změny jen proto, abych se ženou stala, nebudu skutečnou ženou nikdy.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Nikita Nikita | E-mail | Web | 9. února 2016 v 19:21

Teď ti to začalo, uvidíš za čtrnáct dní, budeš psát znovu. :-)
Stačí jen dát volnou cestu svému ženství a začnou se dít hotová kouzla.

2 Andrea Andrea | 9. února 2016 v 21:19

[1]: No kouzlo to je už teď, jsem dost překvapená s toho, jak to ovlivňuje myšlení. Třeba napíšu něco i dál, za pár dní. Ještě nevím.

3 Lucy Lucy | E-mail | Web | 10. února 2016 v 2:08

Já už funguji s HRT od neděle... jen žádný průběh nepociťuji krom nevolnosti žaludku která je z hladu :).

Celkem mne děsí to že doma vlastně nic k jídlu moc není... plácám z cesty.

Ale stále čekám něco, něco co naznačí že se něco změnilo i tu bolest hlavy :D

4 Andrea Andrea | 10. února 2016 v 9:08

[3]: Zkus Piracetam

5 Lucka Lucka | 10. února 2016 v 11:03

[3]: nečekej zázraky, jde to pomalu.

6 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 10. února 2016 v 11:16

[3]: OK jsem s těmi číslo a dávkami otravnej. Ale jestli máte půl tablety denně, tak to je jako očekávat delirium od třetiny piva.
btw tak na blogu jste psala, že ta nízká dávka byl účel, aby to nic nedělalo ;)

7 Lucka Lucka | 10. února 2016 v 12:07

A Andreo, myslím že jsi to napsala opravdu hezky, já tvůj názor plně sdílím i když jsem občas asi označována za kacířku.

Když jsem žena tak jsem žena a uvnitř jsem vždy byla a vždy budu, měním jen vnímání okolím aby konečně vidělo to co je uvnitř.

Za sebe můžu říct že ty změny psychické jsou minimální díky HRT, spíše je to tím že své já jsem konečně pustila ven a některé věci konečně mohla hodit za hlavu.

8 anita angelb anita angelb | 10. února 2016 v 14:48

bravooo andy tleskam konecne
to nekdo napsal beze zadnych
ubijejich .musis,zadara a kouzelne
tablety .
ani ja nepisi  ze muj UNILAT
je kouzelny a blabla..
hollka by z toho dostala deprese.
a nechci stratit zrak..kvuli.
jo kdysi joo moc jsem..
no  ted jsem utahana
a  vse co melo je ven.
zbytek neprodavam.
paaa;))

9 Lucy Lucy | E-mail | Web | 10. února 2016 v 15:08

[6]: Jo promiň, jen jsem čekala po teď čtyrech dnech nějáký náznak, něco (neříkám že budou hned vidět změny, ale spíše pocitově od hloupých bolestí či cokoli)
A to že mám málo radši si domýšlím proč, než abych se ptala. mno to je jedno mám pocit že jsem psala že si myslím žře 1mg mi dala schválně kvůli zprávě. ale to je momentálně jedno.

10 Andrea Andrea | 10. února 2016 v 20:35

[9]: Čtyři dny je málo (podle literatury), většinou. Na druhou stranu, po pár dalších dnech by něco vidět, cítit být mělo. Hodně ale závisí na tobě. Zkusila jsem to přiblížit ve svém novém příspěvku, který jsem tu dala na blog dnes.
Držím moc palce

11 Lucka Lucka | 10. února 2016 v 22:20

[10]: myslím že daleko spíš ucítí Androcur,  než 1mg Estrofemu.

[9]: Androcur jsem pocítila hned druhý den.

12 Andrea Andrea | 10. února 2016 v 22:45

[11]: Já ho nemám, ale všude se to tvrdí. 1 mg E je skutečně málo a podle literatury by hladina v krvy ani neměla vystoupat dál než na 600 jednotek a za dvě hodiny už nikde nic. Je to málo. Proč dostala tak málo ale ví jen ona nebo lékař.
Bude to muset postrčit FytoE.

13 Lucka Lucka | 10. února 2016 v 23:34

[12]: kvůli zdraví samozřejmě dostala nízkou dávku. já dostala nejprve 2mg.

14 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 11. února 2016 v 0:29

[12]: teť nevím jakých 600 jednotek. Mně se zatím zdá, že čísla v tomto článku +- sedí. via bluemoon:
lonely.cz/per-os-vs-sl-intramuscularne-transdermalne/

Na tom prvním grafu je viděť, že 1mg při polknutí to drží celkem stabilně celý den hodnotu okolo 20pg/ml to je cca 0.075 nmol/l (na začátku to může být až dvojnásobek) jinak, co sem četl různě výsledky, tak by to odpovídalo 2mg E=0.15nM; 4mg= 0.30nM...

Přirozené mužské hladiny E jsou 0 až 0,23nM (<60pg/ml). tam se s 1mg bezpečně vejde ;)
Tabulky pro cis ženy jsou volako změtený, lítá jim to v rámci cyklu i jinak, průměr je řekněme 0.3 mimo ovulaci a 1nM preovulační špička. Pro představu graf z wiki to ukáže 100x líp: https://en.wikipedia.org/wiki/File:Estradiol_during_menstrual_cycle.png

15 Lucka Lucka | 11. února 2016 v 2:45

[14]: nesleduju grafy a lékařkou se taky neplánuju stát, ale řekla bych že 1mg je spíše podáván jako takové placebo než co jiného.

Ale podle toho co píšeš to vypadá že ty hladiny rozhodně při těchto dávkách nejsou nijak závratné, spíš naopak, a proto trvám na tom že potlačení testosteronu bude dost podstatné.

V čem souhlasím s Lenkou, že aby se opravdu děly zásadní změny na mužském těle / ono každé tělo reaguje opravdu jinak/ je potřeba trošku větší hladinu E  než je průměrná hladina ženy. / ale netvrdím že to nemůže přijít i s nízkou hladinou, jen je to méně pravděpodobné/.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama