Červenec 2017

Všechny barvy dovolené

21. července 2017 v 18:49 | Andrea |  Aktuálně
Někdy před třemi týdny jsem se už strašně těšila na začátek prázdnin, ale taky jsem si dávala takové hezké předsevzetí, že budu i v tomto čase psát na blog, ale znáte to! S prvními dny dovolené se moje idea totálně zhroutila a už to asi nenapravím.

Takže alespoň krátce - co jsme zatím zažili zajímavého a co stálo vůbec za to.

Před několika měsíci jsme se s Haničkou dohodli, že nejdříve pojedeme na takovou zvláštní, hodně zajímavou, dovolenou. Docela jsme sice původně váhaly, ale pak jsme si řekly, že to zkusíme. Co na ní bylo zajímavé, a jaká byla?

Byla to dovolená jen na 5 dní, na krásné místo v Čechách, a byla skupinová, což na ní bylo vlastně nejzvláštnější. Byla to dovolená se skupinou lidí, kterým tak nějak jejich víra spoluvytváří obraz jejich světa a pravidel, ale rozhodně lesbický pár není nic, co by do ní nějak moc přirozeně zapadalo.

Nebudu ale popisovat detaily lidí a víry se kterými jsme byly na dovolené, a to prostě protože k tomu nemám jejich souhlas, a i s prosté úcty k jiným lidem. Jen abych to trochu zarámovala, jde o normální historickou křesťanskou církev, co je tu běžná, nikoliv o nějakou novější větev či sektu.

Proč jsme tam vlastně jely? Prostě proto, že i k nám dvěma víra nějakým způsobem, v nějaké formě patří, ale dnes, žijeme obě ve vztahu, který někteří věřící lidé chápou spíše jako nesprávný. No a my dvě jsme si řekly, že to ale neznamená, že se schováme někam do kouta a nebudeme radši vycházet ven.

Trochu bych po příjezdu řekla, že jsme byli všichni nějak rozpačití, ale postupně jsme situaci zvládli a taky jsme se naučili vést i docela normální komunikaci. Dokonce postupně i komunikaci na téma - jsou dvě ženy jen jedna z mnoha"forem" rodiny anebo vůbec ne. Jak se vlastně k ženám staví křesťanství obecně a jak se vlastně křesťanství staví k soužití dvou žen? Je správné, že spolu my dvě vychováváme děti… ?

Když se pokusím volně interpretovat své pocity z mnoha-hodinových diskusí, musím říct, že mě pár věcí překvapilo. Možná bych měla ještě říct, že problematice TS a taky lesbických párů ve vztahu s křesťanstvím, jsme s Haničkou za poslední dva roky věnovaly dost studia různé křesťanské literatury, včetně samozřejmě Bible jako takové.

No a z diskusí na dovolené, mě překvapilo například to, že lidé někdy zvládají tvrdit, že je něco někde napsáno (třeba v Bibli), a přitom to tam buď vůbec není, nebo je, ale má to naprosto jasně zcela jiný smysl, vyplývající z dalších vět a kontextu.

Stejně tak si člověk u některých lidí všimne, že nezvládají něco, co se jmenuje "výroková logika", a ta je bohužel platná i pro Bibli. Takže klidně budou tvrdit, že jednoho tvrzení vyplývá jakýsi další závěr, ačkoliv to prostě není pravda ani náhodou. Lidé prostě mají často "svoji", naprosto vlastní, víru v cosi, co si sami nějak pojmenovali a "stvořili".

Na druhou stranu jsme potkaly i lidi velmi moudré, naprosto zjevně sečtělé a chápající i hlubší složitosti a výklad Biblických textů.

Nicméně si myslím, že tahle první část dovolené se docela povedla, my jsme si ji určitě užili a náš malý klučina asi taky. On asi hlavně koupání přes den na přehradě kam jsme jezdili.

Druhá část naší dovolené byl krátký, ale krásný romantický pobyt na hotelu nedaleko Rožnova pod Radhoštěm.
Ten jsme využili úplně jinak. Ve vířivce, sauně, v bazénu, na golfu a podobně. Kromě toho jsme zvládly i krásný výlet po hřebeni, s Pusteven až ke kapli Cyrila a Metoděje.

Kromě sochy Radegasta, a samotné kaple, byla největším zážitkem asi hlavně věta Haničky, když jsme šly po hřebeni a potkávaly jiné turisty. Byla sice krásnou a humornou nadsázkou, ale v některých směrech byla dokonalá:

"Nezdají se ti Andreo ti lidé trochu stereotypní? Vždycky když potkáme pár, je to muž a žena!"

Mějte taky krásné prázdniny.

Andrea