Týden, dva „po té“

28. srpna 2016 v 0:33 | Andrea |  Aktuálně
Někdy před týdnem či dvěma jsem publikovala svůj souhrn k šesti měsícům HRT a rozhodla jsem se, dát si se psaním trochu oddech. Nicméně dva týdny uběhly a je třeba se vrátit ke psaní, zvláště proto, že se mi trochu nakupily zážitky a poznatky.

Jedna z prvních věcí, které jsem následně zažila, byl kontakt (nevím jak to lépe nazvat, protože se chci vyhnout konkretizaci lidí a míst) mezi tématem transsexuality a světem křesťanské víry. Musím říct, že ačkoliv jsem byla duchovně, v rámci katolických tradic, vzdělávána od útlého dětství, bylo to pro mě samotnou docela zajímavé a velmi podnětné.

Celé tohle začalo velmi jednoduše, pochybností někoho, co je podle boží vůle správné a co není, nebo co je dokonce velmi špatně. To se samozřejmě dost těžko říká, pokud se nemůžete opřít o vědecké "exaktno", což samozřejmě víra není už z podstaty, protože je to víra (to ale její váhu samo o sobě nijak nezmenšuje). Takže po nějaké diskusi si řeknete - pojďme se podívat, co je v Bibli, nakonec podle čeho jiného se chcete orientovat. Už jsem ji přece jen četla dávno.

Nebudu rozebírat co je a co není a jaký to má význam. Prostě nejsem a nebudu teolog ani nic podobného či znalejšího. Zkusila jsem si ale najít, co napsali církevní autority na tohle téma za posledních deset, dvacet let a byla jsem dost překvapená. Čím? Prostě tím, že jsem si uvědomila něco, co jsem před dvaceti lety vůbec nevnímala a nechápala. Totiž že já jsem vlastně celý ten soubor textů, co vnímáme pod Biblí, vlastně nikdy opravdu nečetla. Stejně tak si troufám říct, že naprostá většina lidí ji nikdy nečetla.

Asi řeknete, že to není pravda, co tvrdím, ale pravda to je. Totální většina z nás, četla pouze PŘEKLAD. Překlad od někoho jiného, protože naprostá většina z nás původní jazyk Ježíše ani Apoštolů vůbec neovládá. No a druhá věc, většina z nás vůbec nezná ani kontext, historické, kulturní, mocenské a další pozadí té doby.

Nějak jsem si uvědomila, díky tomu, že dnes více či méně umíme navíc alespoň jeden cizí jazyk, jak je těžké věci přeložit. Přeložit totiž znamená přeložit i kontextuálně správně. No a světe div se - značná část z nás se radši podívá na film v originální angličtině, protože mnohem lépe pochopí pointu a správněji.

Na druhou stranu klidně, u tak závažné a neuvěřitelně cenné knihy jako je Bible, zná většina lidí jen překlad do jejich řeči. A co víc, jsme ho schopni/chceme (alespoň někteří z nás) tento chápat doslovně. Uvědomila jsem si, že to asi vůbec nelze. No a to bylo to, co jsem našla v mnoha komentářích a článcích od různých církevních autorit za poslední léta.
Takže moje hledání, co se týká mých otázek spojených se sexualitou, vyšlo trochu na prázdno, ať jsem četla, co jsem četla.
Zkuste si to sami - pokud vynecháte tedy ty, co píší - "verš 24 říká nebudeš se oblékat …" - a proto je TS a LGBT celé v rozporu s Biblí, což je těžko tvrdit (pokud chcete být opravdu objektivní) jen z překladu do češtiny, bez hluboké znalosti původního textu a všeho ostatního, dostanete se dost do úzkých.

Nebudu to dál rozebírat. Pokud se vám ale nechce číst kde co, přečtěte si alespoň trochu "extrém" "Daniel A. Helminiak - Co vlastně bible říká o homosexualitě?" (je tam kousek i o TS). I když v případě téhle knihy souhlasím osobně s recenzentem, že místy dokazuje věci trochu "křečovitě", je to dobrá ukázka toho co víme, a jak daleko nebo blízko jsme v chápání Bible.
Nečekejte boží schválení, otec Helmiak totiž nakonec také končí slovy - "musíte hledat jinde, protože se zdá, že Bible na tohle téma neříká ve skutečnosti vůbec nic, a zdá se, že toto téma opomíjí.". Tedy pokud chápete opravdu původní text a kontext doby a nesnažíte se opírat jen konzervativně o slova třeba českého překladu.

Z úplně jiného soudku. Nějak si více uvědomuji, jak moc se za poslední dobu změnil asi přístup k problematice TS.
Tím nechci napadat někoho za něco, jen že i léčba se vyvíjí a její metody a zásady taky. Vyvíjí se tak jako všechno kolem nás. Pokud se například podívám na to, co jsem zažívala v mládí, co jsem musela dělat v práci, jaké byly tehdy zákony a zvyky, taky mě jímá trochu děs. No a u TS mě třeba jímá trochu děs z toho, že kdysi po nás všichni chtěli například RLT ještě před HRT. Vlastně si to ani neumím představit a děkuji tímto pokroku, že tohle už fakt nemusím.

Chápu, že je to "úžasná filtrace" těch co nejsou skutečně TS, ale na to musel mít člověk asi opravdu silnou psychiku, jinak nevím. Nevím, jestli bych to ustála a jak; možná ano (v duchu si říkám - určitě, jsi přece žena), jenže červ ve mně vrtá. Nějaké šrámy na duši by mě to stálo. Nechci tím říct, a předem se vůči tomuto chci vymezit, že někdo konkrétní dělal něco špatně. Možná byla taková doba, možná takové chápání ale jsem ráda sama za sebe, že už to tak není (alespoň doufám) a doba pokročila.

Je fajn, že do ženského rodu a ženštějšího oblékání jsem mohla přejít až tehdy, kdy mě lidé jako ženu začínají pomalu i vnímat. Je to takové dost jednodušší a klidnější a já jsem si jistější sama sebou, když v obchodě říkám - "vzala bych si 20 dkg šunky", a prodavačka bez mrknutí odvětí - "Ještě něco, mladá paní?". Je v tom kus klidu pro můj budoucí vývoj. Na druhou stranu, pokud bych byla jen pomatené TV, byla by otázka, zda je to dobře.

Nicméně mě tohle časování dost pomáhá plnit můj "plán postupu", a teď už i chodit ven ještě více žensky oblečená a jemně ale žensky nalíčená. Nic v tom ale nehledejte, nicméně mi přestaly vadit kraťásky a triko na ramínka a pár dalších věcí. Průhledné a vyzývavé věci si stejně na sebe neberu. To už se ke mně nehodí. Třeba časem.

Včera jsem třeba byla se synem u paní zubařky a čekala jsem s ním v čekárně. Vykoukla paní doktorka, a podívala se na mě dost zkoumavě. Viděli jsme se před pár měsíci a tak mi blesklo hlavou, že ji zarazilo, jak jsem se už změnila. Jenže ona pak řekla - "Vy jste ta paní co ráno volala, že přijde se synem?". No a já řekla - "Ne, my jsme objednaní už dlouho!". Podle hlasu mě pak poznala okamžitě (budu s tím muset něco dělat) a začala se smát, že mě vůbec nepoznala. Pak jsme si povídali.

Dneska, pro změnu, jsem potkala bývalého souseda, co jsem ho neviděla už od ledna. Tedy 8 měsíců. Viděli jsme se ze dvou metrů a já se rozhodla neudělat nic. A víte co? Vůbec mě nepoznal a já se rozhodla nic neříct. Ani "ahoj". Takový test. Příště mu to ale řeknu, až ho potkám zase, je to fajn člověk.

Mezi tím jsem měla ještě takový malý zážitek s pejskem. Moc onemocněl, nějak se mu tam dole všechno zanítilo a ještě ho tam pokousal jiný pes. Vypadalo to špatně a veterinář prohlásil, že štěňátka už "nevyrobí", protože to bude muset jít pryč všechno. No a pak mi ještě řekl, že musí hned operovat, ale nemá dnes asistentku. Jestli jsem dostatečně odolná a budu asistovat.

No úměrně odolná jsem, už jsem zažila i horší věci, přece jen v armádě za těch 18 let zažijete kde co a v obyčejném životě taky. Takže jsem pomáhala, držela tkáně, dělala anesteziologa … popisovat to tady nebudu. Na příběhu byly zajímavé jen dvě věci. Pan veterinář si ode mě, v průběhu operace, nechal vyprávět, jak probíhá SRS a já si začala dávat pozor, abychom vzhledem k tomu, co zrovna operujeme, jsme nevyrobili z pejska fenku.
No a ta druhá věc bylo to, že se nakonec podařilo zachránit část "pejsčího mužství", takže štěňátka by mohl pejsek ještě v budoucnu vyrobit.

Jindy, tento týden, někdo koho jsem potkala, a kdo ví jak to se mnou je, překvapeně řekl - "Ty začínáš být ale opravdu hezká ženská". A vypadal dost překvapeně a přesvědčivě (třeba se ale jen slitoval, jak některé pořád píší o sobě). Já jsem ale jen řekla - "Moc děkuju, to potěší", a šla jsem si svojí cestou.

No a dneska se mě moje děti naprosto bezelstně zeptaly, po té co mě viděly v plavkách, když už jsem holka, kdy mi kromě prsou (které už mám a tím pádem horní díl nosit už musím - nejsem nestyda a nechci "ohrožovat mravní výchovu" mládeže) "naroste" i ten zbytek (tedy spíše odroste nebo zmizí ale oni to tak neberou, jsou malí). Tak jsem jim jen řekla - "Možná za pár měsíců." No a oni řekli - "Aha". No a to bylo celé.

Nijak jim to divné, zdá se, nepřišlo. Spíš jim bylo asi divné, že asi ještě není všechno, jak normálně u holek bývá, tak se zeptali přímo. Prostě děti. No a tím je to taky přestalo zajímat a začali se zase honit po bazénu. Proč i dospělí nemůžou být někdy trochu děti a potřebují všemu přikládat vždy nějaký "lechtivý" význam. Asi proto, že dospělí nevědí, že TS o tom tahle úplně není. Děti to sice taky neví, ale těm je to alespoň jedno a takhle nesoudí.

Takže, kolem a kolem, pozítří jdu do práce - začíná školní rok. Docela se těším a jsem zvědavá na své okolí a kolegy, co mě dva měsíce neviděli. Ještě v červenci chodil Radek a v září přijde Andrea. Jsem zvědavá, jak se s tím poperou. Na ně (jako poslední) jsem ještě v červenci používala mužské tvary (sice to už nevyžadovali a jsou moc fajn lidi, ale já jsem se tak rozhodla), no a už za dva dny přijde "ona". Budou mít pěkný guláš, než se to naučí používat.

No a těm co se to nebude líbit, musím říct - tak to je povinná součást RLT a jinak to říkat nemůžu, i kdybyste si to přáli. To by mě moje paní doktorka "škrtila", protože pravidla léčby jsou daná Usmívající se.

Andrea
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 TS TS | 28. srpna 2016 v 1:41

určitě budeš mít ten nový školní rok fajn.

a těch pár měsíců, jen pokud plánuješ motol, jinak bohužel, už nikde pár měsíců.

2 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 28. srpna 2016 v 8:20

Asi bych ti doporučila obracet se v křesťansko katolické víře na dokument O člověku jako božím obrazu

http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/cti_documents/rc_con_cfaith_doc_20040723_communion-stewardship_en.html

tu hlavní část týkající se transsexuality jsem rozepsala v http://transgender.lonely.cz/sexualita-deviace-a-krestanstvi/

může se zdát, že dokument je až příliš tolerantní na křesťany, jenomže zdání klame

http://transgender.lonely.cz/kdyz-cirkev-popira-sama-sebe/

Hlavně si nic nebrat ze všelijakých amerických APC, AFA a různých fanatických psychoušů odkazující se na John Hopkins

3 Andrea Andrea | 28. srpna 2016 v 9:21

[2]: Hezký rozbory. Dík za odkazy, nějak jsem je taky původně u tebe nečetla.

4 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 28. srpna 2016 v 14:33

Ano RLT před HRT chápu  jako omyl lékařství. Něco jako když chirurgům trvalo   dost dlouho, než začali věřit na bacily a mít si ruce. Navíc jako diagnostické kritérium je to naprosto nepoužtelné. To je jako říkat, že kdo se nedoplazí 10km do nemocnice sám nemá tu nohu dostatečně zlomenou.
Na filtraci "pomatených TV" je tento postup z logiky věci přece naprosto kontraproduktivní. Jak definovat TV. že se chce převlékat a "hrát" si na opačné pohlaví. Pokud jim doktor nařídí rok se převlékat a "hrát ženu" tak se TV budou cítit jak ryba ve vodě. U ostatních to může znamená sociální sebevraždu a možný traumata do budoucnosti.

Navíc doktoři si u nás i na přednáškách pořád pletou gender a genderově stereotypní chování. Když by jím tím RLT    neprošlo deset možná dvacet procent cisF  populace, které nemají takovou potřebu chodit nalíčené a femmině oblékané. Skoro se divím, že jim nikdo nechce rozsříhat občanky.
Lékařství tady pořád ingeruje do osobního života lidí, do toho, jestli se   TG lidé mají vyautovat nebo ne a před kým, jaké mají mít oblečení, chování aniž by k tomu mělo mandát nebo medicínský důvod.

5 Vlaďka Vlaďka | 28. srpna 2016 v 14:41

První půlka článku jde úplně mimo mě, každopádně do toho nového školního roku ti držím palce, ať ta změna probíhá v co nejlepším duchu, drž se! Jinak, s tím pejskem klobouk dolů, já bych to určitě nedala, bylo by mi zle a tím, že by šlo přímo o mé zvířátko, by se mi třásly ruce.

6 Transgendercz Transgendercz | Web | 28. srpna 2016 v 16:37

Pravidla léčby jsou samozřejmě nesmyslná.

Za lékařem jdu jako žena, která potřebuje vypadat jako žena.  Lékaři se z nepochopitelnýho důvodu se starají o jiné věci - třeba kde kdo a kdy to o mně ví, že jsem trans, žena a pod.

A ono to může vést ke společenskému ponižování a pak s sociálnímu vyloučení. Toto už ale lékaře nezajímá? hlavně, aby všechny jeli podle jejich "léčby"

7 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 28. srpna 2016 v 22:55

[4]: a [6]: určitě se to transgenderCZ a Ezechielovi nebude líbit, ale Andrea není jediná MtF, která RLT nebo alespoň žensky vystupovat začala až v době, kdy se tak fyzicky+sociálně začala cítit.

Co se týče předních specialistů, ke kterým chodíme, s HF včetně je takový postup normální. Nadávat na sexuology, že nic nedělají, je nedůvodné. Nikdo nikoho do ničeho netlačí, jen možná pár sexuologů, kteří jsou svou působností mimo transsexualitu a také mimo mísu a mezi námi se to stejně roznese, že k nim chodit nemáme. Oni pak zůstávají jen tou minoritou v minoritě a transgendera vidí tak max jednou za rok. Známé jsou ojedinělé případy psychologů, kteří roky poslouchali své klientky, jak se cítí v tom diskomfortu a nic neudělali ani nenasadili HRT. Nepopírám, že se to nestává. Nakonec když se podíváte na doporučení ke komisi, tak je to půlka HF, třetina Etnerová a zbytek jsou ostatní, k těm "ts noready" nechodíme(díky internetu)

Z druhého pohledu RLT před HRT: Myslím, že když jsem byla v těch opravdových depresích a nechtěla jsem se už nějak vracet do té původní přidělené role, že to z pohledu HF bylo asi pro ni horší si udělat na mne nějaký pohled, než kdybych začala RLT až po nějakých těch změnách. Start RLT byl u mne o osm měsíců dřív jak HRT. Léky na deprese jsem odmítala, chtěla jsem se s tím vypořádat sama(povedlo se) a se začátkem HRT si mne už stejně lidi pletli natolik, že jsem společenské harakiri ani nespáchala. Pociťovala jsem však, že jsem tak nějak vůči ostatním napřed a nebojím se dělat krůčky dopředu, to za na tom zas bylo to dobré.

Hlavně nikdo, za kým jsem šla, mne neodmítl...Zlatý sexuolog je ten, který upřednostní individualismus a nejede podle nějakých stanov, což min. ty 3 nejznámější sexuologové působící se zaměřením na transsexualitu splňují. 3 na ČR jsou podle mého odhadu světových měřítek nadstandardní.

Tvrzení, že lékaře něco nezajímá, jsou jen výkřiky do tmy. Tvrdit, že ti přední tři nutí do RLT před HRT, tomu také věřit nemohu. Mohou např. pobídnout někoho, že by se bát neměl a měl by učinit nějaký krok kupředu, to však není nucení. Hlavně se jedná např. u žáků středních škol, kdy školství je na velmi dobré úrovni a nejsou zde převzaté tendence z USA. U TS bych odlišila překonání strachu  předsudků(ano my TS je často máme větší než zbytek společnosti) od nucení do RLT nebo vyoutování [4]: a [6]: jsou z větší míry jen neopodstatněné hejty. Jenom ty ojedinělé případy přenášíte na většinu. Zveličujete tak problém jedinců.

8 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 29. srpna 2016 v 7:36

[7]: tak já jsem napsal konkrétní případy, ale ten princip z článku, že jde filtrovat ts od tv podle úspěšnosti v RLT bez hormonů.
"...Chápu, že je to "úžasná filtrace" těch co nejsou skutečně TS,..."

Není. má to z principu stejnou naději na úspěch jako snažit se odfiltrovat ryby tím, že je nechám plavat ve vodě.
To té úvahy se už od začátku vloudil logický klam.

že RLT bez hormonů může znamenat sociální sebevraždu, říká téměř přesně těmito slovy i Fifková pro českou v  hydepakr. Přesnou stopáž z mobilu hledat nebudu. Zas je rozdíl něco moct a něco muset. Já nevím kde dělám hatě někoho.

9 Transgendercz Transgendercz | Web | 29. srpna 2016 v 8:16

[7]: jde o to, že sexuologové i valí do hoílke horem dolem,jak vypadají jako ženy a při tom ne.

Ty holky pak ztrací kontakt s realitou a to je problém.

Viz. tu 4holky u komise - bude jim ukončena léčba kolem 22. minuty ceskatelevize.cz/porady/10095359176-ted-jsem-to-konecne-ja/306295350170003/

Vypadají jako kluci. Jak mohli splnit RLT, když vypadají jako kluci?proč jsou puštěné k ukončení léčby?

Jedna z nich pak žaluje lékaře, jelikož i 15letech od ukočení léčby ji považují za muže.

Tak co to je jako za "léčbu"?

a před deseti lety skutečně bylo RLT před HRT , tedka ne už. Ale ani po nasazení HT se totiž nedojde k ženskýmu vzhledu - velice slabá dávka.

A ne vše práskat Weissovi, aby tu nedošlo ke zlepšení. To bylo velice odporné, hnusné

10 Transgendercz Transgendercz | Web | 29. srpna 2016 v 8:21

[7]:ceskatelevize.cz/porady/10095359176-ted-jsem-to-konecne-ja/306295350170003/

"Mohou např. pobídnout někoho, že by se bát neměl a měl by učinit nějaký krok kupředu"

ale je to nucení - chytré. K čemu krok dobředu, dkyž někdo nevypadaá jako žena, že?

Pokud HRT zabírá, tak ty kroky příjdou sami od sebe přirozeně a nebude to umělé, nasilné a pokud ne - může to znamenat předčasnou sociální sebevraždu a pokud se HRT účinky nevyřeš, tak to znamená sociální sebevraždou na celý život.

11 Transgendercz Transgendercz | Web | 29. srpna 2016 v 8:26

Tak je ještě na tom videu pátá ze zadu a neřekla bych, že má passing ze zadu...

tu jde o to, aby se léčba změnila - aby se lékaři nestarali fakt o co nemají. člověk si má řešit vše sám - a nepotřebuje povbuzování.

Jelikžo vždycky člověk samotný ví,jak se cítí a co potřebuje.

Takže se zajímat o tělo - upravovat dávku podle reakce těla. O více nejde.
Proto by byůo ideální, aby to řešili primárně gynekologové u holek a u kluků andrologové.

a kdo teda si potřebuje vykládat se sexuology, tak nikdo jim bránit nebude tam chodit.

12 Transgendercz Transgendercz | Web | 29. srpna 2016 v 9:05

Jinak zkušenosti s s přístupem lékařů: goo.gl/HVwEZu

Od doktora rada:"Mám začít všude mluvit v mužském rodě , prý aby to všichni pořádně slyšeli"

K čemu to vedlo? k vysmívání od lidí a srandě a to ej u transkluka, kteří to prý mají lehčí. U holky? to bude ještě horší...

"Když jsem si šel pro občanku tak jsem tam chytl paní kterou jsem měl chuť uškrtit .... Slečno omlouvám se , ale zatím tu vaší občanku nemám ... Mohla by jste si přijít příští týden ? OK , tak já bych si pro ní přišel v Pondělí ... ( paní vytřeštila oči , a měla nechápavý pohled )"

"Dneska jsem chytil tu samou ... Dobrý den , tady se prosím posaďte slečno . Prosím vás mohla by jste mi říkat v mužském rodě !? . To bych teda nemohla podle rodného čísla jste snad slečna , né ? Hmmm . aha ... Tak se mi tady podepište slečno a můžete jít ....."

Aspoň, že jsou popsány zkušenosti, jaký to je fungovat s neodpovídajícím vzhledem a že ani kluky neberou.

13 Andrea Andrea | 29. srpna 2016 v 13:00

[5]: Díky moc, snad to dnes proběhne všechno v pohodě.

14 Kristýna Kristýna | 29. srpna 2016 v 15:23

[9]:
Ty vůbec nechápeš, co to RLT je a proč je. Logicky pak nechápeš funkci té komise. Až to jednou pochopíš, tak se ti možná hodně uleví.

15 Kristýna Kristýna | 29. srpna 2016 v 15:29

[7]:
Tohle mohu potvrdit. Sexuologové nikoho do ničeho nenutí, vše mají ve svých rukách jejich klienti, kteří si sami rozhodují jakým tempem a s jakými prioritami budou postupovat.

16 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 29. srpna 2016 v 15:59

Zkusím líp formulovat, proč je schopnost projít RLT (bez HRT)  klasická záměna homologie vs analogie. Ptáci létají. OK čmelák, netopýr, letadlo, dobře nakopnutá kočka letí. Pštros,kiwi, tučňák nelítá.
Prostě schopnost projít RLT ani touha/strach z SRS se nedá použít jako spolehlivé určení genderu. V obou případech testujeme primárně jiné vlastnosti než gender.

17 Transgendercz Transgendercz | Web | 29. srpna 2016 v 17:59

[8]: Fifková neříká RLT bez hormonů. Doslova říká-že sociáln sebevražda je to, když žena začne vystupovat jako žena , když tak nevypadá...neřeší jestli má hormony a nebo ne.
Někdy kolem 22. minuty ceskatelevize.cz/porady/10441294653-hyde-park-civilizace/216411058090416/

Vím, že se to tu nebude nikomu libit - ale právě díky internetu jsem za HF nešla, jelikož jsem věděla, že až moc se o všechno stará. A taky tlačí - někdo tomu říká povzbuzování. O povzbuzování s mužským tělem a o to , abych si více věřila s mužským tělem jsem nikdy nestála a nestojím.

[7]:Můžeš mi prosím tě vysvětlit jak si představuješ roli? jinak na mě mluvení  roli působí spíše jako herecttví.

nechápu tvůj text:"Myslím, že když jsem byla v těch opravdových depresích a nechtěla jsem se už nějak vracet do té původní přidělené role, že to z pohledu HF bylo asi pro ni horší si udělat na mne nějaký pohled, než kdybych začala RLT až po nějakých těch změnách. "

To píšeš jako by člověk njak mohl ovlivnit "roli" a on nemůže - je mu dána podle těla.

A správný gender neberu jako toto - mě oslovovali v mužským oblečení jen s mírně delšíma vlasama...takže kdybych asi si na sebe navlíkla žensky oblečení(nestála jsem o to)
tak stejně jako na kámošku, tak na mě budou mluvit žensky  i přesto, že to na mě lidi uvidí a pak se mi smát.

nestála jsem nikdy o to - vypadat jako muž a nějak vystupovat v dámským, líčením. A nebo jak n+které píší o zkoušení, co lidi povolí...

to mi příjde zbytečný. Jako žena mám soudnost k tomu jak vypadám a nepotřebuji si nic zkoušet, ale potřebuji vypadat jasně žensky.

18 anita angelb anita angelb | 29. srpna 2016 v 18:41

blbost andrejko
SAMY SI PODRAZIME
NOHY NEDRZIME SPOLU

BUH NEODSUZUJE
LIDI JO.
z tech pricin a z duvodu
svateho klidu se ozvu
po 5 zari kdy se narodil
freddie mercury..
mam rada co pises.
ja se mam na prdel..
no mam co delat.
drz palecek!""

19 Foxy Foxy | Web | 29. srpna 2016 v 19:23

[13]: Taky jsem dřív učila... Přeju Ti hodně štěstí a ať vše vyjde!!!

20 Andrea Andrea | 29. srpna 2016 v 23:30

[19]: Díky moc. Musím ale přiznat, že ačkoliv je vedení i kolegové i studenti ke mě úplně v pohodě, vznikla dnes jedna otázka.
Zda, když mi říkají v ženském tvaru a nebo používají oslovení "paní profesorko", zda tím není porušován nějaký předpis nebo zákon. Jestli se to vůbec smí, když mám pořád ještě mužské rodné číslo. Přece jen jsme státní instituce.
Smí nebo nesmí, nebo je to jedno? Nevíte někdo?

21 Foxy Foxy | 29. srpna 2016 v 23:49

No, já jsem vždycky říkala, že profesor/ka je akademická hodnost, a že mi můžou říkat titulem nebo jménem... :) ale to jsi asi slyšet nechtěla... :) jinak bych řekla, že je to jedno... V Tvém případě myslím, že smí...

22 TS TS | 29. srpna 2016 v 23:52

[20]: no řekla bych že pokud to necháš čistě na nich, jen je o to poprosíš. neměl by být snad problém se zákonem. něco jiného by bylo kdyby si je nutila.
pokud někteří chtít nebudou, nemůžeš s tím nic dělat, podle zákona budou v právu.

23 Transgendercz Transgendercz | Web | 29. srpna 2016 v 23:54

[20]: Příjde mi divný, že řeší toto a nikomu nevadí, že se oslovuje na  středí profesoři, když profesoři nejsou :))

Ne oslovování pane/paní fakt neřeší žádná právní úprava

24 Andrea Andrea | 29. srpna 2016 v 23:56

[21]: [22]: Já to samozřejmě nechávám na nich. To je spíše otázka, zda to není obecně s něčím v rozporu.

25 TS TS | 29. srpna 2016 v 23:59

[15]: to není pravda, já bych brala HRT hned při první návštěvě, a co myslíš

pokud by to bylo čistě v našich rukách, nebyly by podmínky dodržení toho a toho pro získání toho a toho.

26 Andrea Andrea | 29. srpna 2016 v 23:59

[23]: Jo, to mě bylo divné už jako dítěti. Prý je to ale v českých zemích zvyková norma už od France Josefa a s titulem Prof to nijak nesouvisí.
Takových věcí je prý ale v ČR víc.

27 TS TS | 30. srpna 2016 v 0:05

[24]: určitě ne. je to svobodná domluva mezi žákem a učitelem/telkou.

28 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 0:08

[25]: Přesně tak...

ale to si neuvědomují ty, kterým vyhovuje, co lékaři chtějí :)  samozřejmě, kdo vůbec HRT nechce, tak je to jedno.

Totiž jakmle nějáká začne vybočovat, tak ji začnou fakcovat na tu správnou cestu :)

29 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 30. srpna 2016 v 0:31

Spíše opačný problém. pokud jste až do data na razítku z Motola úředně muž, tak pokud vás bude někdo shazovat tím, že vás bude důsledně oslovovat mužským rodem, autovat  a misgenderovat, deadnaming, tak s tím nic moc neuděláte. Až bude účinná ta novela, ve které je zmíněna přímo i genderová identita, tak by to možná nějak šlo i tak by to byla zajímavá právní bitva.
něco alá kauza ušatého traktoristy Šlachty  z útvaru pro organizování odhaleného zločinu,  zdar útvare.

30 TS TS | 30. srpna 2016 v 0:47

je stanoveno půlroční docházení pro získání HRT, vždycky to tak není, ale tohle je oficiální.

to je jako jít za doktorem s potížemi spánku a on by mi dal prášky na spaní až po půl roce.

pokud zdravotní stav dovoluje zahájit léčbu tak snad léčím ne.

no ale to jsme mimo téma článku.

31 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 1:24

[29]: [...] Prostě díky. Je to trochu na téma - přijde školní inspekce. Když se budou šťourat v papírech a napadne je že úředně ještě mám v papírech "M" a ne "F" a přitom už mi všichni říkají "ona", což mimochodem dělala značná část lidí už před prázdninamy, bude to právní problém? To je asi podstata.
Jinak já sama to zas tak neřeším ve smyslu že bych to vyžadovala. Kdo by měl problém se studentů, tak by ho měl a může užívat co chce. Je to opravdu jeho svobodné rozhodnutí a já do něj zasahovat nebudu. Beru to tak, že oni většinou respektují moje rozhodnutí a já zase jejich rozhodnutí.
Takže celá diskuse je vlastně jen nad tím, zda existuje nějaká legislativa.
Dík za komentáře.

32 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 1:24

[30]:¨Půl roku ne, někdy i po třech měsících jsou :))
spíše  jde o to, že e dá neučinná dávka...to je jako, dkyby měl někdo potíže se spánke a dá se mu dávka, která mu stačit nebude...

33 Kristýna Kristýna | 30. srpna 2016 v 6:28

[25]:
Nezlob. :-)
Reagovala jsem na to, že doktoři někoho do něčeho nutí. Nenutí. Pokud ovšem dotyčná nemá problém s chápáním různých sdělení. Dokážu si představit, že některé z nás po nevinném dotazu "a zkoušela jste už to a to?" propadnou panice s přesvědčením, že "ten doktor mne nutí k tomu a tomu".
Takže maximálně mohou brzdit, a to 2 věci - HRT a SRS, a to SRS ještě omezeně, protože estetické hledisko je jen a jen na nás.

34 Kristýna Kristýna | 30. srpna 2016 v 6:34

[31]: Kde není žalobce, není soudce. A pokud by inspekce měla problém, pak by zcela jasně popřela celý princip používání neutrálního jména a vůbec celý RLT. Nemůže Tě stát na jedné straně nutit podstupovat nějaký proces a zároveň ten proces sabotovat pomocí formálního lpění na oslovování dle RČ.

35 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 30. srpna 2016 v 7:06

31] opačně. Je nějakým zákonem zakázáno používat F, (M) rod? ne? tak je to povoleno. Tohle řeší max pravidla českého pravopisu a to není žádná právní norma. Respektive do dnes  mě nikdo nedonutil je dodržovat.a Spíše to zas ukazuje problém lidí co žijí dlouhodoběji s doklady na původní pohlaví, že pokud vás nědo bude misgenderovat tak s tím neuděláte nic.

36 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 9:54

[33]: Chápu nevíš , jak to chodí. Za lékaři nechodíš.

Ale jo lékaři se pořád starají o osobní život člověka, starají se kde kdy to ví, kdy jak dávám najevo něco, kdy opravuji rody a pod.

A to každý sezení do kolečka. Celkem dobře to popisuje Erika na svým webu: erikatv73.blogspot.cz

dokonce se sexuoložka staral o to s kým bude na pokoji a že nejlepší bude, kkyž nebude s nikým!

A nestarají se o to, o co by se měli starat - o učinky hormonální léčby

šílený.

37 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 9:57

[35]: a co s tím uděláš po správným pohlaví v očance? taky nic s misgenderováním

38 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 9:59

[34]: stát nutí proces? to podle mě nutí přece lékaři. Ti nastavili nějak léčbu a ne stát.

Dobrý rozpor s [33]: doktoři někoho do něčeho nutí

39 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 10:23

[36]: Redukuješ pořád vše jen na hormonální léčbu a nic jiného. Podle mě se lékař musí o pacienta opravdu starat mnohem šířeji a já s tím souhlasím, pokud nepřekračujeme některé obecné hranice. Nicméně každá diagnóza má své specifické hranice, kam dokonce lékař naopak zajít musí.

40 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 10:25

[37]: Když je někdo pitomec tak nic. Bude to dělat pořád. Ať si to užije. Mluví to o něm a jeho osobnosti, ne o mě.

41 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 10:30

[38]: Stát není nikdo!!! Stát jsme my všichni - já, ty, lékaři, vědci, zedníci ... prostě lidé. Takže věci nastavují logicky odborníci na danou oblast a další lidé v oblastech, které se toho dotýkají, jako legislativa k osobnostním právům ...
Kdo by to měl dělat jiný.
Ty už jsi viděla stát? Nikdo takový neexistuje. Je jen skupina lidí, žijící na určitém území, mající určitá pravidla, která si stanovili jako celek.

42 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 10:37

[39]: A to si přece každý člověk určí sám, co potřebuje a ne lékař. To nemá být vliv lékaře kam půjde.

Sama vím, co mám dělat. Lékaři to nevědli - cpali mě zbytečně do společenského rizika, chtěli, abych říkala a vysvětloval... a já věděla, že to mi dělat dobře nebude. Přesto jsem po tlaku postupně podlehla a nakoenc ted alidem vysvětlovala - výsledke deprese, sociálhní vyloučení, jelikžo to nikam nevedlo a to zejména kvůli tomu, že nemá ženský vzhled a dělá mi zle fungovat s neženským vzhledem s lidma.

To jsem věděla a přesto mě lékaři pranýřovali do té cesty...

a pak to bylo také omezené zejména požadavkem RLt na uznání změny uřední. Kdybyhc na tu hru nepřistoupila - a vyřešila vzhled ženský, tak bych pak mhola v klidu žít - ale zas eby mě omezovala občanka, která by mě outovala...

takže prostě nucení do toho procesu a tí projít.

Je šíleně společensky rizikový

43 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 10:39

[41]: To vysvětluj Kristýně - " Nemůže Tě stát na jedné straně nutit podstupovat nějaký proces " z příspěvku [34]:

44 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 10:42

[40]: Kvůli tomu, že tě člověk vnímá jinak, tak přece není pitomec. Pokud tě nedokáže vnímat správně, tak ho to nedělá pitomcem.

X-let tě nějak lidé vnímali, to byli pitomci také teda?
nebyli nejspíše, a tedka jakmile jsi v "tranzici" a budou tě blbě oslovovat, tka už to pitomci budou? nebudou...

45 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 10:46

[42]: S tím dost nesouhlasím. Určovat si můžeme věci jen tehdy, pokud rozumíme podstatě problému, pokud chápeme postupy léčby a důvody jednotlivých kroků ....
Příklad - Pacient se může rozhodnout zda chce obezitu léčit nebo ne, ale nemůže si určit postup léčby, pokud využívá uznanou medicínskou praxi. Může si jen vybrat variantu léčby a může dojít jen k úpravám, které respektují individualitu pacienta ale zároveň neohrozí postup a pravidla léčby.
Pokud se budeš léčit sama, urči si co chceš. To je tvoje věc.

46 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 10:49

[44]: Tak to myšleno nebylo, dostatečně jsem to nepopsala co tím myslím.
Stalo se mi, že dotyčný řekl - je mi jedno jak vypadáš a jestli jsi dokonalá žena i vzhledem. Pro mě jsi se narodila jako muž, protože já tak chápu morálku a životní pravidla. Takže ti budu říkat pořád stejně, i kdyby si pak byla modelka na obálkách modních časopisů. Pro mě jsi chlap a šmitec.
Tohle jsem pod tím myslela.

47 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 10:53

[45]: Chceš říci, že jsem nerozumněla podstatě problému? věděla jsem, že to povede k sociálnímu vyloučení, k deresím, k silným sebevražedným myšlenkám ...

Pokjud léčba vede k tomuto stavu- tak je špatná. Léčba má stav zlepšit a ne zhoršit.

48 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 10:57

[46]: To z něj nedělá pitomce. Má takové názory, je to jeho věc.
Měli bychom být k názorům tolerantní. A upřímnost se cenní. řekl to na rovinu, lepší než kdyby někdo na oko říkal, že je to v pohodě a ve skutečnosti nebylo.

Díky tkaovým lidem vím, že se otevřeně žít nedá a musí se vyřešit ženský vzhled a pak zmizet, aby nedocházelo k chybnýmu vnímaní.

49 Foxy Foxy | 30. srpna 2016 v 11:14

[46]: no, v tom případě je dotyčný prostě debil... S tim nic nenadelas... :( a pak je na uvážení, jestli s takovým člověkem ztrácet čas... Ale tohle může byt složitější... A ja nevím, o koho jde...

50 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 11:49

Trochu to začíná vypadat, že to všechno nějak řeším pro své pocity. Pravda je, že trochu ano a trochu ne.
Řeším zda je právně relevantní používat v psaném a mluveném jazyku rod, který je v souladu se stavem člověka, nebo více méně s jeho vzhledem.
No a řeším, co smím nebo nesmím napsat do oficiální korespondence nebo do právního dokumentu. Samozřejmě to že do kolonek "pohlaví" a "rodné číslo" napíšu údaje podle matriky je jasné. Zbytek dokumentu ale píši ve smyslu - "viděla, napsala, uzavřela ....".
Lidi a jejich vztah ke mě neřeším, ale spíše proto, že mě nijak zatím neovlivňuje. Psychicky je mi to totiž jedno, není to pro mě "zraňující", protože jde o ojedinělé případy.

51 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 30. srpna 2016 v 11:49

[37]:to jsou dvě otázky. jestli se dá misgendering, deadnaming, autování samo o sobě považovat jenom za chucpe, nebo jestli by to mohlo naplňovat skutkovou podstatu pomluva, ochr. os. údajů.
Kolegu v práci misgenderuji pravidelně(cishetero XY46 M), tak počkám až na mě dá trestnák a uvidíme ;))

po úřední změně máš jakous takous šanci aspoň v formální komunikaci vymáhat správný rod. zas bude těžko vysvětlovat, proč všem ženám píše na fakturu, pozvánky... píše paní a tobě pane. To už by na nějakou diskriminaci uhrát šlo.

52 Foxy Foxy | 30. srpna 2016 v 12:06

[50]: tohle bych fakt neřešila... Proste jsi žena, tak tak píšeš a mluvíš... :)

53 Johanka Johanka | 30. srpna 2016 v 12:06

Já teda nevím, ale oslovování druhého člověka je podle mě záležitost slušného vychování, případně dohody. V případě urážek pak samozřejmě ještě také občanského zákoníku. Jinak snad do toho stát jako instituce nemá co strkat frňák - stejně jako neřeší třeba jak držím příbor nebo jaké si beru spodní prádlo...

54 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 14:59

Musím říct, že mám úplně nový zážitek, který mě naplnil kusem naděje. I když je to zážitek z úřadu, kde jsem potkala moc fajn lidi.
Před hodinou jsem tam dávala změnu jména podle občanky. No a oni rovnou napsali takový papír (zkráceně a zjednodušeně) - paní Andreo ... Vzhledem k vaší probíhající léčbě Vás ode dnešního dne bude náš úřad oslovovat jako "paní", ačkoliv máte v OP uvedeno "M", s čímž souhlasí obě strany. <Podpisy>
Tomu se říká vyřešeno. Asi mám na úřady štěstí.

55 Kristýna Kristýna | 30. srpna 2016 v 15:45

[54]:
:-)
To je velmi nadějné, že ne úplně všude jsou spiklenci toužící odhalit a pronásledovat každou TS osobu. Někde se najdou i normální a empatičtí lidé. ;-)

56 Kristýna Kristýna | 30. srpna 2016 v 15:47

[43]:
Koukám, že kontext je stále beznadějný problém.

57 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 17:09

[56]: to samé říkám o tobě

58 Foxy Foxy | E-mail | Web | 30. srpna 2016 v 17:21

[55]:No, já si pořád myslím, že existuje něco jako Transwatch... určitě někdo ty informace sdružuje... :-) Ale možná ne... blbý je, že kdyby někdo chtěl, tak to s detektivním talentem fakt zjistit může... ale snad to nikoho příliš nezajímá... :-)

[54]: Tak to gratuluju k rozumnému úřadu (není to náhodou kousek od místa Všechromy? nechci jmenovat přesně...) - tohle klidně edituj... (jako smaž...)

59 TS TS | 30. srpna 2016 v 18:24

[32]: nebavím se o tom kdy sexuolog dá, ale kdy oficiálně může, když někdo dělal problém Entnerové že dává HRT před stanovenou půlroční dobou.

60 TS TS | 30. srpna 2016 v 18:44

[45]: ano, proto nesouhlasím když se říká že rychlost i jednotlivé kroky v přeměně si pacientka určuje sama.
ne, má jen určitý volný pohyb ve vymezeném prostoru.

61 TS TS | 30. srpna 2016 v 18:56

[50]: asi takhle, nevrtej se v tom a nech to plynout, dokud se v tom nezačne někdo vrtat za tebe. řekla bych že nezačne, a aspon částečně to pochopí velká většina, ale někdo třeba vysvětlení potřebovat bude. no zastřelit tě za to nemůžou.

62 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 18:58

[58]: Nevím zda myslíme na stejný úřad ale blízko docela je.
Je ale fajn když potkáte správné lidi. Někdo se prostě nepohne ani po výroku ústavního soudu a někdo je se zase schopen orientovat i podle precedentů a stávajících norem. Jsme prostě jen lidi.

Obojí chápu. Jediné co chápat nechci jsou lidi, kteří se naopak snaží využít cokoliv co je proti. Nechápu proč.

63 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 19:05

[60]: Tak tak. Zdá se že někdo to ale chápat nechce. Věty z manuálů typu - "Je třeba postupovat individuálně a podle potřeb pacienta..." - překládají striktně jako - "Pacient určuje postup a způsob léčky, protože sám nejlíp ví, jak na tom je".

64 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 19:07

Jinak, třeba tohle se vztahuje k tématu a zdá se mi, že je velmi dobře argumentováno.
http://eso.ochrance.cz/Nalezene/Edit/3328

65 TS TS | 30. srpna 2016 v 19:16

[63]: asi takhle.
já šla za doktorkou s jasnou diagnosou a s jasným řešením mého problému.
jenže, lékař do hlavy nevidí a potřebuje určitý čas na to jestli to tak skutečně je a i když třeba si je téměř jistý že skutečně je, co kdyby nebylo že, mohlo by být více škody jak užitku, lékař nemůže vědět kdo přesně za ním přišel, proto jsou tam pro jistotu ty určité postupy a kroky a časy dané. jistota je jistota a lidi a pacienti RŮZNÉ.

66 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 19:24

[63]: Pokud se tu požadují věci, které způsobují deprese, sociální vyloučení a pod. Tak je to špatné. Léčba nemá být ponižující

67 Transgendercz Transgendercz | Web | 30. srpna 2016 v 19:34

[60]: Velice omezený - hormonální léčba - "real life test" - operace

léčba ukončena - úřední změna povolena.

A to je prostě šílený omezení - operace je riziková šíleně. U intersexuality oepraci nevyžadují pro uřední změnu. To si má pak určit až sám člověk po tom, co už má znaný pohlaví.

i holky s geny XX mají vyvinutý penis někdy, ale pohlaví jim uznají i bez operace a pak až se rozhodnou. I naopak u kluků s geny XY a nevyvinutým penisem

Nikdo po nich taky nechce RLT...

U transsexuality by to mělo být podobné - "RLT" úplně zrušit. A řešit účinky HRT, jelikžo pak samozřejmě automaticky bude skutečný passing - a ne pseudo RLT s neodpovídajícím tělem kterým projde právě spíše transvestita .
Účinou HRT se i zamezí tomu, aby se do léčby nepopletli transvestité, kteří se v té roli "převlečeného muže za ženu" cítí velice super ve společnosti.

úřední změna kdykoliv, jakmile to bdue člověk chtít. Tak jak je to v civilizovaných zemích

68 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 30. srpna 2016 v 20:10

[64]:tak výhodu je, že tam ombudsman píše, že úřady vás musejí oslovovat v preferovaném rodě.

BTW neméně zajímavé je ten zbytek argumentace (osoba cítící se jako neutrální nechce M rodné číslo. ) nutnost sterilizace k uznání matričního pohlaví.
"...Přičemž podstupované riziko (operace) přímo souvisí se zlepšením zdravotního stavu. V případě změny pohlaví, respektive rodného čísla, však současná právní úprava spojuje otázku pohlavní identifikace a rodičovství, přestože se jedná o odlišné záležitosti. Osoby, které trpí nesouladem své pohlavní identity s vrozenými pohlavími orgány (trans lidé), jsou na rozdíl od cis lidí nuceni volit mezi změnou administrativního pohlaví a možností plodit děti. Podstupované riziko operace, navíc vedoucí ke zneplodnění, nijak nesouvisí se sledovaným zájmem, jímž v tomto případě není zlepšení zdravotního stavu, ale administrativní změna v evidenci obyvatelstva."

69 Andrea Andrea | 30. srpna 2016 v 23:34

[Šárka nezveřejněné komentáře]
Plně respektuji tvé právo na tvůj názor, tohle je ale můj blog. Určitě máš svůj a máš na něm právo zveřejňovat své názory jak potřebuješ.
Respektuj zase mě, že si tu chci povídat s lidmi na své témata a po svém.
Pokud sem dáš odkaz na svůj blog, ráda ho zveřejním (odkaz) a ráda si u tebe popovídám.
To je všechno.

70 Andrea Andrea | 31. srpna 2016 v 14:43

[68]: Rozhodně tu část která se týká oslovení asi začnu využívat. Alespoň nějaké stanovisko

71 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 31. srpna 2016 v 16:21

[70]: Výhodou je, že tam ombudsman víceméně právně závazně úřadům sděluje, že TG lidmi nejen můžou ale v podstatě musí mluvit v požadovaném rodě. Zvlášt když už na to mají od doktora "papíry na hlavu." Tohle se hodí vědět.
Asi se to dá omlátit o hlavu i nestátním institucím a spoléhat, že si nepřečtou, že nejsou dotčený subjekt. I když je logické, že když vás národní výbor oslovuje v F, tak by vás i Franta Vopička měl oslovovat v F.

Když to vezmu ultimátně, každého s XY46 (bez CAIS) oslovuji v M, tak se mnou asi nikdo nehne.

72 Foxy Foxy | E-mail | Web | 31. srpna 2016 v 17:44

[71]: No, vidíš... já každého oslovuji tak, jak chce... Lidi jsou pak šťastnější... (a dají mi, co chci... (ďábelský smajlík))

73 Andrea Andrea | 31. srpna 2016 v 20:53

[72]: Fakt je ten, že třeba v zaměstnání jsme to dnes, díky precedentům odjinud, vyřešili. Přece jen škola je státní organizace. No a to vlastně bylo dobře i špatně. Člověk nemohl čekat že se něco stane, když se stane, ale musí být na to "papír". Takže jsme papíry dali dokupy a udělalo se k tomu oficiální stanovisko.
Takže Andrea dnes vyšla jako článek v nařízení ředitelky školy a bylo jí přiděleno ženské "ona" v komunikaci. Něco jako když vyjdete v armádě v rozkazu dne. S tím mám bohaté zkušenosti. Tím je to hotovo.
Takže určitě svému zaměstnavateli za vstřícnost k TS osobám ještě poděkuji.

74 Foxy Foxy | 31. srpna 2016 v 21:50

[73]: aaa, koukám, že rozkazy a řády taky znáš.... A bylo to to město, které jsem psala ve zprávě autorovi?

75 TS TS | 31. srpna 2016 v 22:49

[73]: blahopřeji.

76 Andrea Andrea | 31. srpna 2016 v 23:34

[74]: Trochu mimo mísu - to je zase den, špatně jsem si upravila email v "poslat správu autorovi" a už tři týdny všechno padá do stoupy a já o tom nevím.
Díky Foxy za upozornění.
Všem se strašně moc omlouvám.

77 Andrea Andrea | 1. září 2016 v 0:07

[75]: Dík, je to fajn. Asi koupím šéfové čokoládu.

78 Vlaďka Vlaďka | 1. září 2016 v 11:45

[73]: Super!

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama