Co rok dal a vzal

28. prosince 2016 v 22:22 | Andrea |  Aktuálně
Je konec kalendářního roku a to tak trochu přichází vždycky rekapitulace. Ne že by konec roku byl nějaký významný okamžik z hlediska exaktně "fyzikálně-vesmírného", jak tomu často lidi přisuzují. V podstatě jde o naprosto uměle vytvořený okamžik a stejně dobře by mohl rok začínat na počátku léta, nebo v půlce jara.
Takže já se takto dívám i na předpovídané katastrofy - těžko se budou orientovat podle našeho kalendáře, nebo čínského nebo jiného. Nicméně si přiznejme, na konci roku je cosi lidsky magického.

Jaký ale ten letošní rok pro mě vlastně byl? Byl hodně přelomový. Prostě jsem v únoru začala HRT a chvilku předtím psát blog. No a dneska mám za sebou deset úplných měsíců HRT a pár dní. No a taky spoustu osobních a lidských změn.

Nejdříve asi to jednodušší - HRT. Do něj jsem naskočila už trochu "rozjetá" pomocí fytoestrogenů. Za ten rok jsem zjistila, že tohle dělá před, asi tak třetina až polovina holek. (Jinak, drobná vsuvka - slovo holka se mi začíná "zajídat", nejsem holka ale žena, mám na to už věk). Takže začátek jsem měla dost obvyklý. No a pak jsem se chodila dívat občas k zrcadlu, zda se měním, co dělají prsa, co postava, co tvář …. prostě standardní stav.

První co se zlepšilo, byl stav pleti a prsou; asi tak po měsíci. Tvář se jakoby vypnula a prsa "napnuly". Tenhle efekt byl rychlý, ale následně dost konstantně stejný. Někdy dokonce trochu opadl. Reálně, někdy sem byla unavená a to přebije i dávky estradiolu. No a prsa se i cis-ženám "zvětší" před menstruací pod náporem hormonů, ale o skutečný růst tkáně samozřejmě taky nejde. Na druhou stranu, i když jsem věděla, že prsa nenarostla ve skutečnosti ani o milimetr, tohle vás stejně potěší.

Z počátku jsem také nastudovala, co jsem sehnala, takže už není aktuálně co studovat, a za druhé jsem se za ten čas ujistila, že vlastní HRT je opravdu jen jedna ze složek alchymie proměny. Významná, ale jen jedna z mnoha.
Pokud bych dnes proměnu začínala, ještě více bych se soustředila na sebe, svou psychiku, zvyky, možná trochu cvičení a stav organismu, než na endokrinologii a farmacii. Na tohle se za mě soustředí lékaři a ani za ten téměř rok jsem nezískala žádný pocit, že by to dělali špatně.

Tady musím udělat další vsuvku, i když tohle téma si chci nechat až k ročnímu výročí blogu - dnes se už diskusi o špatné HRT, a jakési neschopnosti či svévoli lékařů, naprosto odmítám zúčastňovat, protože je to, jako celek, nesmysl. A s blbostmi odmítám ztrácet čas. Moje zkušenost mi říká zcela něco jiného, alespoň tam, kam chodím já.

Takže dál. Jako většina holek, co se týká zdroje estrogenů, jsem na estrofemu a oestrogelu. U mě to funguje a funguje to moc hezky. No a za ten rok už osobně vím od jiných holek, že nejsem žádná výjimka, právě naopak. Tělo za ten čas už skutečně změnilo proporce - jak po těle, tak ve tváři.
No samozřejmě o téma prsou vás ochudit nechci - takže už skutečně došlo k vytvoření tkání (asi obojího typu) a moje prádlo je většinou velikosti 80B. Moje přítelkyně k tomu vždy kroutí hlavou a říká - "To by mě fakt zajímalo, kde se to za ten rok vzalo!".

No, jinak jsem za ten rok zhubla v pase, přibrala maličko přes boky a přes stehna a tak, ale to si nechám pro změnu k ročnímu výročí HRT, které bude za dva měsíce.

Co moje psychika? No reálně, asi jsem měla trochu na růžích ustláno, tak to alespoň vnímám já. Ti co mě znají, to ale trochu vidí jinak. Prý je to tím, že jsem věčný optimista a mám v sobě tolik víry, že si ty těžké věci nepřipouštím. Je jedno, jak to je ve skutečnosti. Fakt je prostě ten, že na jaře jsem to ve škole řekla studentům i učitelům a byla to možná ta nejlepší volba, co jsem mohla udělat.
Nikdo mě nikam nevyhnal a zachovali se ke mně naprosto lidsky a slušně. Musím ale říct, že mě studenti ve škole, podle anonymních hodnocení učitelů v posledních letech, vnímali velmi kladně lidsky i jako odbornou autoritu. No a z toho se asi pak odvinulo jejich přijetí. Takže mi moje proměna ani "neodvanula" studenty z kroužků, terapie nebo nepovinných předmětů, spíše právě zcela naopak. Můj kolega říká, že lidé mají rádi dynamické, vyvíjející se osobnosti a tohle já prý vrchovatě naplňuji.

V mé vlastní firmě trochu komplikace vznikly, právního i jiného charakteru, ale podařilo se je vyřešit. Pak ještě vznikly malé komplikace s tím, že si chci nechat stále stejné příjmení a to v nesklonném tvaru. No a některým to nešlo přes pusu. Tak těmto jsem prostě nabídla tykání a říkají mi Andreo a hotovo. No a těch pár zbylých, co mi vykat musí, přešlo na tvar - "paní Andreo". Tím je to vyřešeno.

Co z toho subjektivně vyplývá? Mně se nějak zdá, že proměna je o to jednodušší, čím lepší základ si vytvoříte před jejím začátkem. Především tím, jaký jste člověk, a jak vás ostatní vnímají. Když je tohle dobré, máte to snadnější.

Jaký mi ten letošní rok dal passing? Na to je snadná odpověď. Téměř kompletní, ale zatím podmíněný. Nicméně lidé co mě znají dlouho, představu muže opouštějí nesnadno a musíte jim pomoci. V tomto mi moc pomohly kolegyně z práce, když mě jednoho dne upozornily, že se musím "dokompletovat" - "Víš, mi tě tu známe dlouho a máme tě zafixovanou jako muže. Ty sama musíš začít být kompletní žena. I oblečením, obouváním, vlasy i malováním. Nemůžeš být napůl, nebo se stranit a bát. Zítra už přijď prostě tak, jak ženská vypadat má. Rozumíš tomu?!".

No a já jsem porozuměla a moc mi to pomohlo ve vlastní sebejistotě. A ještě se stalo něco, co jsem zprvu nedocenila a nechápala, a co mi po čase pak řekly - utvrdila jsem je v tom, že žena jsem, že jsem si sebou jistá a vím co dělám a kam "jdu". A tohle prý potřebovali vědět zase oni, aby mě mohli plně respektovat.

Jinak ale pořád mám zbytky vousů a jdou dolů jen ztuha. Pokud se na ně vykašlu, na sebe si dám pytel a jsem neupravená, passing není ani zdaleka tak jistý. Reálně, co bych ale chtěla po deseti měsících, zázrak? Dneska už vím, že na dokonalost si ještě alespoň rok počkám a vůbec mi to nevadí. Řeším to tak, že o sebe dbám a mezi lidi chodím upravená.
Diskuse od jiných na téma - dáme mužské oblečení … vnímám jako pitominu. Ano, zasoutěžím si s nimi, ale až za další rok na terapii. Vnímám to od nich tak, jako by po mě chtěli v době kdy si ještě léčím koleno po operaci, abych předvedla jak běhám. Je to trapné, ubohé a nezdvořilé.

Jinak, dnes už věřím tomu, že passing chce čas a dobrý čas začíná tak po roce HRT. Na druhou stranu, udělala bych to stejně a unisex po půl roce je dobrý pro vaše sebevědomí. A jestli se vám bude někdo pošklebovat? Tak je idiot a ať si zkusí proměnu sám na sobě a pak ať kecá.

Co vztahy a tento rok. Tady jsem asi prožila nejvýraznější změny.

Tady jsem obecně v jiné situaci než některé ženy v proměně. Pro mě zůstaly partnerky dosud pouze ženy a orientace se mi buď tedy nezměnila anebo to "ještě nevím". Rok je ale dost dlouhá doba abych to alespoň tušila, ale mně se zdá, že všechno zůstalo, jak bylo. Co se ale změnilo, je moje vnímání přirozené partnerky a to co mě přitahuje. A zase, tohle vnímám jako soukromou věc a víc ji rozebírat nechci.

Nicméně můj dlouholetý vztah aktuálně končí rozvodem. Tohle téma z úcty k mé, téměř již bývalé, ženě, rozebírat nechci. Napíšu jen, že v podstatě nekončí z důvodu proměny, ale dneska už to vnímám tak, že i kdyby nebylo nic jiného, z důvodu proměny by asi skončil stejně, tak či onak.

No a dnes mám novou přítelkyni, se kterou jsme se dali "dokupy" už v průběhu proměny, a docela normální život. Jako Andrea, jako žena, mám vlastně poprvé vztah s jinou ženou, v čemž samozřejmě citově a po mnoha dalších stránkách trochu plavu, neboť mi chybí zkušenosti. Ještě musím dospět.

Bydlíme spolu 8 měsíců, staráme se o rodinu a je to hezké. Sice to přineslo některé hloupé komentáře typu - "Pochopil/a bych, kdyby sis našla chlapa, ale vysvětli mi logiku tvé proměny, když máš zase ženskou. To si mohla zůstat přece muž! Jaký je rozdíl být heterosexuální muž a mít ženskou, od toho, být lesba?". No za mě - obrovský a propastný! Přečtěte si můj článek - Nechci růže, chci růže. Tečka.

Poslední co mi tenhle rok zatím dal, byla dnešní debata, u paní doktorky, o pravděpodobném termínu komise. Takže červen - za 6 měsíců. A pak se uvidí. To ale je už jiný příběh.

Takže co mi tenhle rok dal a co vzal? Dal mi toho hodně a vzal taky. Taky mi ale konečně vrátil Andreu, kterou jsem v sobě našla v osmi letech. A zda mi vzal trochu náhradní a vnucený stav muže? Hodně ano, ale všechny hezké věci a to co jsem se, ještě jako muž kdysi naučila, mi nevzal. Ráda jsem si některé ponechala a ponechat si je chci.

Přeji vám všem krásný konec tohoto roku a naprosto úžasný rok 2017.

Andrea
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Miriam Miriam | 29. prosince 2016 v 14:34

Andreo, Tobě taky přeji hezký konec tohoto roku a vše nej v tom příštím!
Situaci s Tvými partnerkami jsem sice nepochopila, ale přeji Ti v novém roce, ať Ti vše vyjde dle Tvých představ!

2 Andrea Andrea | 29. prosince 2016 v 16:40

[1]: Trochu ty řádky zkusím upravit. Jinak díky za přání a vše nej i tobě.

3 Vlaďka Vlaďka | 29. prosince 2016 v 16:53

Andrejko, taky Ti přeji všechno nejlepší v roce 2017. :-)

4 Míša Míša | 29. prosince 2016 v 18:37

Milá Andrejko, přeji ti ať ti v tom nadcházejícím roce vyjde všechno tak jak si přeješ.

5 Radka Radka | E-mail | Web | 29. prosince 2016 v 19:13

Andrejko, přidávám se k ostatním a přeji vše nej v roce 2017 a nechť se Ti daří vše pro co se rozhodneš ;-)

6 Kristýna Kristýna | 30. prosince 2016 v 6:41

Ať se Ti daří v dalším roce tak dobře, jako doposud. :-)
To s tím kolenem je krásný příklad, to si budu pamatovat. ;-)

7 TS Ženská. TS Ženská. | 30. prosince 2016 v 10:35

Já přeji všem, aby ten nový rok byl ještě lepší než ten rok letošní, aby se vám vyplnila vaše přání a vaše potřeby a bylo to už dál jenom tak, jak vy si přejete.

8 Erin Erin | E-mail | 30. prosince 2016 v 14:21

Andrejka, len to najlepsie v novom roku Ti prajem zceleho srdca <3

9 patricie patricie | E-mail | 1. ledna 2017 v 13:17

Andrejko,
moc ti děkuji za práci i za tvůj drahocený čas, co věnuješ svému blogu, který velmi ráda čtu. Je pro mne mnohdy zrcadlem a často i povzbuzením.  
Přeji ti také ať ti rok 2017 přinese splnění tvých snů a přání, hodně lásky a hlavně pevné zdraví.  
  Patricie 50 let K.Vary 4m HRT

10 Andrea Andrea | 1. ledna 2017 v 21:34

Moc děkuji Všem za hezká přání s slova, moc mě potěšila.

Jinak děkuji za všechny příspěvky, i za ty co jsem výjimečně nezveřejnila, ale tohle je můj vánoční článek a ne diskuse k HRT a SRS. Jsou vánoce a Nový rok.

Díky moc.

11 anita somosyova anita somosyova | 3. ledna 2017 v 16:25

mila andrejko

PF 2017 zacina se mi
libit vic a vic jak ses
dostala s blogem dal
ze to ma hlavu a patu
ze muzu ho cist..
#
ja mam stahnutej zaludek
jestli no mam taky zajem
nemotat se v kolecku
dokud mam a dokud
me nejblizsi ..
  resit musim bydleni
zamestnani  zakal.
atd ..bud rada ze mas
to lip a nato..#
PREJU HEZKY CELEJ
ROK 2017 AT ZA TO
STOJI..© paaaa.

12 anita angelb anita angelb | 3. ledna 2017 v 16:29

a operace jestli jsou
takove makove neres..
neni to sroubarna..
kdyz jde o zivot..
sama vim a sama mam
bliz nekoho kdo
ma pred 100 na kahanku
no bojuje  do posl.chvil.
®
mnoho sil lasky
sil penez a zdravi.
# vaclav neuzil  sexy#

13 Andrea Andrea | 3. ledna 2017 v 21:47

[11]: Díky za přání a tobě taky vše nej.

Komentáře jsou uzavřeny.


Aktuální články

Reklama