Hlas a jiné souvislosti

14. července 2016 v 22:13 | Andrea |  Aktuálně
Je to děsná bída, prostě práce na sobě přece jen zabírá pořád další a další čas. Jako bychom ho neměli i tak dost málo. Nicméně jak postupuje proměna, pořád máte prostě co dělat.

Dneska jsem byla u Hanky Fifkové na pravidelné schůzce, a to se vždy potoulám malinko po Praze. Ne, že bych to měla nějak daleko, ale normálně nemívám dost času. No a tak dneska jsem si naplánovala Národní technické muzeum, nějaké kino a trochu obchodů. Jsou přece jen prázdniny a tak mám trochu času.

Musím říct, že jsou věci, které mě trápí, a prostě s nimi musím už konečně něco udělat. Tím že jsem mohla přestat používat mužský rod, udělala jsem i dalších pár změn. Třeba jsem si dala konečně trvalou barvu na vlasy. Stejnou kaštanově červenou jako dřív, ale je hezká rovnoměrná po celé délce vlásků.

Vůbec pobyt v kadeřnictví byl pro mě taková premiéra. Byla jsem tam totiž před časem se svým synem, ještě hodně za kluka a paní si mě pamatuje. No, a když jsem se objednávala po telefonu, k té samé kadeřnici, řekla mi - "Jo jo přijďte, pane, mužský barvíme taky." A bylo to. Když jsem tam ale přišla, paní si mě docela prohlížely, ale zvolily nakonec stejné oslovení. Takže mi říkaly - jak si to barvíte, jak si to stříháte, a tak. Tak jsem jim to trochu ulehčila - "Nedělám s tím už rok a půl nic a barvím si to barvou, co se rychle smyje. Dřív jsem to nosila na ježka, ale to jsem byla ještě kluk." Paní se trochu posmála a pak mi dala spoustu dobrých rad, co s tím. Ke konci, po dvou hodinách práce, ještě zavtipkovala - "Jo to budete mít fajn a navíc se vyhnete i pravidelné bolesti bříška. Super." No a nakonec si správně zapsala už moje nové jméno a šla jsem domů.

Chlap to má prostě jednodušší, dvě hodiny u kadeřníka sedět nemusí. Fakt mě začíná zajímat, co jsou to ty ženské výhody a vymoženosti, o kterých některé ženské "básní". Nějak jsem je zatím nepostřehla. Výjimkou je snad jen nedávné pozvání na kafe od muže. To se mi předtím nestalo, ale nevím, zda to je nějaká výhoda. I když hezké to bylo, ať už jste jakékoliv orientace.

Takže vlásky mám hezké a zářivé, oblečení přiměřené, makeup snad hezký a vhodný a Andrea už jsem úředně taky. No a pak nastává prostě to, co mě trápí. Musím něco už udělat s hlasem. Poslední dobou mám fakt s hlasem stálý problém. Vždy vedeme debaty o passingu z jedné strany, ale teď mám už téměř pořád problém z druhé strany. Prostě normálně si mě už většina lidí ani nevšimne, asi udělají standardní identifikaci na dva až tři body na tváři a těle (jak se píše v psychologii) a vyjde jim obyčejná ženská, tak co by mě víc zkoumali, mají své starosti. Jenže když pak musím promluvit, vždy to s nimi trhne. Z čehož logicky vyplývá, že mám vzhled asi přibližně ženský a hlas mi to kazí.

Takže už dva týdny zkoumám, co proto musím udělat, abych to změnila. No a po dvou týdnech jsem došla k závěru, že to bude pekelně těžké. Takže jsem se vydala ještě na nákup literatury na příbuzná témata, protože jsem studijní typ a literaturu přímo na tohle téma jsem nenašla. Nicméně nakonec jsem skončila u knihy - "Make-up, tajemství krásy" od Kit Spencer. Přišla mě nějak jednodušší, protože o tom už něco vím a jejím studiem se vyhnu zase na dva týdny výčitkám, že se sebou nic nedělám. Nakonec mě to ale dožene a stejně mi nic jiného nezbude. Hlas by mě totiž zdegradoval vždy a všude.

Příští týden se ještě chystám na dvě důležité věci. Konečně jdu na testy hladin hormonů a budu vědět, co v mém případě udělala kombinace Estrofemu s Ainterolem, bez braní Androcuru. Pak napíšu, až budou výsledky, jak to dopadlo, sama jsem na to zvědavá. Bude to ale samozřejmě subjektivní a platné jen pro mou fyziologii. Tak uvidíme, jak dopadl testosteron. Nicméně dvě balení Androcuru už jsem si dnes donesla, ale zatím ho uložím do skříňky.

No a druhá věc spočívá v tom, že jsem dostudovala to, co jsem chtěla vědět o progesteronu a našla nějaký vhodný "fyto-progesteron". Uvidím, jak mi dopadnou testy, a podle toho ho možná otestuju, na sobě, taky. Uvidíme. Jistá si zatím nejsem, jsem na sebe dost opatrná a pořád přemýšlím, zda si nemůžu uškodit anebo jen utratit zbytečně peníze. Prostě relevantní studie, které bych byla schopna uznat já, snad nikde neexistují. Prostě se rozhodnu až za týden. A fakt je taky ten, že celá HRT mi začíná nějak lézt do rozpočtu.

Andrea

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 JJ JJ | 14. července 2016 v 22:27

Nejsem si jistá, odkud vlastně jsi, ale v Praze kdyžtak s hlasovou reedukací mohou poradit tady: http://www.comhealth.cz/pece-o-transexualy
Už jsem tam objednaná na vstupní prohlídku, uvidíme, co mi na můj baryton řeknou... :-)

2 Andrea Andrea | 14. července 2016 v 22:34

[1]: Já o tom vím, ale děkuji. Jen než se do něčeho pustím, snažím se to i sama nastudovat, taková moje "chyba systému". Půjdu pak ale někam taky.

3 JJ čili Johanka JJ čili Johanka | 14. července 2016 v 22:41

Chápu. Já hlas moc necvičím (doby kdy jsem s sebou všude tahala kytaru a zpívala co to šlo už jsou bohužel nějaký ten pátek pryč) a je to na něm znát, snadno si ho přetáhnu a tak bych si ho nerada hned na začátku odpravila. Takže raději budu trénovat pod dohledem.

PS: Měním podpis. Sbohem bezpohlavním iniciálám... :-)

4 Andrea Andrea | 14. července 2016 v 23:22

[3]: Tak Johanko vítej mezi námi. Hezké jméno :)

5 Vlaďka Vlaďka | 15. července 2016 v 0:13

Hlas je docela fuška, pravda. S čím mám nejvíc problémy, tak je mluvení na živo. Když si mluvím sama doma a třeba si i nahraju záznam, slyším ženu. Když ale mluvím naživo, hlas se mi rozechvěje a pokud jde o dlouhý dialog, tak podvědomě snižuju a snižuju, až zjistím, že mluvím o moc hlouběji než na začátku. Každopádně nechci snižovat důvěryhodnost odborníků, ale nevěřím jim. Nemám důvěru k těmto typům učitelů, znám případy, kdy třeba učitel zpěvu řekne žákovi po určité době, že zpívá suprově a přitom je ve skutečnosti jeho zpěv hrozný. V těchto věcech se řídím selským rozumem, jednoduše tím, co sama slyším. Tím nechci nikoho odrazovat od návštěvy těchto lidí, ale já pozitivní zkušenosti neznám.

6 Transgendercz Transgendercz | Web | 15. července 2016 v 10:57

[5]: Proto si taky mnohé zlikvidovaly hlas po pár letech zvyšování, ti odborníci totiž neuvědomují, že gender dysforie stresuje a to vysušuje hlasivky, takže je to ještě více namáhaný a dýchání do břicha nepomůže. Chce to hlavně jasný ženský vzhled.
Neviděla jsem cisženu s mužským vzhledem, jak se tvrdí, ale slyšela jsem ženy s mužským hlasem a i s maskuliním ženským vzhledem a stejně byly jenom ženy pro lidi. takže je to kombinace hlas+vzhled a pak nastane chyba v identifikaci.
Taky mám odzkoušeno , že lépe mluvím před lidmi, kteří nic na mě nevidí,prostě hlas jde sám nahoru.Ti, kteří vidí, tak to jde automaticky níž.

7 Šárka Šárka | 15. července 2016 v 12:53

s hlasivkama a hlasem mám problémy pořád, a tím jak se za to stydím, protože by mě to autovalo mezi lidmi, tak se lidmi moc nemluvím, vyhýbám se mluvení s lidmi, což mě samozřejmě autouje na pracovním trhu, protože mnoho abídek práce je pro mě nepřijatelných, protože bych musela komunikovat v pracovní době s lidmi, prostě děs.

Abych velela  pracovnímu kolektivu žen jako tg žena s mužským hlasem, to opravdu ne, díky, ale tohle bych nedávala,

Já chtěla být po přeměně žena a ne stále jen tg žena evokující toho chlapa z minulosti.

Přeměna z muže na ženu je neřešitelná, alespon pro mě neřešitelná je.

8 JJ JJ | 15. července 2016 v 13:25

No tak já konkrétního člověka, který si ve správných rukou hlasový rozsah docela slušně rozšířil, znám. Konkrétně moji partnerku - a ne že by předtím nezpívala, nějaký čas fungovala i v poloprofi sboru, takže trénink měla. Jen tam nebyla správná technika. Pochvaluje si, že teď v pohodě zazpívá věci, které by dřív nedala.

Každopádně se asi shodneme, že foniatr a učitel zpěvu není totéž...

9 Johanka Johanka | 15. července 2016 v 13:26

Kruci, skočil mi tam starý nick...

10 anita angelb anita angelb | 15. července 2016 v 22:35

Ahojky andrejko
Vzdyt si samoplatkyne
A dosud si chtela byt hezkaa?
Kdepak zadara. Me ocni
Kapky taky podrazili.
Co maj rict s stred.vzdelani
A nebo s malym vydelkem.?
Sama vidis ze ..
Preju hezky weekend
Respect anita angelb+
In ice cream van®
End of transmission

11 anita angelb anita angelb | 15. července 2016 v 23:15

a mimochodem andrejko
kdyz se holka po SRS prihlasi
na miss treba je vyoutovana
Treba tym  ze nekdo ..
A pry pak zeny.
Sarko: ja beru ID
A kdybych zmenila doklady
Tak a co me zdravotni
Nalezy s posudkama.
Ja nemam na samoplaceni
Tobe umoznili
a lekar ze ti uskodili..?
Vid sandra novotna
muzsky martin dala si
titul mudr a lila beton
pacientkam a? ?
Zmenila pohlavi..
Co mas stale se sexem?
Nejdriv si clovek.
A pak. Verim a znam
pa andrejko

12 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 15. července 2016 v 23:42

pořád bych protestoval proti tomu slovu "subjektivní" ve spojení s měřením hladiny hormonů.  Objektivně v tě krvi ta hladina hormonů co laboratoř naměřila musí být. ;) Teda pokud nevyměnili vzorky atd. Konkrétní hodnoty se samozřejmě budou mezi jednotlivými lidmi drobně lišit, budou se lišit i u jednoho člověka v čase. Zas pokud člověk nemá vyloženě atypický metabolismus nebo vyloženě patologii, tak ty výsledky budou předvídatelné, v nějakém pásmu.
Akorát kvůli fytoestrogenu mohou játra odbourávat estrogen trochu rychleji. Jinak by to mělo být dost srovnatelné s ženami co berou Spirolacton (USA)

do peněz to imho leze hlavně kvůli těm rostliným léčivům. syntetický jsou pořád relativně levné.
Když se neužívá androcur, který nějaké účinky progesteronu má. Dáli se věřit wiki a výrobci tak docela silný- si nejsem jistý, jak moc se to dá přepočítávat. Tak bych to viděl na nějaký jiný syntetický progestin. Ale přiznám se, že progesteron se mi fak studovat nechce.

13 Johanka Johanka | 16. července 2016 v 14:38

Tak vstupní vyšetření u foniatra mám za sebou. Samotné hlasivky jsou v pořádku, problém je s refluxem (je pravda, že žáha mě pálí celkem často a před pár lety na ultrazvuku zkonstatovali zvýšenou hladinu žaludečních šťáv), takže jsme se dohodli na co si u jídla dávat pozor a naordinovali Helicid. Hlas je posazen opravdu do barytonu, ale vyšší frekvence tam jsou taky, prý s tím půjde pracovat. Na můj dotaz zdali půjde fungovat paralelně navenek v mužské a v soukromí v ženské poloze, protože k doktorce Fifkové jdu poprvé až v říjnu a do té doby nechci navenek dělat nějaké extra změny (momentálně to z mého fyzického okolí vědí jen tři osoby a další comming outy odkládám až bude jasno co dál), se zatvářila rozpačitě. Prý mám počítat s tím, že tak tři měsíce budeme rozšiřovat rozsah a pak bychom měli posazení hlasu začít zvedat na plný úvazek. Na druhou stranu první aktivní sezení mám v srpnu a tudíž v říjnu budu stále ještě ve fázi rozšiřování rozsahu. A pak se kdyžtak rozhodnu co dál.

Tak uvidíme. Kdyžtak v komentářích poreferuju...

14 Johanka Johanka | 16. července 2016 v 14:39

Kýho šlaka, nebylo tam zase JJ?

15 anita angelb anita angelb | 17. července 2016 v 16:26

pozdravuju mudr hanku. F.
Pro tebe www.fifkova.cz
Nechapu proc chodis do
Stejny. Jo mozna bezpeci
Mozna ..;)  myslis ze holky
neumi si samy barvit vlasy
Z duvodu setreni..?
Jako vo co go cago bello:)?
Jukni video arash ft anella
Chori chori a preju hezkou
Nedeli..ze proc?
NEPTEJ SE. :) PAAA.

16 Transgendercz Transgendercz | Web | 17. července 2016 v 17:16

[13]: A proč až v srpnu Jolanko?

17 Johanka Johanka | 18. července 2016 v 0:09

[16]: Co v srpnu? To první ostré sezení u foniatra? Jednak proto že dřív nebyl volný termín, jednak i proto aby se usadil žaludek a s ním podráždění hlasivek od žaludečních šťáv.

[15]: To www.fifkova.cz jsem nějak nepochopila. Jestli to měla být reakce na to, že o ní nepíšu jako o "Hance", tak pardon, ale oslovovat takhle familiérně někoho, koho zatím znám jen z doslechu, mi přijde nezdvořilé.

18 anita angelb anita angelb | 18. července 2016 v 7:57

No no johanko z motolu:)
[17]: ja taky s ni nechodila
Do skolky :) .
Co se tolik zlobis  clovece.?
;) hazis sestku.

Ja mam dnes jiny den.
Revoluce zacina  
Mne boli bricho a
Aurora ma 116 let..
Final countdown 1..2.
4

19 Johanka Johanka | 18. července 2016 v 17:14

Koukám, že se přestala objevovat TS, takže si Anita začala hledat jinou oběť do které by ryla. Až na to, že já narozdíl od TS tyhle hry hrát nehodlám.

Anito, pokud se ti bude v budoucnu zdát, že tě ignoruje, bude se ti to zdát správně. :-)

20 Johanka Johanka | 18. července 2016 v 17:31

PS: samozřejmě tam mělo být "ignoruju".

21 TS TS | 18. července 2016 v 23:58

[19]: A hádej z jakého důvodu se přestala objevovat. když tu má někdy výhradní práva útočit, nemusím být přítomna.

22 Johanka Johanka | 19. července 2016 v 8:08

No zase pokud jsi jí dávala příležitosti a reagovala, tak jste v tom už byly namočené obě. A pak šlo, řekla bych, o to, kdo má víc hroší kůži. Jsem na Síti dvaadvacet let a za tu dobu jsem se už naučila, že fakt nemá cenu pokaždé reagovat na jakékoli šťouchnutí (byť se sama taky občas neudržím, jsem jen člověk). Ono je to pak přestane bavit.

A když ne, tak je teda fakt lepší jít o dům dál, to souhlasím.

23 Transgendercz Transgendercz | Web | 21. července 2016 v 9:22

Tak progesteron zvyšuje citlivost estrogenových receptorů: johnleemd.com/physiological-effects-estrogen-progesterone.html

Ale použila bych ten přirozený lékařský a ne fyto, to se jen váže na progesteronový receptory nějáký a nebude to mít stejný efekt. Takže např. utrogestan

A progesteron a estrogen společně udržují štíhlý ženský pas :) metaboliceffect.com/female-effect-hormones-determine-female-fat-patterns/

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama