Terapie sem, terapie tam

28. listopadu 2016 v 20:59 | Andrea |  Aktuálně
Tenhle článek asi nebude moc čtivý a taky asi nebude pro mnoho lidí moc pochopitelný. Fakt je ale ten, že jsem se vrátila opět z výcviku a ten mi opět dal mnoho podnětů a úvah. Jak o sobě, tak o jiných, tak i o problému identity. Fakt je ten, že mám za sebou teprve cca polovinu svého pětiletého studia, ale už teď se mi vynořuje mnoho věcí. Takže do toho.

Vyprávět toho nemůžu moc, protože samotný psychoanalytický výcvik je neveřejný a váže se na něj mlčenlivost. Ne, protože by se tam dělali nějaké tajné věci, co nesmí vědět veřejnost, ale protože pracujete s lidmi a jejich vnitřním "já" a nikdo by si nepřál, aby se o něm mluvilo. Nicméně jednoho dne jsme vytáhli "na přetřes" i problém identity a související analýzy. Nebudu úplně přesná, ale co mě u toho šlo hlavou?

Prostě člověk má v životě pár opěrných bodů, tím se zabývá kus psychologie a já to nechci rozebrat přesně, ale -> jeden z nich je například rodina a s ní související rodiče a druhý je třeba naše identita. Ta má hodně složek, složek kdo jsme, ale jedna z nich je, zda jsme žena nebo muž. A nejen co jsme, ale i to, co nás na základní úrovni mužem nebo ženou činí.

Pokud se budete bavit například s muži, postupně si všimnete (i když nepřečtete jedinou odbornou knihu), jak definují svoji mužskou identitu. Jedna z věcí, které si postupně uvědomujete, je i to že ke stavu muž patří, u cis-mužů, i nějaká schopnost mít děti ale hlavně být jako muž v intimní oblasti. Nakonec tohle je živná půda pro všechny možné přípravky typu "Clavin" a podobně. Ztrátu této schopnosti nesou muži velmi nelibě, což je velmi pochopitelné.

Nicméně si začnete postupně všímat ještě jedné věci. Nejen že by ztrátu schopnosti "být intimně muž" nesli velmi negativně, ale tento určitý strach se promítá i do jejich podvědomí. Zkuste třeba před muži použít slovo "impotence" nebo dokonce "kastrace". V podstatě vyvoláte děs u zúčastněných mužů, i když se jich to nebude nijak přímo týkat. Tohle je nejen velmi hluboká vědomá reakce, kterou jsme schopni nějak ovládat, ale i velmi silná neovladatelná reakce v lidském podvědomí, kterou vůbec schopni ovládat nejsme.

Když to trochu zjednoduším (a kolegové z oboru mi prosím prominou), už jen to že se cítíte jako holka a postupně směřujete přes HRT k SRS, může vyvolávat u mužů docela silný podvědomí stres, který se může prezentovat vědomou agresivitou, modelovanou vlastním nevědomým strachem ze ztráty vlastní mužské/mužné identity.

Když to o vás dotyční nevědí, vnímají vás jako ženu a pak se to dozví, může to být děs ještě horší. Začne fungovat nevědomí řetězec děsivých obav "ztráta mužství -> ztráta mužného vzhledu -> náklonnost jiných mužů -> jiný muž a intimita …", prostě řetězec nevědomého děsu.

No a pak se divte, že na vás dotyčný slovně nebo fyzicky dokonce zaútočí. Není se vlastně, z hlediska psychiky, vůbec čemu divit. My holky totiž směřujeme velmi často k SRS, tedy k pomyslné "ztrátě" mužství, což naplňuje muže v podstatě silným problémem, i když jich se to tedy osobně netýká. Ať si to přiznají nebo ne, ať to vědí nebo je to nevědomé. Uvědomme si, ačkoliv se nám to nebude líbit, že je tím vlastně "pomyslně" ohrožujeme.

Vaše vysvětlení o tom, že jste a odjakživa jste byly ženy, je pro ně v podstatě úplně irelevantní a zcela pocitově nepochopitelné. Mohou je zvládnout pouze svým rozumem, pocitově pravděpodobně ale ne.

No a pro nás, ve špatně narozeném těle, je zase dost obtížně pochopitelné, že na některých věcech svého těla tak strašně trvají a je to pro ně takový děs. Jenže, jenže my jsme zase holky a všimněte si, že stejně živočišně zase trváme na tom, abychom měli některé jiné orgány. No, a pokud je nemáme, trpíme stejným stresem.

Takže se v dialogu vlastně sejdou dvě osobnosti, s velkým prožívaným nebo potenciálním traumatem. Muž, kterého děsí že by vypadal spíše jako žena, a co by se s ním pak třeba dělo, anebo některé věci dokonce nemohl či neměl, a žena v proměně, která některé věci ani nechce a děsí se, že jako žena naopak vypadat možná nebude a některé věci se nepodaří.

Průšvih. Dva lidi, co to buď zvládnou rozumem a tím, že jsou civilizovaní, nebo nemají šanci na vzájemné pochopení. Jde-li o větší skupinu, nebo interakci mužů a žen naopak, je to vlastně úplně stejné, ba dokonce horší a vyhraněnější.

Do čeho pak muži, vůči nám ženám v proměně anebo po proměně, svůj silný vnitřní stres a "pomyslné ohrožení" zabalí, je už vlastně jen volba druhotná, ale obvykle jediná viditelná. No a tak můžete slyšet už jen -> "Je to proti přírodě", "Je to proti bohu", "Je to proti rodině", "Není to v zájmu společnosti", "Je v tom úpadek rodiny", … a desítky dalších a dalších rádoby dobře znějících věcí. Z úst obyčejných lidí nebo i politiků. Přitom základ jejich stavu je možná někde úplně jinde, možná i v nich samotných.

No a druhá věc je, zda by člověk někde kolem proměny, měl projít psychoanalýzou nebo ne. Já si samozřejmě myslím, že toho právě my musíme nést v sobě tolik těžkého, že psychoanalýza je a bude pro nás moc užitečná, ale možná trochu jinak, než si možná psychoanalytici myslí.

Určitě bych si moc nepřála, aby musela povinně předcházet léčbě a HRT. Proč? My totiž na ni nechceme jít řešit, zda opravdu jsme nebo nejsme holky, jak si to někteří představují. Bylo by to pro nás jen další těžké a kruté zdržení na naší cestě za svou identitou. Možná že by to pomohlo několika procentům těch, kteří mají možná jiný problém, ale většině ostatních by to krutě ublížilo.

My bychom totiž dost potřebovali, aby když už na psychoterapii jdeme, abychom se soustředily na věci naší proměny, na to co je v ní těžké, na to co jí předcházelo a co nám udělalo ty šrámy na duši a taky na to, s čím se budeme muset v průběhu a po té vyrovnat. A to je trochu to, co by možná holka potřebovala od terapie. No a k tomu taky potřebuje terapeuta, co se taky podvědomě nebojí pomyslné ztráty svého mužství nebo ohrožení ženských principů. Takového bude ale těžké najít taky.

Tolik tedy k úvahám o lidech, identitě a psychoterapii. A svým kolegům se na závěr znovu omlouvám za velmi silná zjednodušení tohoto tématu. Jenže já to napsala pro holky, ne pro lékaře.

Andrejka
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Miri Miri | Web | 29. listopadu 2016 v 1:58

Andrejko, v článku se mi nejvíc líbila idea, že i když se s někým nepochopíme pocitově, mohli bychom se pochopit rozumově... doufám, že se nám to oběma bude v životě dařit... :-)

2 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 29. listopadu 2016 v 2:56

Si nemůžu pomoct, ale musím si trochu rejpnout. Imho se psychoanalýza snaží popsat složitě něco co je jednoduchý.

Myslím ten řetězec "ztráta mužství -> ztráta mužného vzhledu -> náklonnost jiných mužů -> jiný muž a intimita …",
Mám docela pochybnost,jestli to na průměrného agresora často v náladě není příliš složitý myšlenkový pochod.
Variace na Ocamovu břitvu nejpravděpodobnější je to co má nejmíň podminek.

Tady vlastně testujete 4ři podmínky v sérii. IMHO jednoduší je testovat dvě podmínky.
A) obecná homo/trans fóbie.
B) prostá lidská potřeba agresivity, šikany.

B je dobře prokázaný Stenfordským vězeňským experimentem a obecná homo/trans/lgbt fóbie se tady vyučuje minimálně od příchodu křesťanství. Sám se přiznám, že třeba v autě ostatním řidičům prostě nejde nadávat do cisgender heterosexulů.

Šikanovat nehoho silnějšího je jen pro "pokročilé" a šikanovat cisgender ženu zas většinou nepřinese tolik bodů. LGBT je ideální cílovka. Navíc čeština pořád ten pojem gender moc nebere a lidi vytrvale přemýšlí podle rodného pohlaví. V podstatě bez ohledu na HRT, SRS...

3 Andrea ( andrea.n@outlook.cz) Andrea ( andrea.n@outlook.cz) | 29. listopadu 2016 v 7:26

[1]: To doufám. Moc jiných možností není.

4 Andrea ( andrea.n@outlook.cz) Andrea ( andrea.n@outlook.cz) | 29. listopadu 2016 v 7:29

[2]: Nejde o myšlenkový pochod. Psala jsem že jde o podvědomou reakci a ta s inteligencí a "časem reakce" přímo nijak nesouvisí.
No a jako celek je to pak podklad tvého bodu A.

5 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 29. listopadu 2016 v 9:37

Problematický už je ten samotný pojem podvědomí. Ale připustmě, že existuje a že to není jen reklamní trik jak vybírat 1000+kč za hodinu ležení na gauči.  Stejně by podvědomí muselo existovat jako nějaká funkční síť v mozku.
Jde o to, jestli všichni agresoři maj slušně řečeno dostatek mozkových buněk, aby se tam vůbec taková konstrukce mohla vytvořit.

Ano u části agresorů to může být strach z vlastní homo/trans sexuality. A jak nejlíp ve společnosti popřít vlastní LGBT. Tím, že útočím na ostatní LGBT.
Pak je tu obecná soutěž o to být alpha samec a LGBT je vnímána jako zženštilost.

Ale obojí je podmíněno kulturně. Je to jednoduše naučené chování. Bát se vlastního LGBT můžu jen pokud je LGBT ve společnosti problém.

Pokud by LGBTfobie vnikala jako funkce podvědomí, tak by její výskyt měl být výceméně konstantní napříč časoprostorem. Což není. U zvířat je pseudosexuálni najdeme celkem bez problémů. Homofobii ne.
Pořád je jednoduší homofobii vysvetlit jako vynález křesťanskožidovské kultury, které má většina útočníků jako naučné chování a nepotřebují k tomu existenci podvědomí. Jak v té židovské tradici přišly na homofobii pravda nevím, ale když zvládly vymyslet křesťanství a psychoanalýzu ;)

6 anita anita | 29. listopadu 2016 v 9:40

pises dobre andrejko mas prekvapi
ve na to predpoklady jen nevim
proc sama si nestojis za svym
a ses! "zavisla" na mineni jinych
ts holek
ja sama se moc naucila
od CIS holek zadne mtf
neznam.
dekuju ze oteviras komnatu
ze pouzivas a chces pouzit
psychologii.
jenom mi schazi vic INFO
ohledem kdyz se na to
dam. bydleni a vse.
hezke mrazive ranko preju.©

7 Andrea Andrea | 29. listopadu 2016 v 11:10

[5]: Mě problematický nepřipadá a je to naopak vysvětlení nejjednodušší. A to že "myšlení" probíhá nejen na vědomé ale i na nevědomé úrovni, zpochybnit ani nelze. Proto máme důkazů dost.
Historicky kulturní kontext nás ale samozřejmě ovlivňuje taky a to na obou úrovních.

8 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 29. listopadu 2016 v 11:32

[7]: nejjednodušší vysvětlení to imho není, protože to vyžaduje řetěz čtyř podmínek zasebou.
Strach z impotence, kastrace třeba u HRT vyžaduje poměrně netriviální znalosti. A i o SRS mají běžní lidé poměrně mlhavé představy. (Testováno., Když jsem kolegům v práci vysvětloval léky na prostatu (silent AR antagonist) a rozdíl mezi penilní a non-penilní inverze cz/thajsko)

Navíc pomocí impotence a ztráty mužství se nedá vysvětlit "normální" homofobie.

Vysvětlení lidé jsou od mala vychováváni jako homofóbní a zbytek LGBT je pod jejich rozlišovací schopnost prostě je jednoduší. Protože kromě homofobie, která v našem kulturním prostředí je všude kolem vyžaduje testovat jen lidskou blbost a agresivitu. Což se obojí testuje jednoduše.

9 Šárka Šárka | 29. listopadu 2016 v 11:39

[7]: Andreo jak psychoanalýzou vysvětlíš respektive pomůžeš zabránit, nynějším probouzejícím se démonům a temným sílám nacionalismu, populismu, xenofobie a nenávisti ke všemu odlišnému či výjimečnému?

A co s tím?

Mlčet a nechat to být? Aby to zde opět přerostlo do obludných rozměrů, a každý kdo není ten pravý ,opravdový a odanný přívrženec bude zase nepřítelem?

10 Andrea Andrea | 29. listopadu 2016 v 13:23

[8]: Nechci se přít v diskusi na blogu, ale - ohrožení "mužství" nebo jeho funkčnosti je nejtriviálnější věcí na světě a nevyžaduje vůbec žádné znalosti.
Homofobie muže vztažená k jinému muži nevyžaduje opět vůbec žádné znalosti a je zcela triviálním procesem.
Naopak - u obojího lze pravděpodobně provést, výchovou nebo společností, určité "otupení" intenzity odporu, ale ne schválení nebo změnu chování.

11 Andrea Andrea | 29. listopadu 2016 v 13:26

[9]: Zabránit nijak. Psychoanalýza je v podstatě o jedinci, ne o davu. Tohle není její obor.
Mlčet by se nemělo. To asi není moc správné.

12 Andrea Andrea | 29. listopadu 2016 v 13:31

[8]: A vůbec, vyplývá něco z faktu, že u žen se výrazná nějaká x-fóbie tohoto směru téměř nevyskytuje? Co myslíš?

Nebo máme pocit, že ženy se moc neprojevují a svět je mužský, tak to nevíme?

Tahle směr úvahy je podnětnější pro vysvětlení homofóbie. Co vlastně dělá muže mužem a co je po nich vyžadováno a jak získávají svůj prostor a rodinu, jaké používají mechanismy ... Nebo ne?

Nicméně to dál tady řešit nechci. Tohle není na pár řádků na blogu.

13 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 29. listopadu 2016 v 15:51

Jak psychoanalýzou vysvětlíš rozdíl mezi latentním homosexuálem a homofobem?

Tam kde není podstata zkoumání nebo chybí možnosti cokoliv ovlivnit či změnit, tam je psychoanalýza nevhodná a mnoho psychologů od psychoanalýzy u transsexuálních lidí upustilo(od nějakých 70tých let minulého století se u transsexuality nepoužívá) a dokonce se považuje za nevhodnou, neboť by mylně mohla vést k myšlence, že transsexualitu lze léčit nebo zvrátit její stav. Taky je velmi nebezpečná tím, že zjištěním nějakého stavu by mohla různé patologické stavy spojené se sexualitou zevšeobecňovat na všechny transgender lidi a tím zrovna vést k vyšší nesnášenlivosti a xenofóbii. Např. u jedince chybí nedostatek otcovské lásky -> transsexualita vzniká, když chybí mužský element, což je samozřejmě hloupost, ale přesně tak se psychologové snažili transsexualitu v první polovině 20století vysvětlit. U některých problémů, které se psychoanalýza snaží vyřešit se dojde akorát tak k závěru: Co bylo dřív, slepice nebo vajíčko? Uvědomila jsem si svoje ženství nebo jsem dřív měla strach z xenofóbie? To takhle nelze rozebírat.

U stavů jako je např homosexualita nebo homofóbie se problém nezkoumá do hloubky, ale skupinově/globálně. Např. Co sníží homofobii? Když lidi uvidí plusy homosexuálů ve společnosti a budou je vnímat jako běžné lidi. Nikdo nebude zkoumat, že nějaký agresor dostal v 10letech přes pusu od gaye a tak je všechny nesnáší a ještě lépe tuhle myšlenku vzniku xenofóbie přeneseme na nějakých dalších 20procent lidí ve společnosti. Nefunguje takhle ani analyzovat rasisty nebo patologická chování jako je gamblerství nebo užívání drog. Většinou se různé psychoanalytické směry, které se od psychoanalýzy vyvinuly jako např. psychogenetický rozbor už ani moc nepoužívají.

Připadá mi to nepravděpodobné, že zrovna kvůli někomu, kdo prochází přeměnou se bude jiný muž cítit ohrožen... Max. ti řekne, že by si to uříznout nenechal ani za milión. Nesnášenlivost pramení z předsudků a jednoduchých odmítnutí, které lidský mozek nedovede zpracovávat.

1) Jeden xenofóbní ministr řekl: Transsexualita je výmysl moderní doby a její vznik se datuje do šedesátých let minulého století. Jednoduxhé xenofóbní vysvětlení, když mozek si není vědom, že by tenhle problém mohla provázet lidstvo po jeho celou dobu.

2) prezident řekl: V transsexualitě vidí trestní odpovědnost kvůli zacházení se svými těly. Když si mozek nedovede vysvětlit příčinu vzniku, která je o mnoho složitější než tahle jedna věta, pak z té jeho pusy nevyjde nic inteligentního.

3) Poslankyně za CSSD řekla: homosexuálové budou chtít legalizovat styk s dětmi a v Norsku jim dávají děti k adopci, aby s nimi mohli mít styk. Nabobtnalé předsudky krátkozrakostí a bagatelizováním.

4) Transsexualita je proti přírodě protože Bůh vytvořil jen ženu a muže. Opět chybí domyšlení si podstaty transsexuality.

a to mohu pokračovat, přesto v žádném z nich nevidím nějaké ohrožení mužské nebo patriarchální společnosti. Všechny názory jsou však jiné, avšak mají společné pouze to, že jsou zjednodušené myšlenkovými pochody a neschopností se dále zamýšlet. Nicméně i kdyby jsi cokoliv do hloubky zkoumala, nidky neřekneš, co bylo dřív, xenofóbie nebo transsexualita? A proto je zbytečné tuhle problematiku zkoumat do hloubky, prtože stejně nic moc nepřinese.

14 Šárka Šárka | 29. listopadu 2016 v 16:02

[12]: jsou cis ženy, které transgeder ženami opovrhují a nesnášejí je stejně jako muži, řekla bych že to mají muži i ženy v homofobii vyrovnané,

a mě zrovna tyto nesnášenlivé ženy vadív mém životě natolik, že nemohu být nikde kde by se takovéto ženské vyskotovaly, neboť takovéto homofobní ženské, ty mě vadí o moc více, nežli ti homofobní muži

ty homofobní ženské se chovají k LGBT lidem jako falešní hadi, do očí tolerance, a za našimi zády jsme pro ně ten nejhorší lidský odpad,

a proto po přeměně nemohu moc dobře mezi lidmi fungovat ze strachu že to o mě vědí, a že se ke mě budou hnusně homofobně chovat

15 Andrea Andrea | 29. listopadu 2016 v 17:47

[13]: Komentář dlouhý ale reakce může být krátká. Já jsem nic o léčení TS nebo sexuality pomocí nějaké analýzi nepsala. Tohle je dávno přežité a překonané a nesmyslné.
A jako člověk co vidí opravdu obě strany - TS i psychoanalýzu - na rozdíl od některých co mají jedno nebo obě jen "načteno", mě docela překvapuje jak umí analytici bojovat proti TS a stejně tak TS proti analýze.
Je velká otázka proč obě strany tak zarputile bojují.

16 anita anita | 29. listopadu 2016 v 18:04

prof weiss pochazijici z levoce(
sk) (jooo!!) je prikladem ze
analyza je potrebna ne vrtani
v myslenkach ne manipulace
myslenkama jde tady o
klid bezpeci a ne stresss
jelikoz!!!
delas dobre andrejko
nenech se odradit
analyza a pocit ze nejsi
sama na to je potrebne
i pro mne a mozna i tebe
andrejko .
fobove nas hazou dolu
a samy taky zenenim.
proste jo ja to schvaluju
vic no i praxe je nutna..
We take you higher yeah
yeah yeah.
clanek na to nestaci
holky. sama vim.ze jo??

17 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 29. listopadu 2016 v 22:12

[12]: Tak jenom krátce. Jestli jsou ženy skutečně méně *fóbní vlastně nevíme. Určitě ty jejich *fóbie jsou min vidět. Minimálně otevřená agresivita.

Jenomže
-otevřená agresivita je živená testosteronem. Vůbec mužské chování je v tomto primitivnější, přímočařejší. Prostě silnější pes ehm  provádí pohlavní styk.
- anti LGBT skupiny se docela dobře překrývají s zastánci "tradičních hodnot" a to v našem kontextu je téměř synonymum pro patriarchát, antifeminismus prostě žena má bejt u plotny a mlčet. Viz např.  Hájek z Neopic.
-jsou společnosti co jsou matrialchálni, společnosti co uznávají nebinárni pohlaví a muži tam svoje místo mají.

18 Andrea Andrea | 29. listopadu 2016 v 22:48

[17]: A tohle je opravdu formováno historicky a kulturně.

19 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 30. listopadu 2016 v 8:01

[15]: já nepsala o tom, že ty se snažíš pomocí psychoanalýzy léčit TS, ale psala jsem, že psychoanalýza se používala zpočátku k léčbě TS a zjištění příčin vzniku TS. Téměř všichni snad kromě pár psychologů, kteří si myslí, že dovedou homosexualitu vyléčit, ji nikdo dnes už pro léčbu nepoužívají. Hlavně se v takových tématech nikdy nedobereš podstaty ať už homosexuality, transsexuality tak i opačně homofóbie a xenofóbie. Jestli se někdy dostaneš u jedince k nějakému závěru, nemůžeš jej nikdy aplikovat na ostatní, protože to jsou věci vrozené.

A proč Transsexuální lidi brojí proti analýze? To je přeci jednoduchý, právě kvůli té nejednoznačnoti aplikace na ostatní. Jestli dojdeš k závěru jako před 100 lety, že transsexualita vzniká u homosexuálů, kteří mají nedostatek otcovské lásky a tím jsou zženštilý, pak budeš jistě odpírat HRT a SRS té druhé půlce, která homosexuální není. Jestli jako jeden tvůj návštěvník tohoto blogu dojdeš k závěru, že 99procent TS lidí přešlo k TS od fetišismu, pak jistě těch 99procent lidí urazíš. O to jde, proč se to všem nelíbí. Stejně tak, jestli dojdeš k závěru, že za xenofóbií stojí "ohrožení mužského pohlaví" tak jak jsi v článku došla, snadno asi i dojdeš k závěru, že všechny xenofóbní útoky mají tuto podstatu, JENOMŽE to jsem se ti snažila napsat, že NEMAJÍ.

Zkoumat TS pomocí psychoanalýzy je zbytečné plácání se v něčem, kde se příčiny a původu nedobereš a ještě navíc jako bonus to k té xenofóbii přímo vybízí.

20 Andrea Andrea | 30. listopadu 2016 v 8:45

[19]: Zdaleka nemám pořád dostatek zkušeností abych mohla tvrdit zda se dá zkoumat TS pomocí psychoanalýzy. Řekla bych ale že nedá. Možná mě kolegové řeknou že se pletu, ale já si opravdu zatím myslím že nedá.
Pro mě je PSAnalýza vysoce idividuální záležitost, přesně jak píšeš a zdá se mi, že řeší a soustředí se na jiné problémy. A jestli jsou poznatky přenosné mezi "případy"? Podstata procesů ano, individuální procesy téměř určitě ne.
To o čem mluvím, je obava mluvit o sobě a být schopen víc poznat sám sebe, no a to psychoanalýza člověku dá. Jenže do toho se nám většinou nechce.
Jeden filosof napsal hezkou větu - "Člověk změní cokoliv, kromě sebe." a se skutečním poznáním sebe sama a svých pohnutek je to stejné. Nejvíce se bojíme sebe sama.

21 anita anita | 30. listopadu 2016 v 9:30

a co si ty dominiko??
mix taty a zeny a pod. ;)
ANDREJCE PREJU HEZKEHO
MIKULASE A VANOCE 2017
a ten nejvecsi DAREK..!!!
®eat my dust.anita angelb

za peniz si kupis jakykoliv
posudek.hanky vyjma..©

22 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 30. listopadu 2016 v 9:42

[20]: Zkoumat ji samozřejmě můžeš, ale v dnešní době si myslím, že dřív než dojdeš k nějakému závěru, tak někoho dřív urazíš, zapomeneš na někoho nebo něco opomineš a tím pak můžeš někomu ublížit.

23 Andrea Andrea | 30. listopadu 2016 v 11:08

[21]: Táta i žena jsem anito taky. Na tom nic divného není. Víš, třeba být táta znamená i to, že jsou pro tebe důležité i děti a dělají pro tebe kus tvého života.

24 Andrea Andrea | 30. listopadu 2016 v 11:10

[22]: To je všechno pravda ale přesto je PSTerapie jedna z metod jak některé své "věci" řešit. A nahraditelná zatím moc ničím není, i když pokusů bylo už dost.

25 anita anita | 30. listopadu 2016 v 13:31

to ja vim andrejko no mas neco
co jine tatomamy nemaj.
ses jako tynka..
ani nevis co mas  ..
HEZKEHO MIKULASE PREJU.
ted se rada od tebe ucim.
vis??
paaa

26 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 30. listopadu 2016 v 14:07

[22]: Brát jako kritérium, že mohu někoho urazit mi taky nepřijde šťastný. Takový něco nebudu zkoumat, protože by se nám nemusel líbit výsledek.

Já s tím mám jiný problém. Co z psycho oborů jde ještě zahrnout do rigorozní medicíny založené na důkazech a kde začíná psychoanalytické voodoo.

27 Andrea Andrea | 30. listopadu 2016 v 14:39

[26]: Jj, člověk je voodoo, včetně biochemie. S tím nic nenaděláš.
U mě to bylo tak, že do svých "mnoha" let jsem tyhle obory, díky tomu, z duše nesnášela. Jenže pak jsem zjistila, že i lidské voodoo má své principy a pravidla.

28 Kristýna Kristýna | 30. listopadu 2016 v 15:25

Jsem vždy naivně žila v domnění, že psychoanalýza je jen prostředek, jak zjistit co se skrývá v "temných zákoutích duše", nikoliv že by to byl primárně léčebný postup. To, že samo uvědomění si nějakého zasutého/potlačeného problému může některé druhy problémů vyřešit, je věc jiná.
Takže jít s PA odhalovat TS u někoho, kdo je TS, je stejně podivné jako zjišťovat rentgenem jestli je otevřená zlomenina zlomeninou.

29 Ezechiel 2517 Ezechiel 2517 | E-mail | 1. prosince 2016 v 0:28

[27]: biochemie je voodoo, protože jsme s odpuštěním na úrovni neandrtálce, co se snaží opravit iPhone. A můžeme si za to samy. Biochemie není voodoo, ale řídí se jasnými, neměnými fyzikálními zákony. Že je neznáme, respektive známe mizerně je jen o tom, že to efektivně nezkoumáme prostředky klasické biochemie.
Otázka jestli se učit biochemii nebo voodoo.

Ps ano neandrtálci byly možná i chytřejší než homo sapiens.

30 ZZZZ ZZZZ | E-mail | 1. prosince 2016 v 1:12

Co bys řekla před 20 nebo 25 lety o lidech TS v přeměně, myslím, že v té době je možný že by tě byli ohrožovali... - pouze možný protože si se utekla ke studiu a práci...

Mě by zajímalo jestli by třeba tu poslankyni Valachovou jako nelákalo mít něco s holkou, že jí tohle téma tak zajímá...:-)

Myslím, že ženy jsou taky homofóbní, ale ta fóbie bude směřována víc vůči lesbám než gayům, docela by mě zajímalo co by ti na to řekl někdo kdo je FtM... Schválně se pozeptej kolegyň ve škole...

Andrea(Zbyšek)

31 Šárka Šárka | 2. prosince 2016 v 0:53

cis ženy (mnoho cis žen), dle mého, jsou homofobnější / nesnášenlivější rozhodně více vůči tg lidem MtF nežli k tg lidem FtM

jako kdyby mnoho žen toužilo ve skrytu duše vyrovnat se chlapovi, a proto jsou pro cis ženy  tg FtM lidé přijatelnější :-)

tg MtF člověk je vlastně vnímán jako fyzická/tělesná a sociální/společenská degradace člověka

32 Vlaďka Vlaďka | 2. prosince 2016 v 15:34

[31]: Pokud jsou ženy víc homofobnější k MtF, není to spíš tím, že jde o konkurenci, že jim někdo, kdo byl dřív mužem, "leze do zelí"?

33 Andrea Andrea | 2. prosince 2016 v 21:46

[32]: Vlastně nevím, zda jsou homofobnější k MtF. Moc se s tím nesetkávám. Spíš mám pocit, že ženy o "svůj prostor" bojují obecně a pořád s každou ženou

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama