Moje cesta, můj osud

28. března 2016 v 0:59 | Andrea |  Aktuálně
Tento článek píšu vlastně proto, abych pořád nemusela vysvětlovat proč a kdy a proč až teď a mnoho jiných věcí. Hezké počtení.

:Prolog:

Tma. Tma, jen tu a tam načervenalá světýlka, která nevěstí nic dobrého ani hezkého, v krajině bez slunce a života. Postavy beztvarých příšer jdoucích krajinou, s mumláním a divným přízvukem. A když přijdou blíž uvidíte, že jedna z nich má u pasu lehounký řetízek, možná metr či dva dlouhý a na jeho konci je něco připoutáno. Něco co je zjevně lehounké, protože je snadno vlečeno za příšerou v prachu a kamení bezútěšné krajiny.
Ještě připomíná člověka, člověka jako by stočeného v klubíčku, z tělem plným jizev, které už ani nekrvácí, se zavřenýma očima, které už ani nemohou plakat. Jen malinký plamínek uvnitř zůstává, plamínek maličké naděje, která neumírá nikdy. Malé klubíčko již téměř bez života, vlečené bez námahy příšerou, pro její zvrácenou radost. Malé klubíčko člověka, který už nemá vůbec nic. Ještě to nechce vzdát, ale už se není schopen bránit.
Jen trpět.

:Několik desítek let předtím:

Na počátku bylo světlo. Světlo, kdy se člověk narodí a procitne a poprvé zakřičí. Poklad vlastní mámy, která vás přitiskne, umyje a pohladí, bezpečí domova a bezstarostných her. Nádherné období dětského věku, kdy člověk roste a na nic se neptá. Období, kdy je důležité jen to, že jíte a spíte a jezdíte na tříkolce. Období, kdy dostanete svoje první pero do první třídy a svoji opravdovou školní tašku.

Léta přibývala a člověk postupně vyrůstal. V nádherném prostředí velkého světlého domu, uprostřed zahrad plných ovoce, jabloní, třešní, uprostřed lánů jahod, uprostřed luk plných květin a na podzim vonících senem. V malé vesnici, kde končila cesta a dál už byly jen hory a bůh. Bůh, který tvořil neopominutelnou součást této vesnice a jejích obyvatel.

Krása a idyla nikdy ale netrvá dlouho a ve čtvrté třídě se zhroutil svět i našemu člověku. Rodiče se rozhodli rozejít a nejen to - on se ráno vzbudil, a zeptal se sám sebe kdo je. Odpověděl si - "Jsem normální holčička." Jenže nebyl. Byl kluk.

Rodiče si vyřizovali účty, a vůbec se s tím nemazali. Nebylo koho se zeptat, nebylo s kým mluvit. Navíc, víra to možná i zakazovala. Možná. Nevěděl to a bál se. Bál se moc. Jednoho dne dokonce uviděl, někde u silnice nápis - "Opravna duší". Neuvědomil si hned, že jde o duše automobilů. Naopak. Strašně se vylekal, a moc se bál, že jeho duše bude tady "opravena", protože nekoná správně, protože je kluk a myslí, že je holka. Příšerný zážitek.

Rodiče se nakonec rozvedli a on se stal malým tátou. Jestli je holka nebo kluk nedokázal řešit dál. Nemohl. Staral se o malého bratra, musel pomáhat mámě a život neměli lehký. Byla období, kdy neměli kde bydlet, kdy nebylo kam jít, kam se schovat. Boj o trochu důstojné přežití překrýval všechno, i otázku a kdo je, a silnou potřebu to řešit. Den za dnem, dokud náš člověk nenastoupil na střední školu.

Střední škola byla vysvobození. Náš člověk se ale nevrhl do ženského světa a vykřikování - "jsem holka". Neudělal to proto, že mezi tím bohužel předčasně dospěl. Neudělal to proto, že věděl že se může cítit být holka a může jí být, ale zažil, že když člověk nemá co jíst a střechu nad hlavou, jsou všechny otázky a jiné potřeby zbytečné.

A tak "zatnul zuby" a zkusil se, místo okamžité snahy to vyřešit, zeptat. Zeptat - "Jak můžu vypadat jako kluk, když určitě vím, že jsem holka? Jak můžu mít tělo kluka, když jsem se ve skutečnosti jako holka narodila?". Náš člověk byl trpělivý ačkoliv stav dost bolel. Našel ale dost literatury a začal studovat. Psychologii, sexuologii ... . Všechno co dávalo odpovědi. Jediné co se rozhodl bylo - neptat normálních lidí, nebo sobě podobných.

Ptal se a diskutoval jen s lidmi, který těmto oborům rozuměli. Studoval ale i jiné obory a všechno mu šlo snadno. Asi to bylo proto, že jeho mozek byl nejen komplikovaný ale taky nějak docela inteligentní. Na to přišel později, až na vysoké škole, kdy se na to přišlo při testech. A taky postupně přišel na to, že i odborníci se mohou mýlit, nebo být zaslepení.

Jeho důvod nevěřit lidem byl velmi prostý. Při rozvodu svých rodičů, který se nakonec táhl mnoho let, pochopil, že lidé jsou velmi subjektivní bytosti. Co tvrdila rodina táty, bylo nepravda pro rodinu mámy a naopak, a všichni proto měli na první pohled neprůstřelné argumenty. Co soused to názor, často se vzájemně vylučující a protichůdný. Náš člověk na tom pochopil, že my lidé jsme velmi subjektivní bytosti, které dělají úsudky přes své subjektivní zkušenosti, bolesti, prožitky a přání, a málo kdy jsme schopni nadhledu a generalizace. Proto četl, ptal se a diskutoval jen s lidmi, který těmto oborům rozuměli. S ostatními diskutoval jen zřídka a většinou z toho pak nedělal závěry.

Střední školu strávil tedy tím, aby nakonec pochopil, že být holka se stává, má to své skutečné důvody a není to něco, za co by mohl být souzen. To, jestli ho nebude soudit bůh, s tím se ještě vyrovnat nedokázal. Ve třetím ročníku nakonec našel i holku co mu byla blízká. Takovou, která se k němu ihned začala chovat jako k holce a do určité míry ho tak brala. Ne, nemohl se jako holka ukazovat ostatním, nebo se jako holka moc oblékat, ale mohl být holkou chováním a postojem a v duši a vším ostatním. Někdy si chtěl ke své duši a srdci i obléct šaty, zkompletovat svoje já, a říct ostatním - "Tak to jsem já", ale tak daleko mu zajít nedovolila. Zbytek ale respektovala.

Na konci střední školy se neměl kam vrátit. Domů z mnoha důvodů nemohl a hlavně nechtěl. A taky chtěl studovat a rozvíjet sám sebe a být nezávislý. Našel si obor (v podstatě aplikovaná fyzika), kterému rozuměl a k jeho obrovskému štěstí (i neštěstí) se studoval u armády. Udělal vše proto, aby se tam dostal. Rozumějte - armáda tehdy brala každého, jenže na tenhle obor prostě ne. Tady brala pár lidí ročně a ty si pečlivě vybírala. On se tam ale dostal, dostal plat a bydlení v kasárnách a stal se nezávislý. A své holce za střední nabídl manželství. Souhlasila.

Armáda překryla všechno. Všechnu touhu překryl výcvik, těžká škola a taky těžké problémy v manželství. Když se v prváku vzali, vystěhovali jeho holku z podnájmu a ona skončila na ulici. Nakonec ale jeho velitel "ukecal" velitele školy, váženého pana generála, a on dostal jednu místnost na svobodárně. Prázdnou, kde nebylo nic. První měsíc neměli ani peníze. Měsíc chleba s hořčicí, měsíc s jedním ešusem a dvěma lžičkami a ponorným vařičem na který se lepila polévka s pytlíku, když si ji vařili. Bylo jedno co člověk je, bylo jedno po čem touží, bylo jedno jak se cítí. Život se zadrhl v kolečku - výcvik, zkoušky, zabezpečit ženu, jídlo, bydlení. Nic víc.

Alespoň pokračoval ve studiu psycho oborů a ve studiu víry. Postupně nahlédl do několika dalších duchovních směrů a nakonec po mnoha letech, od dětství, od víry odešel. Nedokázal pochopit, proč věřit dál. Vrátil se k ní až mnohem později kdy pochopil, že bůh, víra a církev můžou být někdy tři nesouvislé věci.

Armáda dala člověku i jiné věci. Výcvik a všechno ostatní bylo někdy "na hraně". Někdy jste byli na pokraji sil, někdy na pokraji psychiky. Viděl a zažil různé věci. Kamaráda který přišel o nohu. Předtím jiného který přišel o prsty a oko od výbuchu ... a mnoho jiných věcí. Situace kdy jste hodiny bez jídla na dešti a plníte úkoly, nebo jen stojíte a hlídáte stanoviště. Mnoho věcí, které vojáci prožívají.

Uklidnil se. Naučil se, že žádná bolest nemusí být nekonečná, že dokážeme překonat hodně věcí. Sám si najednou začal připadat, že kdyby začal znovu všem vyprávět - "Jsem holka a bolí mě že jsem v těle kluka", jen by předváděl svoji slabost uprostřed závažnějších věcí. Slabost třeba před tím vojákem vedle, kterému by bylo možná jedno kdo je, jen kdyby zase měl svoje nohy.

A tak byl holka jen doma a tak i dostudoval. Na konci vysoké školy si pořídili s ženou i dítě a náš člověk byl pyšný táta. A celý koloběh začal na novo - sehnat bydlení, zabezpečit rodinu. Ještě že nemusel řešit práci. Armáda se o práci postarala.

To co nevěděl, to co přehlížel, byly šrámy a jizvy, které si skrýváním svého já před ostatními, neustále vyráběl. Zpočátku jen bolely a po čase jich bylo hodně a byly hodně hluboké. On byl ale velitel a úspěšný voják. Nebál se ničeho a měl výsledky. To jestli v noci, v noci kdy se velitel změnil na obyčejnou Andreu, plakal a třásl se, se nikdo neptal. Ani jeho žena. A Andrea být nemohl, ani prostým oblečením. V té době voják nosil prostě vždy a všude uniformu a v poli maskovací oděv. Tím to bylo vyřešeno.

Výsledky a inteligence byly, na druhou stranu, kus prokletí. Po pár letech už učil na vysoké škole nové vojáky, studoval doktorát, studoval postgraduál z psychologie a než uběhlo od konce školy pět let, pracoval už ve výzkumném ústavu, který pro něj dokonce zřídil nové, samostatné oddělení, jehož se stal vedoucím. No a teď jim řekněte - "Já jsem ale kruci obyčejná holka, jmenuji se Andrea, chci vařit a mít děti !!!".
Nadřízeným by to možná říct ještě šlo. Řekněte to ale lidem svého oddělení, kteří na vás každý den spoléhají. Lidé kteří z většiny nastoupili kvůli vám a pro které jste příklad. A tak přibývá a přibývá jizev, a některé se už ani nehojí a některé už ani nekrvácí. A po sedmi letech práce byl náš člověk jmenován ředitelem ústavu a taky zástupcem v NATO. Bylo jedno čím byl, je, že je žena. Nikdo se ho neptal. A on svým lidem nedokázal říct nic. A jeho psychika se postupně hroutila jak domeček z karet. Až se zhroutila úplně.

Rozvedl se a z práce utekl, z armády odešel. Všichni se ptali proč??? Proč proboha?! Jezdíš po světě, všude tě vozí, plat máš jako nikdo, dají ti na co si ukážeš, nikdo nemá odvahu ti odborně oponovat ...! Jsi blázen!!!

Utekl. Odmítl všechny nabídky, všechny firmy a jejich majitele. Udělal si rok dovolenou a po ní chvíli pracoval v soukromých společnostech. Znovu se oženil a pořídil si další čtyři děti. A své ženě řekl rovnou - "jsem Andrea, ale neboj, moc toho nechci, jen to zkus chápat a někdy mě nech být sama sebou". A zkusil se s tím vyrovnat. A dokončit oficiální studium psychoanalýzy.

Nepovedlo se. Čím více takto žil, tím více chtěl být už jen Andrea a měl čím dál méně sil to překonat. Chtěl být doma, chtěl být máma pro své děti a mnoho jiných obyčejných věcí, které jako žena vždy cítil a toužil žít. Až nakonec, jednoho dne, se jeho já sesypalo definitivně. Všechny znalosti psychologie, všechna odolnost z armádního výcviku, všechno vnitřní porozumění tomu, že lidé mají horší věci a jsou bez nohou, očí a nebo jen z pár měsíci života před sebou a pomalu umírají, nepomohli. Svět se zhroutil.

:Bezútěšná krajina:

Toho dne vnitřně zemřel. On. Andrea přežila a propadla se do úplného pekla.

Starala se o ostatní. Aby měli práci, aby měli nějaký život. Bojovala za ně a postupně si vybudovala pocit, že je tu alespoň pro jiné. Že její problémy jsou malicherné. Že nemá právo říct kdo je a nemá právo tím ostatní zatížit. Svět šednul a z koutů vylézali příšery. Bojovala, zbylo jí ještě dost sil. Každý další den.
Jídlo se změnilo v nutnost a dostalo chuť popela. Ran na těle přibývalo a už se přestaly hojit. Nezáleželo jí na tom. Přestalo jí na sobě záležet. Jednoho dne i tělu došli síly. Už se jen stočila do klubíčka plného nehojících se ran. Už nemohla plakat, slzy došly. A organismus se zhroutil definitivně. Věděla že ještě pár měsíců, možná rok či dva a přijde konec. Nebála se. Nic nemůže už bolet víc. Z velkého chlapa zbylo nic nevážící klubíčko bolesti. Smířila se s tím. Věděla že zemře. Přestala se bránit a příšery si ji uvázaly na řetízek a vláčely si ji za sebou pro radost. Den za dnem.

:Hvězdné nebe:

Jednoho dne se stal zázrak. Uprostřed pustiny se objevily i jiné bytosti. Takové, které se příšer nebály a někdy se Andreji jen zlehka dotkli. Pohladili něco co bolelo moc a běsům se smály. Nevěřila tomu, odnaučila se věřit. Jenže každým dalším pohlazením tělo sílilo a mysl byla jasnější. Tělo začalo nabírat na váze, až nakonec se řetízek příšeře přetrhl. Andrea sebrala síly a všechno co měla, vrhla proti příšeře a zahnala ji. Pak jen sedla do prachu cesty a plakala. Po dlouhých letech dokázala plakat a oči zalily slzy, které už mnoho let neznala. Plakala a sbírala síly. Plakala a nechala se léčit. Jen občas se podívala a řekla - "Víš, že jsem Andrea? Stojí ti to za to?"

Nebeská klenba postupně nabírala barvy duhy a prohýbala se pod napětím až nakonec praskla a roztříštila se na myriády střípků, které se snášely do vlasů a postupně obalovaly tělo. A nad hlavou se rozzářilo hvězdné nebe. Příšery utekly a nic po nich nezbylo. Pod nebem stála už jen Andrea, jizvy zmizeli a hvězdy zahalily její nahé tělo. A ona pochopila, že jí záleží i na ní samotné. A moc, moc začala chtít žít dál.

:Bláznivý Sokrates, epilog:

Za pár měsíců seděla Andrea zase ze svým Sokratem pod hvězdami, jako často v minulosti. Tentokrát nebyl vážný, nepoučoval, neučil jí nové věci, jen se smál. A ona konečně, poprvé v životě, pochopila větu, kterou jí v minulosti často opakoval:

"Není důležité že lidé zemřou, není to ani smutné. Mnohem důležitější a smutnější je to, že většina lidí nikdy ve skutečnosti nežila".

V té chvíli konečně přišlo pochopení, a já Andrea, jsem se konečně rozhodla nadechnout a poprvé od narození začít žít. Není důležité na jak dlouho to bude, ale každý den, každou hodinu budu konečně žít a budu sama sebou.

Bože, jak já mohla být tak slepá a nechápat to - "Není důležité ani smutné že jednoho dne zemřeme, je ale strašné, pokud jsme vlastně nikdy nežili"

Vaše Andrea.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

Zobrazit vše (173)
Zobrazit starší komentáře

101 Šárka Šárka | 8. dubna 2016 v 15:32

[99]: Tupost, omezenost, nadřazenost, chamtivost, nespravedlnost, zoufalost, nerovnost... nám zde v lidské říši kralují.

Člověk je jediný živočišný druh na planetě, který se takto bestiálně chová k vlastnímu živočišnému druhu!

102 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 16:15

[100]:  jak vis? ??..lip  treba   nez
Ja? ??  Kdysi jsem mela   stejny
(A zustal kapanek)  
.jak velika je tva  moc sarko
Kdyz?   Myslim ze vim vo co
Go.drz se a nech pla at stejne
Se pozerou..

103 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 8. dubna 2016 v 17:48

[91]:
- u "pomoci" bych rozlišoval dva zásadní rozdíly  
a) použily se "nejlepší možné postupy" a stejně to nevyšlo/ nevyšlo to na sto procent.
b) v cz vypnuly Googl, takže postupujeme podle něčeho z čeho si před deseti lety dělaly na západě srandu.
Z 40ti letého člověka 20ti letého neuděláme. Že jsou reakce těla ve dvaceti lepší téměř na jakoukoliv léčbu je prostě fakt. Budou hrát velkou roli i gen. predispozice.

-3rd gender jsem uváděl hlavně jako ilustraci toho, že ten náš koncept není jediný možný. Paradoxně některé indiánské kmeny intuitivně vymyslely možná pokrokovější systém, než má část cz doktorů dnes.
Ještě jenom odbočka. Já jsem byl dřív zastáncem "úředního 3rd gendru" má ho tuším Austrálie. Než jsem si uvědomil:
a) skoro nikdo ho nechce. Většina vehementně tvrdí, že má ten gender jasný. Zbylo by tam pár BI, fluid... individuí ;))
b) v právním řádu to by to nadělalo stejby nebo větší bordel, než jednoduché zrušení, nebo "volná volba"

104 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 18:42

[103]: o muj boze  a  snad se
Chystas do australie a mas navic
100 000?:)
Kdo vydela v 20 ti milion
a riskuje stigmatizaci  posmesky?
Snad  zlatokopky.
Nedriv se vybouri  s zenou
V postylce.
resis blbost. HRT neresi
Fobiii  stehovani z domu
Utoky a  kdyz lekar je proti
tedy fob pak  (pomuze
Mnozstvo  chechtaku.
Protoze lid...
mne bylo receno: HOLKA
TY  CHCES MIT SVA PRAVA?
NEBUD  POUPAVA!
Na  to zapominate  automaticky
!!!!

105 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 18:47

Nej je hermafroditum...
Maj na vyber [103]: mn
Ohem  lehci nez
Tata  rodin.
Postav dum zasad strom
Stan se zenou jako ex.

106 Ezechiel Ezechiel | E-mail | 8. dubna 2016 v 19:18

intersex je nejlíp, obzvláště když v dětství doktoři nejdříve řežou a pak se ptaj ;) těch případů bylo, je dost, ona to taky nebude žádná loterie.
- tuším jste pracovala v UK, tak příště zkusit Austrálii a vrátit se s X v kolonce sex v pase :))
-HRT by v ideálním případě ty fóbie řešit mohlo. Protože v ideálních podmínkách to zajistí passing jako žena.
//ano. HRT není "zázračné" vždy. nezlevní pivo, nevytrhá obočí...
- než tu začneme zas dělat třídní boj, tak v ČR jsou aspoň ty základní věci okolo HRT hrazený. Na Slovensku bude IMHO něco hrazeno taky. fakt nevím.
- ps: mi fakt nejsme rozvodový soud ani manželská poradna aby jsme řešily kdo, kdy, s kým...

107 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 19:30

Ezechiele s tebou me bavi b[Smazaný komentář]
Blog..heureka a co ma byt
Ze jsem delala v UK?
nej  lepsi a nejtrvdsi skusenost.
Neresim no kdyz nemam
Neco rada  tak to nedelam
Nesnasim  napr matematiku
Nelezu na mat. Fakultu.jo??

108 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 8. dubna 2016 v 19:32

Jsem chtěla navrhnout nějáký skanzen v průběhu "přeměny", aby nehrozila společenská stigmatizace a tedka jsem si uvědomila, že nejvíce útoku vedou samy trans ženy :D teda obzvlášt proti těm, které nesluníčkují, neposlouchají, co mají dělat - jak se oblékat, jak se chovat...nechtějí neovagínu made in czech republic :D

109 Lucka Lucka | 8. dubna 2016 v 19:40

[92]: Anito, tady se dostala k HRT každá. TY jen proto ne, že ses doposud o to nesnažila, tak nevyčítej.

110 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 8. dubna 2016 v 20:15

[109]: Bych ji to nevyčítala. Ono dostat HRt, který nemá efekt, není žádná výhra pro život.

111 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 20:54

[109 ,110] promin lucie no
HRT je chemie a ty nevis co
Dokaze chemie. Muzes se
Vztekat do aleluja  jak libo
.mne nejde o HRT proste
Ty a nektere nevite co umi
Pokazit chemie.
Koukam ze ses hlavne
Ty dostala proto kricis..
A neni pravda ze kazda.
Ctu mezi radky. Zbytecne
Se vztekat nik ti nejde ukrast
HRT. Fakt zapominas.
halali saba daba tuu.
Cti poradne lucie  a vse nej
K 50 ;)))

112 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 21:02

[109]: zajimave o snaze mluvis
ovlyvnena tym co rekla.
kdysi si psala vytecne clanky
Moc pomahali a ted...
Jak se tomu rika??

Neco vim primo od zdroje
No nase lucka sisata vubec
nezna predsudky a pomluvy
A  pod. Ja vubec nikomu
Nic nevycitala  spis  ezechiel
je fajn
mam co resit ohledem ztp
Do cervence lucie!!!;)

113 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 8. dubna 2016 v 21:13

[111]: Chemie je celé tělo :D Chemie je všude, ze světa se na nás valí tolik sr****, nemyslím, že to bude zrovna estradiol, co mě zabije :D

114 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 8. dubna 2016 v 21:18

[111]:Kůpim cednik teče, dám ho zpravit necedí.
se opakuji a furt to nepomáhá. Je to marný je to marný, je to marný...
Tak si seženete přírodní kobylý estrogen.
//že je chemický estradiol tělu bližší než Premarin stejně nemá smysl psát...

115 Šárka Šárka | 8. dubna 2016 v 21:21

[108]: vytvořit skanzen či muzeum o procesu změny pohlaví od 50 let do současné doby v různých zemích na světě by bylo myslím zajimavým počinem, a výukovým materiálem pro budoucí opravdovou pomoc trans lidem

116 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 21:29

[114]: spatne ezope. Me ocne
Kapky napr prodrazili a jsou
zivotne dulezite. A co to je
HRT?  stejne. Nikdo ani
Lucie mi nezaruci vedlejsi
Ucinky  tedy lecbu co bude
me  drzet v jistote.
Vis ze tolik nemam
Penez a zaruku nemam.
Zadnou. Lucie zapomnela
na to co loni rikala
.jakmile se dostanou
Tak nechtej pustit z rukou.
Vim   co je to za (pocit)
. Nevim z ceho se cilite

117 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 8. dubna 2016 v 21:34

[111]:[116]: Oprava. jednoduché řešení vašeho problému. Fytoestrogeny. Přírodní, rostlinný, bez receptu, bez doktora, malé vedlejší účinky, malá rizika.

118 Lucka Lucka | 8. dubna 2016 v 21:39

[117]: jí doktoři říkají že HRT mít negativní vliv nebude, prostě ho brát nechce, ale druhým bude vyčítat že ho mají. ono je to jednodušší než se pustit do přeměny, zdůvodnovat si proč ho jistě nemůžu mít, protože by mi jistě uškodilo a lékaři mi o tom lžou.

Anita nebude brát ani fyto, nejspíš je spokojená jak je.

119 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 21:57

[118]: jak libo kdy vytahnes kolty
M..? Jsem spokojena s ??
. Jsem rada ze vidim a na
turne po lekarich nemam
Samoplacenim.
V kvetnu se dozvim.
Neresim te bavi te to?
Ja dupnu brzo na plyn
.HRT NEMA STEJNI UCINEK
HOLKA U VSEHO. "!!!!!
Delas z velblouda  titanic
.kdybys poradne  cetla lucie
A netriskala..co pisi.

120 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 22:02

[117]: dekuji ezo. Kde
Naleznu vic?? Www??
[118]:  vis kolik stoji
Lucie?? Nemam tak
Velke ID a  neproplaci
P
Omlouvam se andy
Nevim co lucii popadlo..

121 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 22:19

[118]: ok. Jsou i hodni ..
No malickost  muj predesly
Ocni rikal ze nic mi neni
ze se mu sice neco zdalo ze
Nakej zakal no klidek.
A takovy kapky predepsal az
Se tocila ma hlava
.
Objevila me oftamologicka
Rekla ze mam a je klid.
Jinak bych oslepla driv
.jak vis ze  nelzou s usmevem?
Oni vedi ty ne.
DAMY A PANOVE ANITT OPOUSTI
BLOG. DEKUJEME A DOBROU
ANDY©2016

122 Lucka Lucka | 8. dubna 2016 v 22:45

A doufám Anito že jíš jen 100 pro bio potraviny vypěstované na své zahrádce a hnojené hnojem od vlastního zvířectva / aby jsi věděla co papali a čím to hnojíš/.

Protože chemie je potvora.

123 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 8. dubna 2016 v 22:49

[122]: souhlas! pozor na tu chemii :D

124 anita angelb anita angelb | 8. dubna 2016 v 23:03

[122]: doufas marne
Chichii. Ne a radeji jak kourit.
Ma alergie pochazi z detsvi
Kdyz jsem a nadale litam
V nemocnich lucie.
Zdravi o to jde. A nevis co
O rok a pod jestli..
mrzutej smajlik;)

125 Ezechiel Ezechiel | E-mail | 8. dubna 2016 v 23:03

[120]: www.googl.com
Když to nepomůže, tak se zeptat třeba Niki nebo někoho, kde to objednat. tady jsme stím hooodně OT.

126 Lucka Lucka | 8. dubna 2016 v 23:14

[125]: tak já to používám taky že.

127 Ezechiel 2527 Ezechiel 2527 | E-mail | 8. dubna 2016 v 23:22

[126]: Googl? to je dobře ;)))
Ne, Niki někde psala, kde Ainterol objednat nejlevněji. Si nepamatuju kde. Anita si stejně najde výmluvu, tak jsem to nehledal...

128 Lucka Lucka | 8. dubna 2016 v 23:34

[127]: já objednávám taky levněji než v eshopu. ale to je fuk.

129 Vlaďka Vlaďka | 9. dubna 2016 v 0:04

[127]: Na zahraničních stránkách - ainterol.co.uk , což je třeba mně - odmítači placení předem přes jedničky a nuly - na nic :-(

130 Šárka Šárka | 9. dubna 2016 v 0:29

Na co je dobrý Ainterol? Co (ne)dělá za zázraky?

131 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 0:56

[130]: české lékařství neví ani jak správně dávkovat estradiol valerát, totožný s biologickým. Natožpak, aby tu někdo věděl něco o fytoestrogenech :D

132 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 6:39

[130]: http://mojekrizovatky.blog.cz/1602/jak-se-tlucou-fyto-a-estro-mezi-sebou

ps: idiot jsem si v diskusi prohodil ty receptory estradiol. vypadá to, že prsa a dalďší feminizace se děje přez alfa receptory a né beta jak jsem tam psal.

133 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 8:43

[129]: taky neuznávám placení předem.

[130]: na zázraky spíš kouzelnou hůlku.
jinak, Ainterol se používá především na růst prsou a vlasů, pokud vím tak prsa po Ainterolu reagovaly každé a pokud můžu za sebe, s Androcurem to má dost podobné účinky jako Estrofem / prostě rostlinný Estrogen na které tělo reaguje podobně jako např na syntetický, ale je to šetrnější, mělo by to podporovat srdce i mozek a trochu blokovat negativa Androcuru. na příbalu je to přímo určeno pro cis ženy i TS ženy které podstupují přeměnu. vlastně takový volně dostupný  estrogen, ale není to nejlevnější.

Můj názor je že každá troška E dobrá, a na různé formy E muže tělo reagovat třeba trošku jinak. já začala procházet na Ainterolu a Androcuru.

já používám práškovou formu, což je to samé jako tobolky, jen to v nich není baleno, vyjde to výrazně levněji a balení podle přiloženého dávkování vydrží 4 měsíce, dávka se rozmíchá v teplém mléce.
Na českých stránkám Ainterol už tuto práškovou formu nenabízí, ještě cca před půl rokem ji měli, tobolky jsou pro ně výhodnější, ale výrobce ji stále nabízí.

134 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 9:27

[133]:[130]: Lucka to píše v podstatě dobře. O fytoE je toho tady i jinde napsáno dost.
- chemicky to s lidským estronem nemá nic společného, ale ty rostliné molekuly "zapadnou" (líp nebo hůř) do lidského receptoru Estrogenu
- normálně je IMHO jednoduší/rychlejší/levnější řešit dávku a způsob podání normálního estrogenu. Ainterol může mít smysl pro
a) "vedlejší účinky" co estrogen nemá
b) pro lidi co se bojí chemie a doktora ;))

135 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 10:33

[134]: napíšu to tedy znovu, stále si nedáš říct.
Ainterolem si můžu zvýšit hladinu E, lékař ti předepíše jen určitou dávku, takže je tohle legální a volně dostupné přilepšení / takže to tvoje IMHO jednoduší, úplně neplatí, když se chceš dostat třeba na 7mg a lékař ti předepíše jen 4mg/.

136 Šárka Šárka | 9. dubna 2016 v 11:04

[133]: pěkně děkuji za informaci :)

A jaký na tento přípravek (Ainterol) mají názor lékaři, že to opravdu může transsexuální ženě dopomoci k žádoucí a potřebné feminizaci a nebo to spíše zavrhují jako nevěrohodné nevědecké a neúčinné šarlatánstství?

137 Šárka Šárka | 9. dubna 2016 v 11:14

[134]: Ale jestli je Ainterol 100x nebo 1000x méně účinější na feminizaci trans žen nežli je estrofem, tak pak takový přípravek postrádá smysl užívat.

Buďto chci vypadat po hormonech jako žena za kratší čas (cca 1 až 5 let)  ale brát nějaký přípravek kde se nemusí vůbec nic nastat a projevit se, nebo jen velice minimálně, je podle mě ztráta času.

Např. kobylí estrogeny bych asi riskla a zkusila na sobě kdyby byly volně k dispozici.

Třeba i lidský estrogen by nemělo být  problém vyrábět, z moči žen.

138 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 11:15

[135]: bych k těm doktorům něco napsal, ale to by vypadalo, že už si nně Lenka moc ochočila ;))

- to bych taky neměl říkat nahlas, ale na internetech se dá sehnat i klasický estradiol ve všech možných skupenstvích a furt to vychází levnější.

139 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 11:18

[136]: Lékaři o tom asi příliš neví, kamarádka která si tím před HRT dopomohla k Áčkům, se na endo přiznala že bere Ainterol, bylo jí doporučeno pro jistotu prášek vynechat a používat jen Ainterol sprej. prostě pro jistotu, Lékaři to zřejmě moc otestované nemají, ale v Asii to ženy používají od nepaměti, aby byly krásnější a svůdnější.
Mě po to začala růst prsa taky / ještě bez Estrofemu/, takže to funguje.

140 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 11:23

[138]: tak mi ze zvědavosti napiš kde, třeba emailem, jsem moc zvědavá jestli je to tak dostupné a dostupné stále v dávce jakou bych chtěla.

141 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 11:29

[137]: není méně účinný, ano možná co se v poměru váhy týče, ale jedna dávka je určitě rovna 1mg estrofemu, možná víc.
prostě jiná forma estrogenu na kterou tělo reaguje jako na estrogen. vážně myslíš že kdyby to nefungovala tak to každá druhá / možná třetí / používáme. já osobně vím o šesti.

142 Šárka Šárka | 9. dubna 2016 v 12:02

[141]: je mi jen divné, že takovéto přípravky(Ainterol a podobné) nenabízejí lékaři pro HRT u transsexuálních žen, a nebo zde potom máme odborníky lékaře, kteří vědí o tom jak pomoci trans ženám úplné prd.

143 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 12:15

[142]: prostě se o tohle nezajímají, není to mezi léčivy ale mezi doplnky stravy. na to asi spíš odpoví dietolog než lékař chichi. víš přece jak je to s lékaři a TS.

144 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 12:22

A jen pro informaci aby tu nevznikla fáma že do sebe cpu hromady E,jak si třeba představovala má obvodní, že to nejspíš baštím po hrstech.

beru 2 krát denně Estrofem, jednou denně Estrogel a jednou denně Ainterol. Takže jsem s dávkou ještě pořád níž než je běžná dávka Estrogenů podávaná lékaři v zahraničí.

145 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 12:28

[137]:[142]:[141]:
-Je 100x míň účinný a v té tobolce je ho 100x víc. ;)) jde o poměr cena/výkon.
ten přepočet 1nM estrogen = X nM fytoE tak jednoduchý není. pro ilustraci:  goo.gl/OoYAQM (černý gastain je i vtom Ainterol, červený je normální E)
-nevědecké to rozhodně není. K účinkům fytoE se dá najít dost klasických hodnověrných vědeckých studií.
-kobylý estrogen je
a) kobylý
b) je to až to co kobyla vyčůrá, ne úplně to co má v krvy. Stejný by to bylo u žen
- těch tabletách/gelech/injekcích je "lidský" 17β estradiol C18H24O2 těch 18 chudáčků uhlíků neví, že se chytily za ručičky ve fabrice a ne v těle
[139]: fytoE "soutěží" o stejný receptor s E. Výsledný efekt nebude prostý součet E+ FytoE. Při vyžší koncentraci jedna látka začne z receptorů-  "vyhazovat" tu druhou.
ilustračně pro ten pokus linkovaný nahoře. Při 10nM estradiol je účinek maximální a přidání čehokoliv neudělá v lepším případě nic.
- Ainterol stojí kolik? Skoro 1000,-? navíc to není léčivo, nejde to napsat na pojištění. Možná by to šlo, ale nevím jak se řeší tyhle podpůrné látky/doplňky stravy... Neofollin stojí 150kč na měsíc na je účinějsí.
[140]: upřímně nevím kde. musel bych Googlit, což by asi nebylo tak těžké.
Třeba to bude vědět někdo jiný kdo to tu čte ;))

146 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 12:55

[142]: Ano vědí prd, kdyby se zajímaly, tak dávají pro rozvinutí sekundárních pohlavních znaků 20mg neofollinu.

[137]: Ještě jednou upozoním - on se ti v těle ten estrofem transforumuje na totožný estradiol s biologickým.

Ale my ho potřebujeme ve vyší dvce - máme chromozomy XY narozdíl od cis žen XX.
Ale toto doktoři neberou v potaz a nezajímá je to...

147 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 12:57

[145]: tak nepiš o dostupnosti když ve zkutečnosti nevíš.

když si rozvrhneš dávkování, tak nic nesoutěží s ničím, navíc ty běžné dávky Estrofemu nejsou ani náhodou maximum toho co tělo naráz pojme.

Mě osobně přijde vcelku nepodstatné, pokud beru tabletku o velikosti čočky nebo tobolku o velikosti fazole, pokud to má stejný účinek. takže co tu pořád řešíš účinnost Estrofem vs Ainterol. pro mě je důležitý výsledek a ne laboratorní hmotnost vs poměr. to jdi rozebírat na blog malého chemika, ale tady je podstatný výsledek.

148 Vlaďka Vlaďka | 9. dubna 2016 v 13:03

[145]: Co je zase Neofollin?

149 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 13:11

[146]: v podstatě dobře napsáno. třeba známá kvůli problémům s menopauzou bere 1mg estrofemu, dokonce měla jednu dobu předepsáno 0,5mg estrofemu, celkem koukala kolik toho beru já.
Ale zase jsem třeba pročítala forum, kde bio holky probíraly kolik která bere Estrofemu / u problémů typu, padání vlasů, menopauza atd /, většinou se to točilo od 1mg až po 4mg, a dokonce i 6mg.
A tohle prosím pěkně předepisují lékaři bio ženám které řeší jen nepatrnou část toho co řešíme my, my na rozdíl od nich řešíme ještě komplet změnu celého těla, A to nám má vyřešit stejné dávkování jako jim. trošku vtipné. / ale netvrdím že ono to nefunguje i v těchto dávkách, jen jsem si jista že ve větších to musí fungovat podstatně lépe, protože my na rozdíl od nich máme od přírody Estrogenu v těle velmi málo a ještě řešíme napáchané zlo způsobené Testosteronem/.

150 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 13:11

[148]: Informace se tu strkají až pod nos a lidi nejsou schopni je  přijmout a zhodnotit. Kolikrát se tu psalo, že lékařství už dlouhou dobu bí, že prášky jsou neúčinné pro změny těla. Na změny větší - a ano změna těla z mužského na ženské je velký tělesná změna, to chce injekční aplikace...

Psalo se to tu x-krát, ale tu je to jak hrách o stěnu házet.

151 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 13:11

[148]: injekčně podávaný Esrogen.

152 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 13:14

[149]: Neřešíme jen zlo napáchané testosteronem.

Řešíme hlavně to, že naše DNA XY dělá taky transkripci na tkáně.

cisženy mají XX a nebo u TS X...

My prostě musíme udělat efekt DNA + působení steroidních hormonů, aby mělo na tělo celkový efekt = ženské tělo...

a to bude zase u každého těla individuální jaká ta dávka bude. Ano někdy může stačit 4mg estrofemu, ale to jsou spíše vyjímky.

153 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 13:14

A ještě budu pátrat po tom Progesteronu, jestli mi ho gynekolog napíše.
ženy ho v těle mají, tak tam být má, na prd tam jistě není, navíc v zahraničí ho normálně předepisují u HRT.

154 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 13:17

[152]: však tohle v podstatě píšu né snad.

155 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 13:18

[153]: Tak ten bude zajímavý :) A není pravda jak jedna endo tvrdila, že my ho nepotřebujem - tady otereze.blog.cz/1406/seminar-o-transsexualite-ve-vondrackove-poslucharne

On působí po celém těle na tkáně, třeba minimálně dermatoložka mi řekla, že na vlasy má positivní efekt.

156 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 13:19

[155]: teda jedna endo...ony to tvrdí skoro všechny, kteří se motají kolem transsexuality :D

157 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 13:21

a ano, u nás může téměř za vše testosteron, brát třeba od 13 let / samozřejmě nejdřív v malých dávkách / estrogen, jsme krapet jinde. věřím že to by mužské tělo nebo mužský obličej neřešila žádná.

158 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 13:31

[157]: právě, že ve 13 u turnerova sydromu dávají těch 10-20mg :D
ale samozřemě když by přišla holka ve 13 s transsexualitou, tak dostane 4mg :D

159 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 13:32

[147]: https://twitter.com/julieeharshaw/status/717746682063110148
Jenom aby bylo vidět, že se ten estrogen do cz dostat dá. Tady ten progynon teda asi nafasovaly v Thajsku. Eshopů je milion. Ano přímo to do cz nepošlou. Ty zdroje jak to jsem dostat jde nemám ověřený a/nebo nemůžu publikovat.
-Soutěží. Oboje má poločas bioaktivity  přez 12h. muselo by se brát lichý den estro sudý fyto.
Já proti Ainterol vůbec nic nemám. jen říkám, že pokud vám jde jen o feminizaci, tak ten poměr ceny/výkonu je o řád jinde než u cumlání estrofemu nebo injekcí.
Ty další účinky fytoE jsou rozhodně zajímavé.
Fytoestrogen by byl třeba zajímavý pro někoho, kdo si nechce blokovat testosteron
[148]: Neofollin nebo progynon je estradiol valerát v injekci.
[157]: testosteron v tom rolyvhraje. ženy s androgení necitlivostí vypadají dost žensky i s 46XY geny.

160 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 13:33

Toto píší u Progesteronu ve formě gelu, který je dostupný.

Jaké jsou dopady nízké hladiny progesteronu?

Dopady nízké hladiny progesteronu nejsou tak známy jako dopady nízké hladiny estrogenu. Nicméně nízká hladina progesteronu v důsledku anovulace menstruačního cyklu, kdy není produkován vaječníky žádný progesteron, může mít za následek hormonální nerovnováhu.

161 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 13:56

[159]: jo soutěžilo by, pokud bych brala třeba 10mg Estrofemu a k tomu Anterol, ale podle všeho, při dávkování v ČR, tam místo ještě určitě je.

162 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 14:39

neumím postavit letadlo, ale vím, že ty potvory lítaj. ;))

udajně on-line prodej léků v/do Polsku povolený je ( v cz ne). eschop to pošle na polskou adresu, třeba POBOX, a tam se to vyzvedne/přepošle.

kdyby nebylo Polska, tak by nebylo Poláků. s existencí Polska jsem se bohužel smířil jako s faktem. existencí POBOXů  mám taky za dostatečně prokázanou. I věřím, že existují  POBOXy v Polsku. Jestli jde polský POBOX zadat do online lékárny si prozse pani vyzkoušejte sami. To jsem neměl potřebu ověřovat.

jen ilustrace, že to jde. Zas nikomu neříkám, že to má dělat. přecijen léčiva nejsou lentilky. na druhou stranu Ainterol taky může rozhodit hormony štítné žlázy i když je přírodní a volně. Alkohol je volně dostupný ani těch 18náct se dohromady nekontroluje a spolehlivě zabíjí miliony lidí ročně.

163 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 15:20

[162]: je celkem sranda že já měla štítnou žlázu rozhozenou ještě když jsem nic nebrala, bylo mi lékařkou doporučeno zvýšit dávky Estrogenu, a to jsem měla HRT teprve začít brát. takže asi tak.
Na HRT a Ainterolu se mi to usadilo.

164 Šárka Šárka | 9. dubna 2016 v 15:21

[159]: je zajímavé, že třeba cigára a alkohol se prodávají legálně a přitom poškozují zdraví lidí mnohem více nežli ty hormony estrogeny, ale estrogeny jsou jen na předpis po mnoha vyšetřeních. To  aby to snad transsexuální člověk sháněl nelegálně a nebo pololegálně a bál se postihu.

Že také předem lékaři nevyšetřují ty pacienty, kteří užívají alkohol a kouří cigára. My lidi jsme fakt sebranka plná hloupých kliše zadřených tvrdě pod kůži.

Lidská společnost spolehlivě dokáže produkovat alkoholiky nebo závislé kuřáky, kteří umírají na nemoci stdce, mozkové příhody, rakoviny, toto umíme bezvadně ale pomoc trans lidem stále moc neumíme a nebo spíš nechceme.

Prochlastaný alkoholik a smradlavý kuřák s rakovinou jsou asi stále přijatelnější bytosti a hrdinové nežli lidé kteří chtějí měnit pohlaví z mužského na ženské, ti jsou stále i pro odborníky a lékaře asi zaškatulkovaní nenormální devianté a zbabělci kterým se musí ukázat a dokázat že to není normální měnit pohlaví a proto jim to co nejvíce osolíme a ztížime jim podmínky a dostupnost léčby a operací jak jen to je možné.

165 Vlaďka Vlaďka | 9. dubna 2016 v 15:39

[164]:Cigára a alkohol se prodávají legálně, protože jsou z toho velké prachy, kuřáků a ochlastů je hrozně moc.  Na nás by žádný gigant pořádně nevydělal. Vždycky jde jen o ty peníze, bohužel.

166 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 16:00

[163]: záleží kam byla "rozhozená" estrogen i fytoE by měly snižovat T3, T4 hormony co ta žláza produkuje a zvyšuje TSH ovládací. Jestli bylo TSH nízko. estrogen pomůže, jestli vysoko zhorší.

Ainterol spolehlivě zlikviduje i spermie. Chápu, že tady je nikdo asi nechce, ale je dobré vědět
to měla být hlavně ilustrace, toho, že i to co je "volně" nemusí být lentilky.
Nebudu někoho kritizovat, že si nakoupí jinde, než aby se "hádal" v cz. Zas musí vědět co dělá aby pak nekoukal(a) jak péro z gauče...

167 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 16:00

[163]: A jak rozhozenou? sníženou funkci a nebo zvýšenou?

168 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 16:01

[166]: falešně zvýší...dá se to změřit v moči kolik je skutečně jódu.

169 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 16:04

[165]: Jde o princip, lékaři dělají jako by estradiol měl šíleně ohrožovat zdraví a při tom ze světa se na nás valí horší věci. Estradiol ve správný dávce zlepšuje kvalitu života, ale o to naším lékařům nejde.

Nacpat člověka ještě s nepassingovým vzhledm do pseudo RLT a pořádně ho ponížit, at si zvyká, když se tělo nezmění.

170 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 9. dubna 2016 v 16:07

[166]: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/105876/
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/m/pubmed/20463299/
takhle to funguje u opic a potkanů. Co to udělá s tebou... ;))

171 usmívajícísesmajlík usmívajícísesmajlík | 9. dubna 2016 v 16:24

[170]: A progesteron opak : Progesteron způsobuje falešnou negativitu nebo
snížení hodnot stanovení jodu vázaného na bílkoviny a vychytávání radiojodu štítnou žlázou
zdroj sukl.cz/modules/medication/download.php?file=SPC50725.pdf&type=spc&as=agolutin-spc

A taky tam píšou o placebu pěkně :)
Klinické studie farmakodynamiky
V klinické praxi se jako přirozený progesteron používá při substituci nedostatku progesteronu. Vět-
šina důkazů pro indikaci použití progesteronu má empirický charakter z více než desetiletého pou-
žívání hormonálního přípravku ve více lékových formách. Jsou k dispozici výsledky otevřených
klinických studií a pro indikaci premenstruální tenze jsou známé signifikantně lepší výsledky po
progesteronu oproti placebu, získané v randomizované kontrolované studii za dvojitě slepých podmínek

To jen další zdroj, kde je jasný, že steroidy působí lépe než placebo :))

172 Šárka Šárka | 9. dubna 2016 v 17:32

[165]: celé tržní hospodářství není člověku prospěšné, bych řekla na rovinu že tržní hospodářství je pro člověka v mnoha ohledech velmi nebezpečné pro jeho zdraví a pro jeho existenci.

Je suis Panama !
a hlavně za žádnou cenu neměňme zaběhnuté nedůstojné, nelidské, nespravedlivé společenské systémy.
To je oč tu běží jistým nemocným lidem.

173 Lucka Lucka | 9. dubna 2016 v 17:37

[166]:

[167]: bylo mi řečeno že moje tělo tvořilo protilátky proti štítné žláze. prostě ty hormony co produkovala asi nechtělo, nebo tak něco.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama