Změň sebe, změníš svět

26. června 2016 v 22:06 | Andrea |  Aktuálně
Mám docela ráda knihy, protože je v nich uloženo spousta generací poznání mnoha lidí. Chápu, že někdy mohou být tendenční, ale vždy je v nich kus velké pravdy. No a v jedné takové knize jsem kdysi četla jednu hezkou větu - "Změň sebe a změníš celý svět". No a jak se to váže k tomuto blogu, zkusím popsat.

Před pár dny jsme měli doma takovou malou párty, která na mě moc a moc zapůsobila. Bylo to trochu jako z mého předchozího článku - "Nechci růže, chci růže". Prostě jsem se v minulosti zúčastnila mnoha různých akcí a mnoho jsem jich organizovala sama. V podstatě jsem byla vždy docela extroverní osůbka a tak jsem se společnosti nikdy moc nestranila. Jenže i když jsem někde byla, vždy jsem si připadala tak trochu mimo dění, s takovým odstupem. Skupina lidí se dobře bavila, já jsem se starala trochu nebo i víc o zábavu ale …

Tahle párty byla trochu jiná. Byla to v podstatě jenom ženská párty, tedy téměř ženská, nějaká výjimka se přece jen našla. No a moje pocity byly moc zajímavé a hezké. Snad poprvé jsem si nepřišla tak nějak sledující zábavu s povzdálí, ale dokonce jsem se jí účastnila.

Těžko vlastně říct čím to bylo. Na první pohled se vlastně nezměnilo vůbec nic a zároveň se změnilo všechno. Všichni kdo tam byli, mě už jako Andreu znají a taky tak nějak i berou. No a já jsem byla vlastně mezi lidmi, kterým jsem už ani nic nemusela vysvětlovat, mezi lidmi, kteří jsou se mnou každý den, a všechno už bylo dávno vyřčeno. Takže jsme se normálně bavili, o normálních věcech, něco snědli a vypili skleničku vína a bylo to fajn. No a naše hezká, druhá polovina lidstva, nám udělala něco na grilu a nějaké další dobroty.

Když odešli, měla jsem hrozně moc dobrou nálada, a oni asi vlastně ani neví, jak moc mě to potěšilo a zahřálo u srdce. Takže jsem jim za mnohé věci vděčná a jednou jim za ně poděkuji. Možná nejenom za tuhle párty, ale i za jejich hezkou podporu v letošním roce, kterou jsem moc potřebovala, i když se snažím vždy spíše předvádět, že nepotřebuji nic a se vším si poradím sama. No možná bych na závěr odstavce měla dodat, že nikdo z nich nijak nepatří k TS komunitě a nemá s ní ani nic společného, což je vlastně taky moc zajímavé a hezké.

Trochu jsem pak myslela právě na tu větu, která je v titulku článku. Trochu jsem si u toho vzpomněla i na blog Terezy, která psala, jak nerada dříve tančila … . No a nějak mě začalo napadat, že jsem dříve chtěla abych byla víc součástí společné zábavy a víc nějak v souznění. Často jsem přemýšlela, proč se mi to nedaří a jak se ke mně vlastně staví ostatní. Nějak mám pocit, že to zdaleka nebyl jejich problém, ale můj. Nejdříve jsem musela změnit sama sebe, a pak se tak nějak, nenápadně, změnil i svět kolem mě. Vlastně nezměnil. Změnila jsem se já.

Na konec dám ještě jednu hezkou historku, co se mi stala taky před pár dny.

Protože jsem přece jen dobře naladěná, protože se blíží konečně konec školního roku a protože konečně budu moci přestat používat i v práci mužský rod, mám dobrou náladu. Ne že bych měnila práci, jen jsem v tom nechtěla studentům dělat "nepořádek" a tak jsem řekla - "paní učitelka Andrea jsem pro vás až po prázdninách". Jinak jsem to už dlouho nikde nepoužívala a dělalo mi to i ve škole děsný chaos.

No a tak v dobré náladě jsem vyrazila někam na servisní zásah. Možná jsem to o sobě ještě nepsala, ale vlastním i takovou IT firmu a někdy tam ještě vypomáhám, když je potřeba. Jinak to už nechávám na mladších a šikovnějších. No, a protože bylo potřeba někde vypomoci, vyrazila jsem na servis i já.

Když jsem byla na daném místě, prováděla jsem opravu nějakého elektronického systému, v jedné ruce měřicí přístroj, v druhé ruce páječku a v zubech drát a šroubovák. Vedle sebe servisní bednu na kolečkách a hromadu jiných věcí. Na sobě pro změnu třičko na ramínka, kraťasy a sandálky. Bylo horko. Make-up a své červené vlásky jsem samozřejmě měla sebou taky.
V dané firmě pracuje velmi mnoho lidí, a ty chodili sem a tam, až se dva pánové zastavili, protože si mě všimli. Stoupli si asi tři metry ode mě a pořád si mě prohlíželi, koukali na nohy, na prsa … to víte, muži. No a u toho se naprosto nahlas bavili na jediné téma - "To je fakt ženská?". Slyšela jsem celý jejich rozhovor, protože se vůbec "nežinýrovali". No a pak se po nějakém čase shodli na tom, že jsem ženská, i když tam opravuji nějakou elektroniku. Fakt je ten, že jeden z nich chvíli uvažoval o tom, že možná jsem muž a gay, ale pak mě ještě párkrát prohlédl a prohlásil - "Máš pravdu, fakt je to ženská." Bavila jsem se celou dobu, ale smíchem jsem vybuchla, až odešli.

Nebudu tu psát, že je to s mým passingem vždy tak jednoduché. Většinou není, ale postupně se to zjevně zlepšuje a doufám, že zlepšovat i bude. Tohle mě ale potěšilo taky.

Vaše Andrejka
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Vlaďka Vlaďka | 26. června 2016 v 23:53

Ahoj. No úplně mi mluvíš z duše. To samé já na akcích. Nebavila jsem se na 100% a když třeba hrála hudba a ostatní kamarádky mě přemlouvaly, abych šla tančit, tak jsem buď nešla vůbec, nebo šla, ale hodně nerada a cítila jsem se u toho až trapně. Prostě to bylo jiné. Dnes, když jsem na nějaké akci, tak si ji užívám a strašně ráda tančím. Bohužel jsem to zatím zažila jen v komunitě mezi TS, nebo novými kamarády, kteří normálně s TS lidmi kamarádí, znají. Vůbec si nedovedu představit, jak by vypadala taková akce, kde budou ti lidé, kteří mě znají 20 let jako muže. Jak to budou vnímat a tak...

2 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 0:33

[1]: Já jsem si zase o sobě myslela, že jsem v duši skrytě nespolečenská. Určitě se ti to bude dařit stejně i s těmi co tě znají jinak. Já myslím, že většina lidí je fajn, i když pitomci se najdou všude. Být s lidma, co tě znají i před tím, znamená že se nemusíš bát, čeho si kdo všimne. Má to v sobě kus klidu

3 Vlaďka Vlaďka | 27. června 2016 v 1:26

[2]: To věřím, to může být výhoda. Nejvíc se ale bojím toho, že by se za mě třeba styděli. Do hlavy jim nevidím, tak nepoznám, jestli jim to v duchu nebude nepříjemné. Tam je totiž ten obrovský blok, že mají vsugerovaného toho muže. Třeba, když jsem se jednou bavila s bráchou a zeptala jsem se, jestli by s tím měl problém, i když bych vypadala hodně žensky, tak odpověděl, že o to vůbec nejde, že i když bych vypadala sebelíp, on je prostě celý život zvyklý na někoho jiného. :-(

4 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 9:36

Mila andrejko
ses  nebo nejsi extrovertni
Umiras bez zajmu okoli..?
myslila a vymyslila trakar..

Co ma spolecni tancovani
Jakeho ses pohlavi ..
Ze tereza vsemoudra se
Kdysi a ted vymeta vsechni
..
Ja mam rada trance a umim
Tancit bezohledu na to
co.  No nemam chut se
Mezi opilymi a pod natrasat
A cekat ..ooo na to ja
Brzo prijela..
co mas proti introvernim
a pod mame se  stehovat
Na sibir :)?
Vazne veris ze vsechny
Holky maj radi tanec.
Co to ma spolecne s HRT
neverim. Mame svuj mozek
a ze by mi hormon urcoval
Menil neverim ..
Klise neberu ..
a mam radeji knizky
Jako party za kazdou cenu.
Muj nazor. A co tvuj.?
A co s delala do 20 ti chodila
Misto party do klubu duchodcu..
paaa

5 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 9:51

[3]: Kdo se za nás stydí nebo nestydí, řešíme asi vždy. Možná ale víc než ti kolem nás. Mě se stalo, že jsme byli na jedné akci s přítelkyní a mě se tam moc nechtělo. Říkala jsem jí, že jsou to její přátelé a jak se budou na ni třeba dívat. Ona mi řekla - "Když chceme být spolu, oni si zvyknou, a my dvě spolu být přece chceme". Moc mě potěšila.
Na druhou stranu mám bratra taky a doufám trochu, že to nese statečně. Alespoň se zdá.

6 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 9:55

1] akce TG znas  mozna ty vladko
co je +  a mas nademnou jelikoz
ja neznam  a nemam zdani.
Ja se nebudu chlubit jestli,rada
tancuju at to reknou jine.
Tady mas vesnicke zabavy
kde 8x za h stejny song
A ze me strasi ze nebudu
oblibena nebo sama ;)?
A vo co go?:/
Nestojim o nebezp.situace
Vzhledem na to co jsem
a ty andy ze mas party doma
Je bezpecnejsi jako..
Snad vis ..muj nazor  ..
Ja nemam rada reci ze jako
HRT holka musis po zabavach
abys si si dokazala ze ..
Ja mam rada knizky rada si
povidam s ..no tohle me
netankuje ze.
Ze nejsem parmenka :(
A co jste do ted delali do
39  vy? Prali pleny..
Ja na druhou pubertu v 40
neverim :/ ja jsem sama
prdlaaaa.:)

7 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 9:56

[4]: Proti tanci nemám v jádru nic. Jen jako kluk jsem tančila fakt nerada.
A jinak, pro zajímavost, moji schopnost žít někdy jako holka a někdy jako kluk, zlomil jednoho dne definitivně právě tanec. Přispělo mnoho věcí ale právě tanec, jednoho večera, mě "dorazil" definitivně.

8 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 9:59

[4]: Jo a abych to doplnila, byl to krásný večer naplněný tancem s holkou. Asi o tom napíšu zase článek. Téměř jsem na to zapomněla.

9 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 10:04

[3]: se divis vladi?  Ja jiz ne ..
Nekdy pred zakalem jsem si myslela jak lehka je tranzice.
Zejmena doma no prof weiss to
napsal desne presne ..
Znaci to zmenu kompletni ..
ze misto C najednou VLADKA.
je to moc na mozek..
A ja mam ID  ze pri zmene OP
bych  musela to rict SOC.POIST
a ze tady nemam zamest
Bydleni a vse co MATE vy holky..
Pak  mluvte ....

10 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 10:11

[7]: aaa ty minis ze te ne
Bavili ty tance jako kluk
Ty a holkam zavidis ze
Muzou.
to znam i ja..
Ja nemala a nemam v
Oblibe kravataky a pod..
Ja snila o satech kama
Radek :)
.no dal nerozumim co
Tim myslis andrejko
Jako ze ted ses lepsi
Tanecnice :)))?
vim ze si mela na
Mysli ze jak si vypadla
Ze ted muzes bez obav.
Jo jo a ..no ty stereotypy
Nemam v lasce.yap

11 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 10:33

CHANGE YOUR MIND CHANGE
YOUR LIFE MANU FORTI**
se rekne lehko nekdo tak dela
No ne kazda jsme takova
.jde o "bezpeci',vymenit za
Nebezpeci ..
se rekne .. kdyz je tolik taxis.
Prikopu .. ano clovek ma
Byt v progressu no kazda neni
Extro..tym je pry lepe..

12 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 10:53

[10]: Jako kluka mě tanec v páru prostě nebavil. Jak jsem psala v jiných článcích, je to stejné - nějaký vnitřní odstup. Problém.
Ani ne jestli mám šaty nebo nemám. Byl v tom vnitřní stav duše, ne oblečení nebo toho s kým tančím.
Tančit sama bylo něco jiného. To mě bralo vždy a líbilo se mi to.

13 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 11:06

[12]: verim  az takova nejsem ..:)
No stejne a co pred muselas ?
Hele hele ja vim ze  je to vnitrim
Stavu  no saty bylo prirovnani..
follow my mind track  ..
Jen nevim proc delas z toho...
i kdyz na druhe strane bych ja
Taky jecela radosti jako kdyz
jana z arcu objevila ameriku..
:)
Odporoucim ti knihu kitty
Kellyove o nancy reagan
Ktorou asi dnes nedoctu z
Duvodu dobrych sprav..!!!
Paaa.
*** manu forti austral. Deejay.

14 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 11:33

[12]:  zacinam rozumet andrejko
Co minis tym ze kluci neco a ty
Mezi holkama ne jako.
Proste .jenomze kde to je mozny?
Ja cekala na mou nej kamaradku
10 let a vedela vo co go..
<<< neni to vsude a zavisi jak
Neomezeni jsou.
Ja to zazila v CR rekla a byl
Podraz:/..
Nekdy to neni zmen sebe
Blabla nekdy kde a co naleznes
A pak.
Jsem aka jsem dlouho to trvalo
Nechci miry 90-69-90 .
To chces rict andrejko?
A co tak vyhovet sobe..?

15 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 11:48

[14]: Vyhovět sobě? Na to jsem dlouhá léta rezignovala. Snažím se o to až poslední rok. Já vždy spíš popírala že něco potřebuji a pracovala pro jiné. Teď chci něco i pro sebe, alespoň někdy a trochu.
Každý člověk jsme jiný. Zkušenostmi a tím co jsme dělali. Mé práce a život byly vždy "mission impossible". Dělala jsem úkoly které ostatní odmítli jako nemožné. No a časem přišla na to, že mnoho z nich možných bylo, jen to chtělo pohled jinýma očima a pořádně se zamyslet a pracovat na tom.
To mě formuje i teď, kdy procházím proměnou. Vím že někdy lidi mají pravdu ale taky vím, že se často mýlí, i když si něco myslí většina.

16 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 12:00

[15} mnoho lidi nema cas  pomalu
Na. Co vidim u MTF je ze nemaj
Cas pomalu na ..jine ts holky.
Bud rada ze mas vydrz kondici
ze muzes delat 12 h treba
Ze mas cas na prechod na
Oslavy nevim ceho..
Neni to spatne no ja takove
Osobne neznam ne proto ze mam
Byt a pak ..protoze je toho tolik..
celkem nerozumim jak ze si
Nemyslela na sebe nebo
Spis si nemela sanci  
Nechtela se do toho vseho
Pustit .nemela s vuli nebo..?
Zajima me to konecne andrejko
jelikoz ..psala si to velice dobre.
Dekuji.

17 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 12:05

Kdysi jsem si taky ja myslela
Ze se autority nemyli.
ale jooo.:) .
od mala jses utlacena necim
Vychovou vlyvem a td..
Kdyz to vis a co ses tak co udelas
s tym co dosud mas. Vy****
A jdes za novym.
ano das vedet kolem a co
Pak. ? Zmenis sebe okoli
Procitne a ..co dal???

18 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 12:51

[16]: Jestli jsem neměla šanci? Já to vnímala tak, že nemám. Pravda to ale asi, s odstupem času, nebyla.Spíš jsem nechtěla za některé věci "zaplatit" když je udělám, bála jsem se jich .... To asi ale hodně z nás.
Nedá se říct že se dnes nebojím nebo jsem už spokojená s tím co, za proměnu, zaplatit musím. Jen jsem něco už zvolit musela.

19 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 13:13

[18]: to je pravda mila andrejko
TO JSEM SI VSIMLA I U ZENATEJCH MTF  a taky to znam
Ja. Ano "zaplatit" ..
At si rika kdo chce ja zaplatila
za par a za ZP  ne ZTP
vis co minim.. a jsem v ohrozeni
Nemuzu rict me to u.
i kdyz jsem udelala .
Jedny rikaj vira jiny mysleni
dalsi teticky a pod.
ZP je ..
Dekuju andrejko napsala si
uprimne konecne. Je to o mne.
Jako ztp nemam na rodinu
Kvuli
Je to ma vec a zenit se ze jsem
Mtf nechci at nelituji nekdy
O xxx let.
HEZKY A PRESNE NAPSANO
ANDREJKO.DEKUJI.

20 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 13:20

[18} muj neklid ze nemam ze
Neni moznost ze ze ze.
Ano zaplatit ..znam. jsem spoko
Jena ze jsem udelala. No stale
Malo ..nebojim se byt sama
Spis osamocena
Delej koukej jak jiny lehko
Proc ses takova  a proc nejsi..?
zdravim co tedy zustalo nechci
ZAPLATIT. ta strata je moc.
Ano andrejko bojim se zaplatit
Z duvodu. Nevidim za zed..
Dobre pises.de..kuji..

21 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 13:39

nejhorsi je andy ze ani nevis
Jak podlehnes a udelas co chteji
never jsou i motherf***
Princezny nebo ja  ..
Ver :) no zas se s mnoha
Holkama po CO stane ..
Ja ja jenom ja jako u olympicu:)
A to mrzi.
drz se andrejko..;)

22 Vlaďka Vlaďka | 27. června 2016 v 16:37

[12]: Aha, tak já to mám přesně naopak. Tančit v páru jako klukovi mi vůbec nedělalo problémy, zato tančit solo, to byla muka.

23 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 17:09

ahojky andy ses sikulka ze umis
Opravovat  a ze ses holka jako
Andel.
Spravne mas smysl pro humor
No ty sexisticke poznamky
na sebe bych ..
Dobra dobra no jestl
I neva no stejne panove
..:(  a jak by se im libilo
Kdybysi komentar na
"Nadobicko"  ?
Davej na sebe pozor a
Mej se hezky .
Nektere veci radeji..
das palecek a pak ruku..?:)

24 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 18:05

[23]: Do anděla mám opravdu asi daleko :)

25 Andrea Andrea | 27. června 2016 v 18:07

[22]: Tanec je pro mě taková poezie těla. No a "verše" píšeme každá jinak. Tím to bude

26 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 18:13

[24]: slovni zvrat andre
Jko i ja nekdy moc
Daleko ;) spis
Andel s ruzkama.snad
Jsem tym co jsem
Chtela napsat
Nejak neuspala.:)
A dekuji napsala sis
To velice dobre.
konecne i pro mne.
No zbytek nevim.
Mela bych se radovat
Ze no jsem utahana.
©im ready: anita
Angelb+

27 Vlaďka Vlaďka | 27. června 2016 v 18:33

[25]: Ano, přesně řečeno, je to poezie těla. No každopádně už to mám za sebou a tu poezii můžu konečně při tom solo tanci recitovat :-)

28 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 20:30

Hezky vecer andrejko.
dnes  to bylo s tebou fajn a dekuji
Za odpoved na me dotazy...
moc byly uzitecne.
#
Loucim se nebot mam par
Vybavovacek a preju ..

Damy a panove anita opustila
Blog. Dobrou noc a dekuju.
Katce gajdosove
Olze krupinske
Ing tonce zoldakove
Michaeli peekovi
Cesaru borzckovi
< vive sebesove>
Adele horvathove
Lence barbusinove
A mej nej kamaradce xxxx xxxz.
A vsem na blozich +
Tynce vladi nikk a tobe
Andy za online.
Mam vas rada holky.
®made in anita angelb
©2016

29 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 20:39

=>[22]: vladi vzdyt o tobe byli
Reci ze ses kralovna parketu ze
Si umela roztocit. Nestyd se
A pochlub se.:)))
   Anitina tecka:
          A nebi meeeee vladi
    My vime ze si zboznovala
      Michala davida a tezkej
    Pokondr. Cecka a jede jede
       Masinkaaa©

30 Vlaďka Vlaďka | 27. června 2016 v 21:03

[29]:No královna jsem být nemohla, když jsem byla kluk. :-) A král taky ne, když jsem se tam jen tak toporně pohupovala se smutkem uvnitř, že bych se ráda pořádně roztančila, ale že nemůžu, protože bych tančila ženským stylem a to by vypadalo asi hodně divně. :-D

31 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 22:41

[30]: tak nac si stezujes vladi.;)))?
Ze te volali drevo nic si z
Toho nedelej ..dik valim se
Smichy pri predstave no
Z tebe jisto ne.
Divna? A ted jako?
Muzes mi to ozrejmit.?
No rozumim.
neco jako :
Vas tonycek ma krive
Zoubky?
Ano a co ma byt?
Jen ho nevem do obyvaku
At neskrabne parkety.
Lol.;)

32 princezna anita princezna anita | 27. června 2016 v 22:51

[30]: ja se spis umim "tvarit "
Ze tancuju. Nechci vysvetlit.
Moc zajimave choreo ma
Kylie minogue zejmena
tanecnice a taky tonia cousin
No mnohem vic to umeli
Hlasove a pohybove
Daisy dee z U96  a anita
   Z 2 UNLIMITED.
ver.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama