Neschopná se oblékat

8. září 2016 v 11:01 | Andrea |  Aktuálně
Dnes, asi tak za dvě hodiny, vyrážím na jednu povinnou akci. Prostě mám v rámci studia povinné symposium, tak tam prostě musím a šmytec. Jenže co se mi nestalo. Člověk by řekl, že můj problém bude spočívat spíše v tom, že jsem tam nikdy ještě nebyla sama za sebe a tak můj největší děs bude v tom, že tam poprvé jedu jako normální žena.
Jenže můj největší děs je, že nevím, jak se slušně a úměrně obléct na takovou oficialitu a vlastně ani nemám žádné věci toho typu. No a tak mě to znovu dovedlo k úvahám na téma oblečení u TS lidí.

Na počátku, některé z nás vyhodily všechny mužské věci a nakoupily kde co jiného. To jsem sice udělala taky, ale nakoupila si většinou takový jednoduchý unisex. Spíše ale vycházkový než do společnosti. Samozřejmě jsem měla i úlety, něco co se mi strašně líbilo, ale vlastně to hezké ani nebylo, jen to bylo spojeno vzhledem s ženskostí.
Několik takových kusů jsem měla taky. Nikdy jsem je ale neměla příliš na sobě. Prostě proto, že než se změníte, obléct si něco hodně ženského k mužskému tělu a tváři vás v zrcadle spíše vyděsí a jít s tím ještě ven, mě ani nenapadlo.

V průběhu HRT si ale začnete nakupovat přece jen docela normální věci. Ono vám ani nic jiného nezbude. Pokud budete chodit v unisexu, i to má své pravidla a pokud si pro jistotu pořídíte nějaké "pytle", abyste nebyla nápadná, nápadná naopak budete. Několikrát se mi třeba i stalo, že přišli lidé, které znám více a osobněji, a řekli - "Andreo, nic ve zlém, ale oblékáte se fakt je do jednolité černé a šedé, a už vám to fakt nesluší. Chtělo by to nějakou barvu a trochu ženskosti".

Postupně jsem začala chápat více jednu věc. Na začátku terapie nebo před ní probíhá často debata, co by si holky na sebe chtěly oblékat, co se jim líbí, když se na sebe pak kouknou v zrcadle. Debata a úvahy které jsou možná ideově blízké TV, i když TV určitě nejste. Prostě, změna oblečení ke změně identity nějak patří, protože oblečení patří v naší společnosti mezi identifikační znaky pohlaví. Jenže jakmile začne probíhat v rámci HRT změna vaší vizáže, dostanete se k témuž, úplně z jiné strany.

Najednou přestanete v unisexu vypadat vždy dobře. Ne že by unisex nebyl fajn, i cis-ženy jej využívají oprávněně plnou měrou, jenže všude se nehodí. No, a když se z něho stane šedočerné "unylé" pravidlo, vypadáte dost blbě. Takže chtě nechtě musíte začít nakupovat malinko pestřejší a ženštější věci. Zajímavé je, jak se stane z původního přání - být i vzhledově žena vším včetně oblečení, nutnost.

Takže nakoupíte trochu na ven, trochu na sport, trochu do práce, přidáte nějaké nenápadné boty, kabelku a tašku a nějak se s tím vypořádáte. Krajkové růžové úlety vynecháváte už dávno, člověk preferuje především pohodlnost a praktičnost. Nicméně určité vhodné podtržení ženskosti se asi nevyhnete. Jen se to dělá jinak.

No a pak jednoho dne musíte někam, kde jde o nějakou společenskou akci, kde musíte být oblečená na úrovni. A jste úplně v trapu. Hezky oblečená žena do společnosti jsem ještě nikdy nebyla a nevím, jak to vlastně vypadá. Tedy vím, vím jak vypadala máma, teta, přítelkyně … jenže mám pocit, že já potřebuji oblečení více formální.

Takže zabrouzdáte na internetu a módních časopisech na téma "formální oděv pro ženu do společnosti". No a dostanete dvě skupiny věcí.

Za "a" - společenské šaty!!! Nemám a zatím jsem ani neměla a vůbec nevím, kde bych nějaké úměrné narychlo sehnala. Navíc, už jsem se sice dost změnila, ale na společenské šaty nemám jednoznačně a to bude chtít ještě čas. Jo a peníze a tisíc různých doplňků. A vkus - protože jde o společenské šaty a ne přehlídku svádění nebo nemravnosti. Takže nic. Tak za rok možná a začnu šetřit.

Za "b" - kalhotový kostým!!! Jo to je ono. Univerzální, nenápadné a slušné. No a opět žádný nemám a tak rychle ani neseženu. Přece neutratím peníze za něco, co si koupím ve spěchu a bude na nic. Když se ale podíváte na ukázky, hned je vám jasno ještě mnoho dalších věcí. Tenisky a baťůžek si k tomu fakt nevezmete. No a mít vhodný top je dost nutné. Košili pod to taky moc nestrčíte.
Bez vhodných náušnic, něčeho nenápadného na krk, rozumné kabelky, nenápadných lodiček, slušného líčení a vhodně upravených vlasů to taky nepůjde. Pane bože, chci být chlap!!!! - asi určitě ne, ale některé věci jsou jednodušší. Ženská musí vypadat jako ženská a na to je prostě víc nároků.

Nemám prostě nic, co bych potřebovala. Ne tentokrát proto, že bych měla nějakou mánii běhat v botičkách a sukýnkách, ale proto, že je to společenskou normou pro daný typ akce vyžadováno. No a nějaký mužský oblek si fakt už dát nemůžu - jedině tak na sněm radikálních feministek a tam nejedu.

Řešením budou nějaké černé kalhoty a vhodný vršek a nějaký svetřík, boty na drobném klínku a šmytec. Co mám, to mám. A budu se muset nad sebou a stavem svého šatníku výrazně zamyslet.


Andrea
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Erin Erin | E-mail | 8. září 2016 v 12:36

Ahoj
Iba kratko:
Ak existuju fotografie z podobnej ci rovnakej akcie tak sa inspiruj z nich.

2 Šárka Šárka | 8. září 2016 v 13:12

to vím moc dobře a rozumím ti :-)

to oblékání se a kombinování do dámských hadrů to je fakt něco

musíš mít i dost prachů pořád něco dokupovat

matka mě ještě dokáže "podpořit" tak že mi řekne že chodím děsně, strašně oblečená, pak jsem to oplakala....

ani nevím jak bych se měla oblékat, když si nemohu koupit to co bych chtěla a to co se mi líbí

a tak nosím hlavně levné věci ze sekáče nebo oo vietnamců či z výprodeje a podle toho to vypadá

na společenské akce kde je hloupě vynucován jakýsi dress kod proto raději vůbec nechodím a nevyhledávám vůbec takové akce,

ideální je pro mě léto, oblečení minimální, jedny šaty boty a kabelku a tak bych to brala celý rok kdyby tady bylo teplo,
vycházkové oblečení do města či na rockový koncert není problém, problém jsou dress kody v různých firmách a státních institucích, a pak třeba  divadla, plesy, některé restaurace a další dres kodové akce

líbilo by se mi na takové akce chodit, kdyby mě někdo na ně oblékal :-D

sama to moc neumím a nemám ani potřebné to "snobské"  či vhodné značkové předražené ženské oblečení

myslím si o tom své,
hlavně že oděvní a módní trh s dámskými hadry roste, zazobanci a snobové tady bohužel jsou, a jsou za ty společenské luxusní hadry ochotni utrácet když ty prachy na to mají

Nejlepší by bylo chodit nahá.

3 Šárka Šárka | 8. září 2016 v 13:39

Vyžadovaný dress code vnímám jako obtěžující bullshit, který je prospěšný převážně oděvnímu a módnímu průmyslu.

4 Zita Zita | Web | 8. září 2016 v 17:03

ad "a" - Neboj se toho, když jsem poprvé vyšla mezi lidi v novém, měla jsem na sobě dlouhý černý šaty a blond paruku. Jinak ale samozřejmě plně soucítim s finančním problém obřího množství nutných doplňků.

5 Kristýna Kristýna | 8. září 2016 v 17:28

Ona je i otázka, co to je ve skutečnosti unisex. Dřív jsem to nijak neřešila, ale v souvislosti s podobnými úvahami a diskuzemi, ve kterých se tento termín objevuje, jsem došla k poněkud radikálnímu názoru, že to je jen marketingový termín výrobců, jak ušít s co nejmenšími náklady nějaký pytel, který navlečou na obě pohlaví a hlavně na všechny typy ženských postav. V podstatě jde ale o pánské oblečení.

6 Vlaďka Vlaďka | 8. září 2016 v 18:31

člověk právě postupně naráží na situace, kdy potřebuje dané oblečení a zjistí, že vlastě v téhle kategorii nic nemá. To se mi stalo třeba minulou zimu, kdy jsem měla nakoupeno pár svetříků a když zima přišla, najednou jsem si uvědomila, že vůbec nemám zimní boty a bundu :-) Ale zase v některých věcech jsem popředu - třeba mi ve skříni čekají černé společenské šaty na ples do budoucna. Co se týče unisexu, ten jsem vlastně pořádně ani nenosila, nevím, jestli by mi to vůbec slušelo. Každopádně článkem jsi mi připomenula, že bych si opravdu měla trochu upravit šatník do univerzálnějšího stylu, protože když se do něj podívám, je to: šaty, šaty, šaty, sukně, šaty, šaty, sukně, sukně šaty, sukně, kalhoty (kde se tam vzaly?), šaty, šaty .... :-D

7 Hanka Hanka | 8. září 2016 v 19:31

Holka,
Tobě chyběj kámošky! :D

8 Kristýna Kristýna | 8. září 2016 v 21:24

[7]:
Pravda, něco si jednorázově půjčit od kámošky je elegantní řešení.

9 Vlaďka Vlaďka | 8. září 2016 v 21:26

"...a tak nosím hlavně levné věci ze sekáče nebo oo vietnamců či z výprodeje a podle toho to vypadá..."

To zase pozor! V sekáčích se dají koupit kolikrát hezčí a luxusnější věci než nově z obchodu.

10 TS TS | 8. září 2016 v 21:49

[5]: unisex nemusí být pytel a nebo nebarevný, jen je to něco co si může v klidu obléci ženská a i trochu odvážnější chlap. nesmíš koukat po tom čemu říká unisex výrobce, ale co jako unisex vnímáš ty. můj unisex se skládal prakticky výhradně z dámského oblečení.
unisexem nazvané oblečení od výrobce či prodejce je prostě pánské, které si může obléci i žena, takže většinou blééé.

11 TS TS | 8. září 2016 v 22:01

[2]:

[9]: no jasně, proč by holka v oblečení ze sekáče nemohla vypadat k světu, nakupují tam i světové modelky. kolikrát se dá kápnout na úplně nebo téměř nové věci a značkové, proč platit pět tisíc když to takhle koupím za dvě stovky, někdy i za pádo. i od Vietnamců už jsou dnes některé kousky hezké, stejně to často šije Čína na jedné lince pro nějakou značku. zase není pravda že se nedá obléci vkusně a hezky za pár korun, jen to chce trochu hledat.

12 TS TS | 8. září 2016 v 22:36

[5]: jinak do ´´unisexu´´ se dá obléci od hlavy až k patě.
kalhotky slipového střihu, nebo takzvané bokovky s krátkou nohavičkou, dámská tílka bez krajky s širšími ramínky, rifle téměř každé které jsou bez ozdob, trička bez velkého výstřihu a květinového vzoru taky ok, svetry pohoda, bundy na zip taky nejsou problém , a tenisky či zimní kozačky bez podpatku sportovního střihu se taky dají nejít. i unisex může být celkem vkusný a dnes ho vlastně ženy nosí celkem často.
holku v tričku a riflích potkáte častěji než v šatech.

13 Šárka Šárka | 8. září 2016 v 22:49

[9]: než něco přijatelného za hadr najdeš v sekáči tak tam strávíš mládí, vlastně i stáří :)

za ten obětovaný čas a trpělivost by to tam museli rozdávat zadara

14 TS TS | 8. září 2016 v 23:29

[13]: tak u nás máš třetí den v týdnu kus za 10kč a taky najdeš.
u nás je to teda většinou na ramínkách, mě hledání neva, mě to baví.
jen kdyby to bylo doma kam dávat.

no ale když nechceš trávit čas hledáním, vezmi pár tisíc a jdi do butiku.

15 Vlaďka Vlaďka | 9. září 2016 v 0:00

[13]: Ještě jsem nebyla v sekáči osobně, s tím nemám zkušenosti, ale co kupuji ze second handů na internetu, tak se dají najít hezké věci bez problémů.

16 Erin Erin | E-mail | 9. září 2016 v 6:02

[13]: suhlas.
sice lacne ale opakovane pokusy o kupu v sekaci dopadli nafigu.
Radsej nieco vy vypredajoch ale kvalitne oblecenie.
Zaklad je kombinovat a mat poradkynu ktora kriticky zhodnoti Ano nie.
mama, sestra, priatelka, kamaratka, kolegyna napr.

Mne napr pomohla dcerka priatelky.
12 rocna holka ale slusny cit na to co mi ide a co nie.
A cierna a seda a tmave farby? obcas :-)
Ale skor nieco farebne a kombinovat.
paaa

17 Šárka Šárka | 9. září 2016 v 16:28

[14]: mít peníze, tak jasně že si vyberu něco líbivého slušivého a padnoucího v obchodě bez toho abych se zdržovala tři nebo více hodin v second handu

jaksi je mi líto času ale i peněz kterých je navíc velmi málo, kvůli složitému oblékání

18 Andrea Andrea | 9. září 2016 v 17:06

Máte holky moc hezké komentáře, já jsem ale na symposiu a není tu ani pořádný signál mobilu (WIFI vůbec), tak neodepisuji. Alespoň občas zvládám alespoň zveřejňovat.
Všechny jinak zdravím a nějak jsem ten společenský večer ustála. Černé kalhoty a vínová halenka, černé balerýny.
Jinak je zajímavé být na symposiu mezi cca 150 psychology ako sama TS holka, co ještě není dokonalá holka. Možná napíšu nějaký článek, ještě nevím.
Mějte se všechny moc hezky

19 TS TS | 9. září 2016 v 17:24

[16]: a proč by proboha nemohlo být v sekáči Kvalitní oblečení, ono tam kvalitní značkové je.

20 TS TS | 9. září 2016 v 17:35

[18]: to je pěkné, takový důkaz pro některé / jak to říct a neurazit, radši nijak/ že TS je jako chřipka, prostě si nevybírá.

21 Johanka Johanka | 9. září 2016 v 17:53

Hmm, nekonfekční postava jako chlap (příliš subtilní, všechno je mi buď široké nebo krátké), nekonfekční postava jako ženská (asi bych čouhala i mezi basketbalistkami). Ještě že vím o šikovné švadleně a něco zvládnu spíchnout i sama...

22 Vlaďka Vlaďka | 9. září 2016 v 18:43

[18]: Baleríny mám čtvery, podle mě se hodí skoro ke všemu. Úžasné botky, mé oblíbené.

23 Šárka Šárka | 9. září 2016 v 22:42

[18]: to musí být fakt zajímavé, to jak tě asi vníma 150 chlapů, kteří nejspíše ví, to že řešíš přeměnu z muže na ženu

24 TS TS | 9. září 2016 v 23:44

[23]: zrovna psychologové by to trochu chápat mohli, i když i u těchto se může vyskytnout ta ´´chlapská blbost´´.

25 TS TS | 9. září 2016 v 23:49

[22]: to je právě to, já mám moc úzkou nohu, takže všechny balerínky bez pásku mi padají z nohy, nepadají mi jen ty co tlačí. dokonce jsem jedny kožené pololodičky polobalerínky musela vracet, co krok to vyzutá bota. lodičky jsou naštěstí užší, ale taky ne všechny.

26 Kristýna Kristýna | 10. září 2016 v 6:09

[23]:
Psycholog je označení profese, tedy to o genderu dotyčné osoby nic nevypovídá a asi tam nějaké ženy byly.
Jinak ne každý se bude zabývat TS, psychologie je poměrně pestrý obor, takže reakce na TS mohou být různé, i když asi ne úplně extrémní.

27 Kristýna Kristýna | 10. září 2016 v 11:33

[25]:
Co by za tu úzkou nožku daly ženy v našem rodě. Všechny vypadáme v balerínách jako kachny. Jedině kdy to vypadá OK je s oblečením ála 50. léta s těmi nadýchanými sukněmi. A na to mám zase moc hubený nohy.

28 Vlaďka Vlaďka | 10. září 2016 v 13:43

[25]: U lodiček zase bývá dost úzká špička, to mě pak tlačí prsty.

29 Andrea Andrea | 10. září 2016 v 22:01

[7]: No asi si nějaké bližší kamarádky skutečně budu muset konečně pořídit.

30 Andrea Andrea | 10. září 2016 v 22:02

[27]: No já mám nožku 41 a to je docela dost. Ale většinou se na to boty koupí

31 TS TS | 10. září 2016 v 22:08

[27]: nojo, byli to kožené boty české výroby, řekli mi že dělají rozšířenou velikost a potom tenhle standard, že zůžené velikosti nedělají.

takže taky žádná výhra.

nechala jsem si poslat balerínky z bonprixu a co myslíš. no jasně že mi nedrží na noze.

32 TS TS | 10. září 2016 v 22:14

[30]: jaký dost, ženský standard končí u 42, potom jsou nadměrné, štastlivko.

já se v botách motám mezi 41 až 43, jak která bota.

33 TS TS | 10. září 2016 v 22:17

většinou to mám tak, ty co jsou mě na šířku jsou mi malé, ty co jsou mi akorát jsou moc široké. hledat střed je vážně umění.
u šněrovacích bot to je jedno, ty aspom nepadají z nohy.

34 Andrea Andrea | 10. září 2016 v 22:32

[32]: No mě taky všechny 41 nesedí. Některé potřebuji 42. Jo a máš pravdu, vím že jsou na tom některé holky hůř

35 Andrea Andrea | 10. září 2016 v 22:34

[26]: Jo a Kristýno máš pravdu. Ženský tam byly stejně zastoupené jak muži.

36 TS TS | 10. září 2016 v 22:45

[34]: slyšela jsem 46 atd. tomu říkám problém. i tak se dají koupit, ale doufat že koupíš to co se ti líbí, ani náhodou.

ale je fakt že někteří výrobci trochu zamrzli a některé boty dělají ještě pořád do vel 41.

třeba Bata, takové krásné balerínky a s páskem, letošní model, ptám se na vel 42, jé to ne paní, větší jak 41 nemáme.

37 Kristýna Kristýna | 10. září 2016 v 23:29

[31]:
Propána, co to máš za úzkou nožku? Bonprix je pověstný úzkými botami.

38 Johanka Johanka | 10. září 2016 v 23:36

No já mám 45... Ale taky se nechají sehnat hezké kousky, bude v čem chodit... :-)

39 Kristýna Kristýna | 10. září 2016 v 23:37

[32]: [34]:
Koukám, že jsem na tom se svými 40 a kousek ještě dobře. Vlastně si v dámském vyberu lépe než v pánském, kde jsem na dolní hranici a boty se mi líbí tak jedny z 1000. Trochu kecám, protože v mé velikosti jsou k dostání tak troje pánské boty za rok.

40 TS TS | 10. září 2016 v 23:40

[37]: ti říkám, žádná výhra.

41 TS TS | 10. září 2016 v 23:43

[38]: tak hlavně že víš kde. to je fajn.

hele v nejhorším to jistí styl pank, koupíš kanady a hotovo.

jen vtípek.

42 Vlaďka Vlaďka | 10. září 2016 v 23:44

[34]: U bot je to totiž tak na houby, že každý výrobce měří jinak. Já normálně kupovala z internetu botky 41, všechny byly fajn a pak jsem se spálila na balerínách, které byly označené jako 41, ale moc tlačili, tak jsem je změřila a měly o 1cm kratší stélku oproti všem 41, co mám. Od té doby už budu botky kupovat jen přímo v obchodě.

43 Šárka Šárka | 11. září 2016 v 0:09

[20]: jistě, měnit pohlaví patří jen těm vyvoleným :-)

44 Šárka Šárka | 11. září 2016 v 0:14

[28]: mučíci nástroje v podobě některých dámských bot, to není pro velké nohy transgender slečen vůbec vhodná volba,

trpět v dámských lodičkách je jako mučení "španělskou botou"

Lodičky jsou pro útlé malé cisgender nožky a ne pro pánské brutální nohy, pardon transgender nohy

45 Vlaďka Vlaďka | 11. září 2016 v 16:14

[44]: Tak lopaty dole opravdu nemám. :-D

46 TS TS | 11. září 2016 v 17:24

[43]: já nevěděla že to bereš tak, že jsi vyvolená.
já TS beru jako hold pořádné neštěstí v životě, a jestli jsi, či být nechceš si nevybereš. prostě ´´máš babu´´.

47 TS TS | 11. září 2016 v 17:28

[44]: já teda nevím jak ty, ale já mám lodičky a aby mi nepadali, musela jsem do nich dát polovložku. jako vždy jsou široké.
a to jsou značkové Německé kožené, žádný šunt.

48 TS TS | 11. září 2016 v 17:35

[42]: pozor nejen každý výrobce, ale někdy i různé střihy od jednoho výrobce se úplně neshodují velikostí.  ona se fakt má každá bota zkoušet a u dámských tohle platí dvojnásob.
jenže ono to vždycky nejde.

je i dost cis holek co mají problém na sebe sehnat boty, vůbec v tom nejsme samy.

49 Johanka Johanka | 11. září 2016 v 19:35

[41]: Já když už, tak radši steampunk :-)
http://tinyurl.com/jehnqsc

50 TS TS | 11. září 2016 v 20:33

[49]: ty velikosti jsou stejné jako ty ceny.   hooodně velké.

to jo, v těchto cenách už se koupit dá, to já vím.

51 Vlaďka Vlaďka | 11. září 2016 v 21:09

[48]: No právě. Já dokonce, co jsem byla naposledy v Praze, tak jsme s jednou kamarádkou nakupovaly botky v obchodě. Já zkoušela asi 20 bot a vždycky to bylo tak, že 41 mě tlačily a ty samé 42 mi létaly na noze. Jsem myslela, že mě klepne. Pak jsem konečně trefila 41, co sedí perfektně. Opravdu už budu jen zkoušet, zkoušet a zkoušet. Naslepo už nic.

52 Šárka Šárka | 11. září 2016 v 21:19

[45]:  mám velikost 41 někdy 42, ale lodičky jsou nepohodlné , nedá se v tom chodit, tlačí v tom nohy, trpí tím prsty a nehty, je to nenositelné

ničí to nohy

možná tak na focení a natáčení porna a erotiky jsou lodičky vhodné dobré :-)

53 Šárka Šárka | 11. září 2016 v 21:26

[46]: bylo myšleno ironicky :-)

samozřejmě být transgender MtF je peklem na zemi

54 Šárka Šárka | 11. září 2016 v 21:32

[47]: nosila jsem zpočátku lodičky abych si dokázala jak moc jsem žena, ale po několika pokusech a zničených nohách a nehtech jsem  s tím přestala.

za mě, lodičky sice hezky vypadají, jsou však nepohodlné, ničí nohy

pokud jiní preferují nepohodlí, nepříjemnou bolest a poničené nohy, je to v pořádku, ať si ty lodičky nosí

55 Šárka Šárka | 11. září 2016 v 21:36

[49]: v případě vyhlášení válečného stavu budou podobné boty ideální a k nezaplacení

http://www.emp-shop.cz/art_324189/

56 Vlaďka Vlaďka | 11. září 2016 v 22:30

[52]: I lodičky můžou být pohodlné, ale u nich (oproti jiným botkám) je opravdu nutné trefit se naprosto přesně do velikosti a střihu.

57 TS TS | 11. září 2016 v 22:57

[52]:

[54]: jj dokazovat si ženskost maximálně ženským, některé holky fakt trošku ze začátku ´´blbnou´´.

ale fakt záleží na botě, ony ti některé padnout můžou. známá třeba byla tak zvyklá na lodičky na vysokém podpatku/ dělala sekretářku/ že v normálních pohodlných botách jí bolely nohy. docela jsem nechápala.

prostě záleží na dobrém střihu na určitou nohu.

ale po nákupech bych v tom taky nelítala.
to je spíš sednout do auta a popojet někam kde chceš být elegantní.
jj na sexy hrátky taky dobrý. co naděláš když je muž na ženě miluje.

58 TS TS | 11. září 2016 v 23:01

[56]: jj nějak jsem k tvému komentáři došla až ted.

ty fakt na slepo ani náhodou a chce to opravdu kožená, ty povolí a vytvarují se podle nohy,takže párkrát můžou trochu někde tlačit než pěkně povolí.

59 TS TS | 11. září 2016 v 23:06

sním či bdím.
všimli jste si, tady se řeší a povídá o normálních věcech, to je nějaký podezřelý.

to už jsem dlooooouho nezažila. no snad to vydrží i do budoucna.

60 Johanka Johanka | 11. září 2016 v 23:48

[55]: Díky za inspiraci, ale kvalitní pohory, vhodné i pro krizové situace, už vozím permanentně v autě. :-)

61 Andrea Andrea | 12. září 2016 v 11:08

[59]: No musím přiznat, že mě to taky překvapuje, ale moc příjemně. A komentáře jsou konečně čitelné.

62 Kristýna Kristýna | 12. září 2016 v 17:50

[59]:
To bude tím konečně pořádně letním počasím. Sluníčko má blahodárný vliv na duši.

63 Johanka Johanka | 13. září 2016 v 18:41

[62]: No nevím, slunce žárem nadskakuje a z člověka pot jen leje, zatímco duše úpí někde vzadu. Viděla bych to tak, že se v tom vedru už není na hádky energie... *<:o)

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama