Holka nebo nic než holka

18. září 2016 v 18:24 | Andrea |  Aktuálně
Dnes jsem měla psát článek o tom, jak se změnil můj vzhled po osmi měsících na HRT. Moc z toho zatím není, protože je to spíše o fotografiích a venku prostě prší a prší. No a já mám jenom mobil a ten toho v šeru moc nevymyslí - tak šedý flek na tmavém pozadí. No a já fotky upravovat nechci, ať jsem taková, jaká jsem ve skutečnosti. Takže je to trochu čekání na to, až bude alespoň trochu světla.

Na druhou stranu mám alespoň chvilku času přemýšlet a psát. No a fotky budou třeba příští týden, až bude trochu světlo.

No ještě na úvod musím napsat jednu věc. Ačkoliv chápu, že celá problematika TS a související proměny je komplexní věc, budu se věnovat převážně tomu, co dělám a studuji já - psychické stránce. Ostatní věci, jako je medikace, stav fyzické terapie a dalších náležitostí v tomto článku vynechám a nechci se tím zabývat, byť to spolu souvisí.

První kontroverzní téma je téma - "vzhled a související HRT".


Musím říct, že dneska asi půjdu do dost kontroverze, protože na to mám náladu a za těch pár měsíců se ve mně i dost kontroverzních témat už nasbíralo. A taky to nebudu vůbec brát ze široka a naprosto schválně budu "vypichovat" okrajové a kontroverzní záležitosti a schválně to zjednoduším na trochu černobílý pohled.

Každá věc, do které se člověk pustí, musí mít pro něj nějaký význam. To že se pustíme do proměny, má pro každého z nás nějaký význam, který je společný a pak spoustu významů, které jsou často vysoce individuální. Možná tím prvotním významem, na kterém se asi shodneme všichni, je to, že pokud jsme ženy v sobě, prostě chceme být ženy i "zvenčí". Na tomhle se asi shodneme snad všechny, alespoň v to doufám. Možná je to ale to poslední, na čem se shodneme.

Co pro každého z nás znamená být žena, je asi dost k diskusi. Pokud čtu blogy, pokud čtu komentáře, co člověk, to jiný cíl a potřeba. Já mám ale i pocit, že očekávání taky hodně závisí i na tom, odkud jsme "vyšli". Tedy jaký byl náš předchozí život, co jsme dělali, čeho jsme dosáhly, co nás zajímá, jaké bylo naše okolí a desítky dalších věcí.

Mám pocit, že jsem potkala (černobíle) dva druhy žen, které začínají, jsou nebo už mají po přeměně.Jedny, které v těch zbylých záležitostech života byly spokojené a druhé, které nebyly spokojeny ani s tím ostatním co k životu patří.

První skupina to má o něco jednodušší. Má se totiž o co opírat a čeho využít a proměna jako by představovala jen dalších střípek (nebo spíše velký kus) do puzzle jejich života, který chtějí žít a to jak se chtějí cítit a cítí. Svým způsobem to má tahle skupina o něco jednodušší, i když i tady jsem už viděla následné tragédie jako ztráta zaměstnání, rodiny …
Dokonce tyhle ztráty mohou být velmi kruté, protože představují jejich jistotu. Nicméně pokud se jim život nesesype zcela, pořád nacházejí nějaké záchytné body, oporu a víru, že zítra bude líp. Tyto body jim i umožňují se vypořádat s negativními jevy v terapii, v tom co musí mnohdy od okolí zakusit, v tom co by chtěli být nebo i v tom, že si uvědomují, že někde je třeba i proměna jednodušší a medikace jiná.

No, a přestože je proměna asi to nejvýznamnější co mohou prožívat na osobní úrovni a to možná nejdůležitější a nejpotřebnější, co chtějí dát sami sobě pro svůj další život, pořád je to jen určitá část v celku jejich života a ne jediná věc na světě kterou prožívají. Dokonce mám pocit, že i proměnu prodělávají s určitým menším i větším nadhledem, i když to všechno někdy moc "bolí" nebo v minulosti bolelo.

Druhá skupina to má těžší i jednodušší, ale zcela jinak. Jednodušší možná v tom, že když nic nemám, těžko můžu něco ztratit. Svým způsobem má člověk větší volnost konání, protože ho nesvazují desítky vazeb a nutností, které musí vykonávat. Nejste začleněni do kde čeho, "snadno" můžete uvažovat o přestěhování a novém životě a souvisejících věcech. Alespoň pokud to umožňují finanční možnosti.

Mnohem těžší v tom, že když je proměna všechno, pak možná budu i chtít, aby mi všechno dala. Jenže tady je trochu kámen úrazu v tom, že proměna nás jen (nebo téměř jen) vzhledově změní do kategorie (z vnějšího vzhledu) - žena. A být "z vnějšku" žena, není pro spokojený život ani ta jediná a ani ta postačující podmínka. Pokud by byla, byly by všechny ženy na světě spokojené. Jenže ony všechny spokojené nejsou, stejně jako nejsou spokojeni všichni muži.

Spokojenost založená na jediném faktu - jsem žena - se možná povede Claudii Schiffer nebo Angelině Jolie, ale tomu zbytku rozhodně ne. Nicméně je fakt, že být krásné bychom si přály všechny, protože tohle k ženě patří. Jenže nebudeme většinou ani krásné ani dokonalé, protože ani všechny cis-ženy nejsou modelky. Takový je život.

Klidně tomu můžete přidat hodnocení spokojenosti cis-žen v osobní nebo intimní oblasti a zjistíte, že i tam je to velmi variabilní a rozhodně to není taky procházka růžovým sadem. Prostě v tomhle to mají ženy v životě o něco komplikovanější než muži. No a co s tím cis-ženy dělají?

No vzhledem k tomu, že nemají kam jít si stěžovat, příroda spíše mlčí a bůh je moc daleko, snaží se to sami nějak řešit, anebo si v životě hledají jiné priority a věci, pro které stojí za to žít a ráno vstávat. A tak cvičí, chodí na kosmetiku, pečují o svůj vzhled, mění stravovací návyky, hledají pro sebe lepší oblečení, peelingují tělo, kupují drahé krémy, podstupují plastické zákroky a desítky dalších věcí. Prostě na sobě pracují, protože jsou ženy a na ženské kráse se pracovat musí, pokud nejste dokonalá výjimka od přírody.

My TS holky procházející proměnou to máme trochu "jednodušší" ve stížnostech - pokud je být žena ten náš jediný TOP v životě. U každé z nás se to povede totiž různě a skončíme dost variabilně, jako normální cis-ženy. Jenže náš "stvořitel" - naše "příroda, bůh" (velmi zjednodušeně a nadneseně) - je lékař. A jestli nejsme takové, jaké jsme čekaly? A očekávání nás, pokud je proměna to nejvyšší v našem životě, jsou jen ta očekávání dokonalá! To nejbližší co je pak po ruce je náš "stvořitel".

Nejsme dokonalé ? - náš stvořitel je "bídák" i kdyby byl ze všech nejlepší a je třeba se s ním vypořádat. Co by cis-ženy daly za tuhle možnost, jenže ty ji nemají.

Nám ale stejně jako cis-ženám nic jiného nezbude, než se sebou začít něco dělat a vzít si v tomhle s cis-žen příklad, a to je dobrý příklad. Totiž výsledek sice na někoho hodit můžeme (neoprávněně / oprávněně, to je jedno), ale nijak nám to nepomůže. Prostě musíme se sebou něco dělat sami, i když možná ne vždy chceme.

Tohle je taková dodatečná věc, kterou jsem si postupně začala "mapovat" ve vztahu - holky/HRT/lékař - a k tomu jak různé holky hodnotí jeho průběh a metody.

Jinak diskutovat o dávkách a typech medikace a přístupu lékařů, není předmětem této úvahy a článku - chápu, že může pomáhat nebo i ublížit, ale to už jsme diskutovali jinde. Tady se dívám jen na osobní přístup.

Takže, některé to možná vidí tak, že mám-li v životě blbě a jsem po proměně, může za to jen a pouze lékař a šmitec. Za co opravdu může a za co nemůže, mě opravdu nezajímá. Může za všechno. Obhajoba sebe pak už jen volí odpovídající nástroje odsouzení a přenesení viny - "v ČR jsou všichni neschopní; jen pitomec používá šminky; chodit v ženském oblečení je TV, v Argentině ordinují i koku a kdybych ji měla, kde bych byla, no a kdyby mě estrogen přesunul tuk …".

Účel začne světit prostředky i vyjádření. Jak se pak vypořádáme s těmi, kteří tytéž problémy nesou o něco lépe, třeba i díky svému zázemí a lepší psychice? No jedna z cest je označit je za transky z vymytou hlavou zblbnuté lékaři. Tím se s tímhle pro sebe "vypořádáme" a jsme "v pohodě".

Prostě jsem se přestala po tom čase, kdy to všechno vnímám divit, že na počátku je zkoumána i psychická stabilita, rodinné zázemí, stabilita práce a osobní charakteristiky jedince. Musím říct, že s tím naprosto souhlasím a chápu to jako integrální součást terapie. Ne proto, aby to nějakou holku vyloučilo, ale kvůli často nutné a potřebné pomoci a stabilizaci osobnosti.

Proměna je dodatečná a výrazná psychická zátěž pro každého člověka, i když si to nepřipouští, nebo to dokonce popírá. No a ti co psychickou stránku popírají, těch bych se bála v terapii asi nejvíc.

No a druhé velké téma je SRS. Téma ještě kontroverznější než HRT. Nechám si ho ale na příště, aby článek nebyl dlouhý.

Andrea
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Foxy Foxy | 18. září 2016 v 19:01

Škoda, že tu není tlačítko přidat karmu, jako na idnes... :) Jinak dobrý článek!

2 Andrea Andrea | 18. září 2016 v 19:17

[1]: Dík, fotit se nedá a tak jsem si řekla že začnu psát i články ze svého oboru, i když to není třeba úsměvný příběh nebo výběr botiček.
Díky

3 Vlaďka Vlaďka | 18. září 2016 v 20:04

Tak já patřím samozřejmě do té první kategorie. Většinu činností, které jsem provozovala dříve a které mě naplňovaly, tak u těch budu neměně zůstávat i v nové roli. Hodně v tom hraje roli i okolí přátel.

4 Andrea Andrea | 18. září 2016 v 20:18

[3]: To je super, tohle prostě pomáhá. Nicméně, i my z této kategorie, by jsme chtěli být dokonalé holky taky, ne? Život by se stal ideálem.

5 Vlaďka Vlaďka | 18. září 2016 v 20:38

[4]: Já mám trošičku výhodu v tom, že většina těch činností spadá do "umělecké" škatulky, tak to by ke mně mělo bez problémů sednout.

6 Andrea Andrea | 18. září 2016 v 21:17

[5]: Tak to tuhle výhodu nemám, moje činnosti moc umělecké nejsou. Na druhou stranu jsem tak zaměstnaná, že na nic nemám moc čas.
Někdy ani na ty negativní věci, co nám lidi dávají "vyžrat". Když vím že mě za chvíli někdo někde čeká a zase něco chce, mám v hlavě jiné věci než blbost některých lidí.
Držím palce v "umění", to bych chtěla umět někdy taky.

7 Vlaďka Vlaďka | 19. září 2016 v 0:06

[6]: Děkuji. Např. strašně ráda maluju, kreslím, i když na to taky nemám už tolik času jako dřív. Možná někdy hodím pár svých výtvorů na blog.

8 anita angelb anita angelb | 19. září 2016 v 11:43

andrejko ..
dulezita je tva duse a ne vzdy
hezka je automaticky  hodna;)
a schazi ti jenom ofina
jelito :)  ..
no neva hlavne at jsou zackove
spokojeni:)
a nedavas 5 Tky:)
ses ucitelka ZS nebo VS?
nenapsalas..
proc neucis deti 7-10 ?
NEZAPOMEN ZE V  STREDU MA
NAROZENINY NEJ HANKA
NEJZNAMEJSI Z HANEK.
PRIPAJIM SE I JA..
ANITA ANGELB+
VSE NEJ HANKO F.!!!!

9 Andrea Andrea | 19. září 2016 v 14:25

[8]: Dík anito. A druhý komentář jsem smázla. Žádný napadání jiných tu nechci.

10 anita angelb anita angelb | 19. září 2016 v 14:34

[9]: ja ze napadam? ? a koho?
nemam pocit zebych napsala
neci jmeno?;) mozna se ti
zdalo.;)))
no BERU V POTIZ OK.
NAPADAT A MIT HUMOR ALA
ADAMSOVCI JE ROZDIL
ANDREJKO.
JA MAM TUMOR I HUMOR
DOUFAM ZE ROZUMIS.:)
dekuju.

11 Kristýna Kristýna | 19. září 2016 v 15:08

Pěkný článek.
Nějak nemám co dodat. :-)

12 TS TS | 19. září 2016 v 17:30

[7]: jj by bylo fajn.

13 anita angelb anita angelb | 19. září 2016 v 20:48

potkaji se dva sneky. no druhej
beze ulity skorabky.
CO SE STALO PROBOHA?
ALE NEZAPLATIL JSEM CINZY
NAJEM A VYSTEHOVALI MNE:)
©
Tenhle vtipek na displeje
vasich mobilu prineslo
RADIO MOTOL BY ANITA
ANGELB
damy a panove anita
prave opousti blog. dekujeme
a dobrou noc
# 2016

14 anita angelb anita angelb | 19. září 2016 v 23:04

VYZVA TOBE ANDREJKO

A CO SKUPINA JAKO JA
TREBA NEMAM POCIT
ZE BYCH BYL TADY NA
TOM NEKDO STEJNE
A PROSEL TYM.
O TO JDE A  CO HOLKY
ZP?
maj se vycpat?
zvednes rukavici
co jsem hodila?
o to mi jde nejvic ze
vseho.

15 anita angelb anita angelb | 21. září 2016 v 10:53

SPECIALNE PRO TVUJ BLOG..

pro vsechni holky pobliz
seifertove a u rajske zahrady
ENTER THE BUILDING
HAPPY BIRTHDAY HANKA
FIFKOVA.
dekuju ze jsem smela
taky byt a ze diky hance
mam i ja..
za vse a moznost.
moc to znamena pro mne.

prosiiiiiiim andrejko
jeste vam nedochazi...?
®2016

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama