Zrcadlo, zrcadlo řekni mi …

2. února 2017 v 19:21 | Andrea |  Aktuálně
Mám tuhle pohádku ráda. Dobro nakonec zvítězí a zlá královna je potrestána. No a Sněhurka - ta se přece dobře a z lásky provdá. Nicméně, já si půjčím z této pohádky pro svůj článek jen to zrcadlo, a to mě bude stačit.

No a co bude nakonec to moje zrcadlo nebo zrcadla, která vlastně používám na své otázky už téměř rok, se dozvíte až na závěr.

Už dlouho mě totiž vrtá hlavou, jak člověk vnímá sám sebe a svoji tvář před zrcadlem. Pokud budete trochu studovat související vědu, dočtete se postupně zajímavé věci. Dvě základní, které by vás mohly zaujmout jsou ty, že náš mozek je neskutečně líný a druhá věc, že náš mozek si rád "vymýšlí". To jsou docela známá fakta, a lze se je dočíst kde všude.

Jejich důsledkem je třeba i to, že muž když přijde domů, málokdy si třeba všimne nového účesu své milé. Ono se totiž ukázalo, že náš mozek nijak druhého celého člověka a celou tvář neanalyzuje, tedy alespoň pokud jde o někoho, koho důvěrně známe. V podstatě zkontroluje dva-tři markery a zbytek si domyslí a dotvoří podle obrazu, který je již uložen v paměti. Tím si šetří práci a glukózu v krvi a taky se může věnovat jiným činnostem. Je prostě líný. Takto vznikají psychické zkratky.

Dalším důsledkem je i to, že pokud vidíme předmět, velmi často ve vypjaté, emocionální nebo jiné složité situaci dochází k tomu, že vidíme to, co si přejeme vidět a ne skutečný obraz. S tímto efektem se můžete setkat i při čtení textu - kdy čtete co tam vlastně napsáno není, nebo když vidíte nejasný obraz - doplníte to něčím, co znáte, nebo když máte strach - čtete ve tvářích lidí agresivitu a nebezpečí, nebo když chcete vidět v každé TS holce muže - uvidíte ho tam ... Takto vznikají iluze.

Proč tohle ale celé píšu a jakou to má souvislost s proměnou? Docela jednoduchou a hned ji vysvětlím. Nejdříve ale popíšu něco, co mě k tomu postupně dovedlo.

Já, jako každá jiná holka v proměně, procházím postupnými změnami. Jenže moje identifikační část mozku má sklony na vnímání nic neměnit. Prostě čtyřicet let vidím v zrcadle mužskou tvář, a tak ji tam vidím víceméně pořád. Můj mozek mě má již pevně uloženou a tady ta část mozku opravdu nehodlá nic měnit. Postupně jak jdu proměnou, ve mně lidi identifikují ženu, ale já se dívám do zrcadla a vidím tam (poslední dobou už spíše ale ne) pořád stejného muže. Takový docela rozpor.

Samozřejmě můžete dopadnout ještě trochu hůře, tedy alespoň z určitého pohledu. Vaše rozpoznávací centrum, vám na vaši tvář, namapuje lehkou fikci ženského obličeje. Na druhou stranu, alespoň budete spokojené. Tohle se mi ale nestává.

Je to ale vlastně rozpor mezi tím, co vidíte vy a co vidí ve vás jiní.

Nicméně, já si vždycky říkala - do bude makeup, vlasy … . Jenže už jsem kolikrát zažila i situace, kdy to hrát roli nemohlo. Jednu s těch novějších třeba minulý týden. Někdo u nás zaklepal a já jsem zrovna byla v koupelně. Tak jsem zakřičela - "Moment!", hodila přes sebe starý pánský župan, na pleti samozřejmě nic a o vlasech, v pevně uvázaném a zamotaném culíku abych je nenamočila, bych radši nemluvila.
Paní přede dveřmi, když mě viděla, stejně řekla - "Dobrý den paní, jen jsem se chtěla zeptat, kolik je vás členů domácnosti, kvůli popelnicím". Takže stejně zjevně viděla ženskou, jako teď už většina lidí. Pak jdu do koupelny a podívám se do zrcadla, a tam chlap! Bože bože.

Je třeba si uvědomit, že my lidé, nejsme schopni sami sebe objektivně posoudit a identifikovat. Všimněte si to třeba i na tom, že změny na sobě uvidíte teprve tehdy, když najdete pár let starou fotku.

No a tak se ptáme okolí. Jak vypadám? Funguje proměna? Jsem víc holka? Působí hormony?
Odpovědi jsou ale složité. Dobré kamarádky nám řeknou, že jsme hezké a hezky ženské, i když třeba ještě vypadáme jako muži - prostě nám chtějí udělat radost. V rodině často uslyšíme - vypadáš pořád stejně - těžko posoudí jemné změny, když nás vidí každý den. Od těch co nám to nepřejí, se dozvíme - vůbec ses nezměnil, jsi pořád chlap a vždy budeš - chtějí nás shodit co nejvíce.
Samozřejmě, nejhorší jsou pak TS trollové. Co s tím?

My holky a kluci v proměně, v roce 2017, máme obrovské štěstí a možnosti, jak to celé objektivizovat a přestat spoléhat na lidi, co nám mnohdy chtějí zahřát duši nebo mnohdy schválně ublížit. Žijeme totiž v době, kdy je všude kolem nás dostupná umělá inteligence, a tak se jí na to můžeme zeptat. Tohle holky ještě před 10 lety běžně nemohly. No a tak to dnes hodně holek i dělá.

Dnes už volně na internetu najdete velké množství programů, které jsou založeny na umělé inteligenci, strojovém učení a neuronových sítích. Jejich úspěšnost identifikace lidí, pokud použijete fotku v dostatečném rozlišení a dobrých světelných podmínkách, je v podstatě 100 procentní.

Vsuvka pro mé milé internetové trolly - pokud byste měli chuť nějak zpochybňovat výsledky těchto programů, nejdříve si nastudujte jak a na jakých principech pracují, pak se podívejte jaká je jejich skutečná chybovost v relevantních testech, a pak teprve zkuste něco napsat nějakou pitomou polemiku.

Takže dnes v podstatě musíte udělat jediné. Vyfotit se, tak v rozlišení alespoň 1000 x 1000 pixelů, za normálního denního světla a pozadí, před tím se nijak nemalovat a vlasy si můžete klidně sčesat a sepnou vzadu, takže nebudou vidět - software je stejně nebere v úvahu. Pokud tohle splníte, můžete fotku předhodit umělé inteligenci.

Jestli to lze obelhat? Ano, tak jako každý software. Stačí přítmí, nízké rozlišení, přepálená fotka nebo něco podobného, a software začne chybovat. Pokud se ale vyfotíte normálně, neplete se. Vývojáři to jasně ukazují na masivních testech ohromného počtu fotografií a pyšní se tím. Samozřejmě, že lze vybrat několik "správně" nafocených příkladů, kde software zachybuje, ale v relevantních testech nechybuje dnes téměř nikdy.

Přijdete postupně na to, že na začátku proměny vás bude software identifikovat jako muže. Postupně si ale bude v dalších měsících čím dál více nejistý a v určité chvíli, když mu předhodíte 10 fotek, za posledních 10 dní, budete identifikování jako žena tak v polovině případů. A pak se to začne lámat. Počet snímků, na kterých vás začne identifikovat jako ženu, se začne blížit 100 procentům - tohle bude po roku či dvou na HRT, podle vašich dispozic.
Už když se ale blíží tak 70 až 80 procentům, můžete pravděpodobně začít spokojeně chodit ven v rozumně ženském oblečení. Pokud v této době (kdy vás software, když jste nenalíčená, vidí jako ženu tak z 80 procent) zvládnete hezký a přirozený makeup, máte pravděpodobnost ženské identifikace cizími lidmi v podstatě 100 procentní. Pozor ale, jsou i další složky jako hlas nebo chůze a podobně, a ty software pro obličeje neposuzuje, takže vás mohou zradit jiné věci.

Jak to vím? Tak teď už můžu přiznat, že to testuji celou dobu proměny a je to zatím jeden z mých nejdelších testů. Chtěla jsem ho dotáhnout ale alespoň do 1 roku proměny, než zveřejním nějaké zkušenosti. No a moje zkušenost je opravdu taková, že pravděpodobnost, s jakou ve vás vidí umělá inteligence ženu, v podstatě odpovídá pravděpodobnosti vašeho passingu mezi cizími lidmi.
Pokud svůj vzhled doladíte lehkým a správným líčením a oblečením, ještě pravděpodobnost výrazně zvýšíte. Alespoň u mě, u Andrey, to tak bylo a je. Nicméně, vím z jiných zkušeností s tímhle druhem software, že to tak bude v podstatě u každého člověka.

Musím říct, že jediné co mě na tomto software totálně štve, pokud mu dáte ostrou a dobrou fotku, sice vás postupně začne jako ženu vidět, ale věk vidí pořád stejně a správně. Abyste ho obelhali ve věku, musíte začít retušovat, nebo stačí, když je fotka neostrá. To je ale také známý fakt - software se nemá čeho chytit.

Takže, pokud nejste zvláštní vzhledová výjimka, stačí používat software a můžete kontrolovat svoji proměnu on-line a klidně přestat poslouchat internetové trolly.

Co můžete použít? Pokud nejste programátoři, a neumíte tedy použít nějaký speciální framework, zkuste třeba stránku "how-old.net". Provozuje ji Microsoft a inteligenci má vyladěnu na miliónech fotografií. A je opravdu dobrá. Na internetu ale najdete i další.

Pokud chcete vědět, zda vás lidi budou vnímat jako hezkou, zkuste třeba aplikaci "nFace", kterou najdete na GooglePlay. Pozor ale, tohle už je trochu subjektivní a tento program spíše hodnotí symetrie tváře. A krásní lidé jsou často i ti nesymetričtí.

Bohužel to další co potřebujete - "speech recognition" software - na internetu v té správné formě dostupný není, nebo o tom zatím nevím. Na to musíte být prostě programátoři, nebo si zakoupit aplikaci. A na co je to dobré? Tento software umí dobře vyhodnocovat, zda mluví právě žena nebo muž. Takže vám umožní trénovat váš hlasový projev.

Takže milé slečny v proměně - vykašlete se na pochlebovače stejně jako na trolly. Spolehněte se na umělou inteligenci a ta vám řekne váš stav objektivně a dá se jí věřit. Nemá totiž žádné postranní úmysly.

Andrea
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Johanka Johanka | 2. února 2017 v 20:13 | Reagovat

Jú, díky za tip!

2 Andrea Andrea | 2. února 2017 v 21:01 | Reagovat

[1]: Nemáš zač. Za vyzkoušení to fakt stojí.

3 Johanka Johanka | 2. února 2017 v 22:39 | Reagovat

[2]: Uložím si odkaz. Zatím to ještě nemá cenu, dosud je to jednoznačný chlap (ale dnes dorazily výsledky z endokrinologie a jsou taky bez námitek, takže do toho snad už konečně šlápnu).

Zkusila jsem otestovat Microsofty alespoň co se týče věku a přejí mi. Když mi u dvou fotek z července sundali tři a dokonce sedm let, brala jsem to jako důsledek vyhlazování JPEG komprese v mobilu. Ale ty tři roky mi to sundavá i s průkazovkou, kterou jsem si v listopadu fotila pro Lítačku - a tam to šlo do RAWu. Takže mi, zdá se, i přes údaje v dokladech stále ještě nebylo čtyřicet. :-)

4 Andrea Andrea | 2. února 2017 v 23:21 | Reagovat

[3]: No prostě jsi na svůj věk mladá. To se hodí vždy. To asi nevadí opravdu nikomu.

5 Niki Niki | 3. února 2017 v 4:49 | Reagovat

Andrejko, já váhám. Trochu se bojím, že bych, pokud se kouknu na výsledek, mohla rozbít PC a klávesnici jako akt pomsty za nelichotivé hodnocení.

A zrovna v neděli jsme si s Věrkou pustili Sněhurku a 7 trpaslíků, ani po letech ta pohádka neztratila své kouzlo.

6 Miriam Miriam | 3. února 2017 v 10:37 | Reagovat

No... mě se hodně líbily ty dvě nové pohádky...
Sněhurka a lovec
a
Lovec: zimní válka (ledová královna je moje favoritka...)
Ten program jsem zkoušela a hádal mi o pět let míň... jednou mi teda hádal 17, ale to jsem asi dala blbou fotku... :-)

7 Niki Niki | 3. února 2017 v 14:27 | Reagovat

Jéééé, nerozbila jsem kladivem své PC, ten program začínám mít ráda. Použila jsem 4 fotky, identifikace vždy jako žena a od 38-44let.
Je ale pravda, že jsem tam byla nalíčená a upravená.

8 TS Ženská. TS Ženská. | 3. února 2017 v 20:39 | Reagovat

[6]: a nevěř světe, já tam dala jednu TVOJI fotku, a jasná holka, víš kterou ne.

já nehraju, mě to téměř vždy hádá o 15 let měně.

9 TS Ženská. TS Ženská. | 3. února 2017 v 22:20 | Reagovat

[7]: noo srnečka a né že néé.

10 Miriam Miriam | 3. února 2017 v 22:34 | Reagovat

[8]: Na tý fotce už jsem byla tak upravená, že už jsem to nebyla já... :-)))
A kolik mi to hádalo?

11 Andrea Andrea | 4. února 2017 v 10:04 | Reagovat

Jsem moc ráda, že většině z vás udělal software radost a pohladil sebevědomí. No a v tom je kus kouzla - těžko někdo může obviňovat počítač, že je neobjektivní a chce nám udělat radst, a přitom se nám za zády směje.

12 Miriam Miriam | 4. února 2017 v 11:44 | Reagovat

[11]: Nooooo... já kolikrát obviňuju počítač z mnoha věcí... (ne)dělá něco schválně, schovává mi soubory, nevyhledá na internetu to, co potřebuju... :-)

13 TS Ženská. TS Ženská. | 4. února 2017 v 11:48 | Reagovat

[11]: já už jsem na podobný program kdysi odkazovala na svém starém blogu.

14 TS Ženská. TS Ženská. | 4. února 2017 v 11:55 | Reagovat

[10]: ba ne, na té fotce jsi byla jen nalíčená, žádné úpravy. ono to líčení na určení pohlaví moc vliv nemá, ale ošálíš tím ten program že nemusí trefit věk. tobě určil správně.

15 anita angelb anita angelb | 4. února 2017 v 21:09 | Reagovat

omg andrejko kdepak:
cis holky ..u tech ked
kdyz projedes a nebudes
tahat do postele na sex
a  randit ..te vemou
jako kamaradku mas
vyhrano..ver vim o
cem mluvim....
© na takove umeliny
co znaj pohlavi tveho
bmw neverim ani
klepace ramen..
drz se tvuj blog je
jinej skvelej..jako
vzdy..
© mozna 2 mesice
a min a budu z
blogu definitivne pryc..
a budu sa zaoberat
tym co zaujme mo
zna i tebe..
tak se drz andrejko
libi se mi tvuj
drive tva osobnost..
paaaaa©

16 bluemoon bluemoon | E-mail | Web | 5. února 2017 v 9:37 | Reagovat

pěkné foto, sluší a změny jdou vidět...

17 Kristýna Kristýna | 5. února 2017 v 11:47 | Reagovat

[13]:
Je to ten samý. A je vůči mně nějak lichotivější, ubírá mi minimálně 10 let.
A vlasy tam hrají roli, moje vlasy = muž, paruka = žena.

18 Andrea Andrea | 5. února 2017 v 18:08 | Reagovat

[16]: Díky moc. Změny jsou už asi vidět - po roce už by měli být. Nicméně všichni víme že to trvá stejně tak 2-3 roky. Takže doufám, že to bude časem lepší.

19 Andrea Andrea | 5. února 2017 v 18:13 | Reagovat

[17]: Nakonec ale živé komentáře potěší víc než software. Dnes jsme byly s Anežkou na nákupech, a takový dva muži co stáli před marketem (nic moc, ale muži byli) si nás prohlíželi když jsme hledali peníze na košík. No a pak jeden říká nahlas tomu druhému - "Takové dvě hezké holky, to se tady tak často nevidí."
Přece jen "živé" hodnocení má svoje kouzlo.

20 TS Ženská. TS Ženská. | 5. února 2017 v 20:21 | Reagovat

[19]: určitě, okolí dá vždy najevo. počítač je jen počítač.

21 Janička Janička | 5. února 2017 v 21:24 | Reagovat

[18]: pravda, ono tak 3 roky trvá, nežli naroste (tg ženě) mánička (dlouhé vlasy), potom samozejmě o tobě smýšlejí díky dlouhým vlasům, či se tě pletou  lidé se ženou, ale to se plete i ta umělá inteligence,

předhoď umělé inteligenci tvojí hlavu s krátkými vlasy a tvůj nenamalovaný obličej, a budeš mit hned jasno v tom, jaké pohlaví ta uměla inteligence vyhodnotí ;-)
Bude to:  Muž jako vyšitý :-)

22 Andrea Andrea | 5. února 2017 v 23:09 | Reagovat

[21]: Těžko - tohle jsme již dávno vyzkoušely. Ne, bude to žena jak vyšitá. Píšeš nesmysly.

A myslím že staré trolly nebudu zveřejňovat ani pod novým jménem.

23 Miriam Miriam | 5. února 2017 v 23:22 | Reagovat

Achjo... a jsme opět u krátkých vlasů a pytlů... :-(
Ale to nemá smysl řešit... jen jedna věc...
Co se týče psychologického aspektu krátkých vlasů, tak nedávno jsem psala, že holení vězňů v koncentračních tábora dohola byl jeden ze způsobů jejich "odlidštění" pro dozorce... (aby zvládali svou práci...)

Andrejko, podle čeho to ta AI dělá? (Jestli to víš... mě to zajímá...)

24 TS Ženská. TS Ženská. | 6. února 2017 v 8:51 | Reagovat

[21]: koukám naše rozmilá Janičko že jsi pořád ujetá na krátké vlasy, no tak je nos.
Já udělala pár fotek hned jak jsem vstala, se sepnutými vlasy, vybrala opravdu tu nejděsnější fotku a přiznávám, ubralo mi to jen šest let, ale pořád ženská.

25 Niki Niki | 6. února 2017 v 10:22 | Reagovat

Jasně, už to vidím...Andrejka si půl roku nebude upravovat zevnějšek, pak se ostříhá dohola a bude nějakému chytrolínovi něco dokazovat.
Fakt úžasná představa některých rozumem přetékajících, škodolibých hlaviček.

26 Kristýna Kristýna | 6. února 2017 v 14:54 | Reagovat

[21]:
Bla bla bla bla.

27 TS Ženská. TS Ženská. | 6. února 2017 v 18:00 | Reagovat

[21]: vždycky věděla jak u nás přeměna ´´nefunguje´´ a stejně do ní lezla. masochistka jedna.
/ kdo v tom najde logiku, má u mě jahodový pohár/

28 Andrea Andrea | 6. února 2017 v 18:33 | Reagovat

[27]: klidně si o "ní" klidně povídat, jen upozorňuji, že žádné její komentáře k tomu nezveřejním.
Myslíš že lezla do proměny? Já nevím, šíří o sobě rozporuplné legendy a nikdo neví co je pravda. Otázka taky je, zda to ještě někoho zajímá.
Ty co jsou totiž už v proměně nebo dál, sami vědí že to funguje.
No a ty co se teprve chystají, mají dost dobrých příkladů v holkách, co se netají ani svou skutečnou identitou, ani tím jak se mění a vypadají ...
Takže koho by ještě zajímal jeden troll, co to dělá bůh ví proč. Tomu že by to dělal kvůli záchraně/ochraně druhých, něvěří ani děti ze školky.

29 TS Ženská. TS Ženská. | 6. února 2017 v 19:34 | Reagovat

[28]: o lezení do přeměny si jistá nejsem, tvrdí to, ale ona už toho tvrdila a často se ukázalo že to byly jen bludy, smyšlenky, nebo cizí zkušenosti vytržené z kontextu.

samozřejmě že její trollení není snaha zachránit svět, tomu nemůže snad už nikdo věřit.

ono si není moc o čem povídat.

30 Andrea Andrea | 6. února 2017 v 20:15 | Reagovat

[29]: já si už mám s HRT přece jen nějakou zkušenost vlastní a osobně znám jiné holky na HRT. Na SRS mám už tři dny Nikitu, která je super ženská a přítelkyně. No a bude pro mě další holka, co mi povypráví co a jak. A to je pro mě něco co budu vážit. Anonym, který tvrdí že nic z toho nemá váhu a všichni lžou, ale nikdo ho nezná, oproti tomu nemá váhu vůbec žádnou. Anonymní profil si umím udělat taky a psát do něj blbosti umím taky. Takže pro mě mají "váhu" moje přítelkyně, a tak to i zůstane.

31 Andrea Andrea | 6. února 2017 v 21:31 | Reagovat

[23]: zapoměla jsem na tohle odpovědět.
Standardně se na to používají neuronvé sítě. Teorie je dost složitá, ale dá se to hrubě, v tomto případě, popsat takhle:
Neuronové síti se dává jedna fotka za druhou a ona hádá, kdo to je. No a ty ji opravuješ. No a ona se snaží sama sebe nastavit tak, aby dělala co nejmíň chyb. No a po čase, na dostatečném množství vzorků, už je schopná rozpoznávat přesně.
Takhle nějak to dělá i člověk a neuronové sítě jsou ideově kopií lidských neuronů a jejich vazeb ...

32 Miriam Miriam | 6. února 2017 v 21:56 | Reagovat

[31]: Aha... moc děkuji :-)
Sice si nejsem jista, že to takhle mají i moje neurony (spíš ne...), ale moc díky za vysvětlení... (já mám většinou pocit, že to poznám z očí... jako kdybych viděla duši... :-) )

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama